HDD czy SSD – jaki dysk do laptopa?

HDD czy SSD – jaki dysk do laptopa?

Rewolucja, jaka dokonuje się w świecie nowoczesnych technologii daje właścicielom laptopów coraz więcej możliwości. Wymiana dysku na bardziej nowoczesny to opcja, z której korzysta coraz większa liczba użytkowników.

Jakie są rodzaje dysków do laptopa?

Dyski twarde HDD bez większego problemu można w większości laptopów można wymienić na bardziej nowoczesne rozwiązania. Warto je poznać, ponieważ dysk do laptopa pełni w komputerze kluczową rolę. To w nim użytkownicy przechowują swoje dane, to tutaj również ulokowany jest system operacyjny. To od pojemności dysku zależy, jak dużo danych będzie można na nim zapisać.

Na rynku obecnie dostępne są trzy rodzaje dysków:

  • dysk HDD, czyli klasyczny magnetyczny dysk talerzowy;
  • dysk SSD, czyli nowoczesny dysk półprzewodnikowy;
  • dysk SSHD, czyli dysk hybrydowy talerzowy uzupełniony dodatkową pamięcią SSD.

Jak działa dysk HDD?

Tradycyjne dyski talerzowe działają w oparciu o zapis danych na wirującym talerzu. Jest to już stosunkowo stara technologia, która sprawdzała się przez wiele lat, aczkolwiek nie ma ona już specjalnie rozwojowych perspektyw. Właściwie wszystkie innowacje sprowadzają się obecnie do zwiększania pojemności dysku i pamięci podręcznej, co usprawnia proces zapisu i odczytu danych. 2,5-calowe dyski mają prędkość 5400 lub 7200 RPM. Te drugie są oczywiście wydajniejsze.

Dysk talerzowy to dziś najtańsza dostępna na rynku technologia. Nawet te o pojemności 2 lub 3 TB można kupić w rozsądnej cenie. Są one nieporównywalnie tańsze od dysków SSD o tej samej pojemności. Niestety trzeba jednocześnie podkreślić, że dyski HDD są znacznie mniej wydajne niż ich nowocześniejsze odpowiedniki. W związku z tym komputer dłużej się uruchamia, podobnie zresztą jak pojedyncze aplikacje. Dysk HDD jest też nieco głośniejszy niż model SSD, a także bardziej podatny na awarie, uszkodzenia. Aby zachować sprawne działanie systemu, dysk trzeba regularnie defragmentować.

Czy warto postawić na dysk SSD?

Dysk SSD powstał w wyniku rozwoju pamięci flash, czyli tej, która jest stosowana również w pendrive’ach. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje tego dysku: SATA III 2.5 oraz SSD M.2. Różnią się one kilkoma parametrami, a najważniejszy z nich to prędkość zapisu. W SATA III wynosi ona 6 Gb/s, w M.2 – 32 Gb/s. Niezależnie od modelu, w porównaniu do dysku HDD, dysk SSD wyróżnia się znacznie większą szybkością odczytu i zapisu. Efekt? System otwiera się błyskawicznie, podobnie jak aplikacje, gry, wideo. Ponieważ dysk SSD nie zawiera ruchomych części, nie generuje hałasu, zużywa też mniej energii i jest bardziej odporny na wstrząsy. Poza tym laptop z takim dyskiem lepiej znosi zmianę temperatur, co dla użytkowników, którzy dość często się przemieszczają, może mieć istotne znaczenie. Dysk SSD nie jest jednak pozbawiony wad. Jeden z podstawowych to ograniczona liczba cyklu zapisu danych. Wiąże się to z krótszą żywotnością komórek pamięci SSD przy intensywnej eksploatacji. Drugi spory minus to cena. Dyski SSD są kilkakrotnie droższe od swoich poprzedników.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij