W Galerii Sfera w Bielsku-Białej powstała Tlenodajnia

W Galerii Sfera w Bielsku-Białej powstała Tlenodajnia

Paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat oraz chrobotek – to rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze i sprawiają, że w ich towarzystwie czujemy się dobrze i bezpiecznie oddychamy. Właśnie te gatunki roślin znalazły się w pierwszej w Polsce Tlenodajni, zlokalizowanej w Galerii Sfera.

To unikatowe miejsce, stworzone we współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA oraz kwiaciarnią SofiFlora, zostało otwarte 14 listopada br. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wybór daty otwarcia Tlenodajni nie jest przypadkowy. Tego dnia bowiem obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza, zainicjowany przez Fundację Ekologiczną ARKA. Jest to idealny moment, aby nie tylko zwrócić uwagę na problem smogu i zanieczyszczeń, ale również udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej przestrzeń, w której będą mogli oddychać czystym powietrzem. Właśnie w tym celu powstała Tlenodajnia, zlokalizowana w Galerii Sfera, na pierwszym piętrze.

– Galeria Sfera od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania, a temat ochrony środowiska jest nam szczególnie bliski. Sfera posiada certyfikat BREEAM na poziomie „excellent”, przyznawany budynkom, które spełniają standardy w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności. Jakość powietrza zdecydowanie jest przykładem problemu, na który chcemy zwrócić uwagę. Stworzyliśmy Tlenodajnię, aby bielszczanie mogli się w niej schronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia smogiem i popracować w przyjemnych warunkach – mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA.

Projekt Tlenodajni został wykonany przez kwiaciarnię SofiFlora, która starannie wybrała te gatunki roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Są wśród nich m.in.: chrobotek, skrzydłokwiat, paproć i sansewieria. Dzięki ekspertom SofiFlora powstała nowoczesna, estetyczna przestrzeń, w której można schronić się przed smogiem. Takie miejsce będzie szczególnie docenione w okresie zimowym, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza w Bielsku-Białej często są przekroczone, a dotyczy to szczególnie: pyłów zwieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz ozonu.

– Galeria Sfera jest spleciona z miastem, nie tylko dzięki lokalizacji w samym centrum Bielska-Białej, ale przede wszystkim poprzez realizację ważnych dla mieszkańców projektów. Inicjatywa stworzenia Tlenodajni jest elementem konsekwentnie realizowanej przez nas strategii, która zakłada współpracę z lokalnymi organizacjami takimi, jak Fundacja Ekologiczna ARKA – mówi Dagmara Gąsiorek, marketing manager Galerii Sfera.

– Z okazji Dnia Czystego Powietrza chcemy zwrócić uwagę na ważny, ogólnopolski problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Z 50 europejskich miast z największą ilością smogu, ponad 30 znajduje się w Polsce. Poprzez działania Fundacji uświadamiamy ten problem, a TLENODAJNIA jest kolejnym projektem wspierającym edukację. W TLENODAJNI będziemy przeprowadzać warsztaty i lekcje tematyczne dotyczące czystego powietrza oraz działań antysmogowych – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, pomysłodawca TLENODAJNI.

Co więcej, w każdy czwartek, aż do 19 grudnia br., w Tlenodajni będą odbywać się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez Fundację Ekologiczną ARKA. Uczestnicy spotkań dowiedzą się czym jest smog i jaki jest jego wpływ na ludzki organizm, a także poznają sposoby, aby się przed nim chronić.

PS

Śląsk miał swój zielony tramwaj, Warszawa – lasy w słupach reklamowych. Poznań odpowiedział wyjątkową, otwartą dla wszystkich zainteresowanych, roślinną strefą w samym centrum miasta.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij