„Nie tamujmy rzek, niech płyną” apeluje WWF Polska w ramach kampanii „Godzina dla Ziemi WWF”

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
„Nie tamujmy rzek, niech płyną” apeluje WWF Polska w ramach kampanii „Godzina dla Ziemi WWF”

Tamy niszczą środowisko naturalne i przyczyniają się do wyginięcia ryb, ptaków i ssaków. Niestety, nadal aż 75% Polaków uważa, że tamy ochronią nas przed powodzią. W ramach tegorocznej edycji „Godziny dla Ziemi WWF” organizacja apeluje do premiera m.in. o rezygnację z budowy tamy w Siarzewie.

Fundacja WWF Polska zdecydowała, aby w swojej największej akcji ekologicznej poruszyć temat destrukcyjnego wpływu tam na środowisko – głośno powiedzieć, że tamy pogłębiają problem suszy i nie ratują przed powodziami, co więcej niszczą środowisko naturalne, przyczyniają się do wyginięcia ryb, ptaków i ssaków.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Tegoroczna akcja Godzina dla Ziemi WWF ma przekonać opinię publiczną, że najkorzystniejsza dla ludzi i przyrody jest renaturalizacja przekształconych przez człowieka rzek oraz ochrona tych dziko płynących, które mają nieoceniony wpływ na walkę ze skutkami zmiany klimatu. Doświadczenia związane z użytkowaniem zapór na całym świecie potwierdzają te fakty. Najnowszy raport WWF Polska udowadnia nieopłacalność finansową oraz destrukcyjny wpływ na środowisko nowo planowanej tamy w Siarzewie.

Kampania realizuje strategię Fundacji WWF Polska w oparciu o raport „2050. Polska dla Pokoleń” opracowany przez Boston Consulting Group.

Ambasadorem akcji został „dinozaur”

Jesiotr ostronosy to gatunek ryby, który jeszcze niedawno występował w Polsce. Przetrwał niemal w niezmienionej formie od okresu jurajskiego, a więc od około 200 mln lat, aż do momentu budowy w latach 60. stopnia wodnego Włocławek na dolnej Wiśle, który doprowadził do wymarcia wielu gatunków ryb wędrownych górnej Wisły. Jesiotry zamieszkujące największe rzeki w Polsce: Wisłę i Odrę, osiągały rozmiary dziś niewyobrażalne – ostatni odłowiony w Polsce w 1965 roku pod Chełmnem jesiotr, mierzył prawie trzy metry i ważył 135 kg.

To tamy na Wiśle i Odrze oraz na rzekach krajów nadbałtyckich doprowadziły do wymarcia jesiotra ostronosego w całym basenie Morza Bałtyckiego. Dziś podejmowane są próby reintrodukcji tego gatunku do europejskich rzek, ale budowa kolejnej tamy na dolnej Wiśle lub Odrze zaprzepaści szansę powrotu jesiotra do polskich wód.

W ramach tegorocznej edycji akcji „Godzina dla Ziemi WWF” przedstawiciele WWF Polska, razem z 4-metrowym modelem jesiotra, w marcu br. ruszą w Polskę, aby spotkać się z wojewodami, którzy odpowiadają za zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz kierują działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniom środowiska na terenie danego województwa, aby przekonać ich do podjęcia działań na rzecz ratowania ekosystemów płynących rzek.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij