Warszawa na liście 50 najatrakcyjniejszych miast świata

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Warszawa na liście 50 najatrakcyjniejszych miast świata

W organizowanym co dwa lata badaniu Anholt-GfK City Brands Index (CBI), którego celem jest pomiar potencjału wizerunkowego miast Warszawa znalazła się na 43 miejscu na liście 50 najatrakcyjniejszych miast świata.

W stosunku do poprzedniej fali badania Warszawa jest obecnie lepiej oceniana w wymiarze bezpieczeństwa (36 miejsce) oraz otwartości kulturowej (37 miejsce). Jej potencjał, czyli składowa głównego indeksu określająca możliwości biznesowe, zatrudnienia, ofertę edukacyjną, plasują ją na 43 miejscu. Dla porównania na tym wymiarze czeska Praga zajmuje 33 miejsce. Wyniki tegorocznej edycji badania wskazują na istotną poprawę pozycji Warszawy w stosunku do poprzedniego pomiaru z 2009 roku.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Miasta Europy Zachodniej są generalnie lepiej oceniane i w większości znajdują się wyżej w rankingu niż np. miasta azjatyckie. Zestawienie wyników z lat 2011 i 2013 dowodzi, że wizerunek Paryża obniżył się o dwa miejsca. Odnotowano także znaczący – aż o siedem miejsc – spadek wizerunku Tokio (10. miejsce w 2011 roku; 17. miejsce w bieżącym roku). Ocena wizerunku Amsterdamu poprawiła się. To miasto w 2013 roku zajmuje 11. miejsce (w 2011 roku było na 17 pozycji).

Analiza tempa rozwoju 50 badanych miast wskazuje, iż w wymiarze „potencjału” zaobserwowano największe obniżenie oceny wizerunku trzech miast: Paryża oraz dwóch innych stolic zmagających się z problemami gospodarczymi, tj. Madrytu i Tokio. W tej kategorii największy wzrost wskaźnika oceny wizerunku zyskały Bangkok, Johannesburg oraz Stambuł – miasta znajdujące się w krajach dynamicznie rozwijających się.

Miasta z tego właśnie obszaru zwykle zajmują dalsze pozycje w zestawieniu wszystkich badanych miast. Jednak ostatnie wyniki pokazują znaczny wzrost wskaźnika oceny tych miast w wymiarze „potencjału”, co sugeruje, że różnica wskaźników oceny miast leżących w krajach rozwijających się oraz miast znajdujących się w krajach mających ustabilizowaną pozycję – będzie się zmniejszać.

Sydney zostało uznane za najbezpieczniejsze miasto na świecie, a jego obywateli oceniono jako najbardziej przyjaźnie nastawionych mieszkańców.

W zestawieniu badanych miast Sydney – dzięki serdecznym i przyjaźnie nastawionym mieszkańcom – zajęło pierwsze miejsce w wymiarze „ludzie”. Na drugim miejscu znalazło się Toronto. Na tak wysoką ocenę Sydney wpłynęła również opinia turystów, którzy czują się w tym mieście bezpiecznie. W tym wymiarze drugie miejsce zajęła Genewa, Wiedeń znalazł się na trzecim miejscu. Rio de Janeiro – miasto, które będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich, zajęło wysokie 3 miejsce w wymiarze „ludzie”, ale dopiero 47 miejsce w kategorii dotyczącej poczucia bezpieczeństwa w mieście.

Główny indeks wizerunku (City Brands Index, CBI), mający syntetyczny charakter, obejmuje sześć składowych:

  • 1/ Ogólne postrzeganie miasta (międzynarodowy status i pozycja miasta),
  • 2/ Miejsce (ocena jego położenia),
  • 3/ Ogólne warunki życia (m.in. koszty zakwaterowania oraz standard usług publicznych),
  • 4/ Ludzie,
  • 5/ Puls miasta (tj. kultura, interesujące działania, w jakich można uczestniczyć),
  • 6/ Potencjał miasta (możliwości zarobkowe i edukacyjne).

Badanie City Brands Index nie odnosi się wyłącznie do wybranego elementu wizerunku miasta. Analiza obejmuje wiele zagadnień ze względu na różnorodne kryteria, między innymi wygląd, panującą atmosferę, środowisko społeczno-kulturowe, usługi publiczne, możliwości zarobkowe i edukacyjne oraz wkład w tworzenie kulturowego obrazu świata.

Informacje o badaniu

Anholt-GfK Roper City Brands Index mierzy wizerunek 50 miast. Podstawę analizy stanowi kwestionariusz z ponad 50 pytaniami. Wyniki na podstawie 5144 wywiadów przeprowadzonych we Francji, Australii, Brazylii, Chinach, Niemczech, Indiach, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Termin realizacji badania: 8 - 23 maja 2013 roku.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij