Polskie lokalne kina próbują odnaleźć się w nowej sytuacji dzięki akcji #wspieramykinapolski

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Polskie lokalne kina próbują odnaleźć się w nowej sytuacji dzięki akcji #wspieramykinapolski

Projektory wyłączono 12 marca. Od tego dnia w miejscach takich jak Rialto w Poznaniu, Kijów w Krakowie, Wisła w Warszawie czy Pionier w Szczecinie zaczęła się kwarantanna od ulubionej sztuki Polek i Polaków – kina i filmu. Teraz właściciele kin lokalnych na terenie kraju liczą na wsparcie widzów.

Chodzi o e-bilety w przedsprzedaży, bezterminowe, do wykorzystania w przyszłości na dowolne seanse. Akcję zapoczątkowała i steruje nią organizacja od lat wspierająca kina lokalne – firma KinAds prowadzona przez Kingę Dołęgę-Lesińską.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Chodziło nam o to, aby podtrzymać życie kinowe w kraju. Umożliwić naszym kinom – a jest ich prawie 330 – kontakt z widzami i podtrzymać więzi, jakie łączą lokalne społeczności z ich ukochanymi kinami – mówi Kinga Dołęga-Lesińska. 

Społecznościowe wspieranie kulturalnych inicjatyw jest od lat wpisanie w dobrą stronę tak samo internetu, jak i kina. Zresztą z narzędzi crowdfundingowych korzystają też artyści w muzyce, czy literaturze. Zaś najsłynniejszy polski film zrealizowany tą metodą to „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich. Takie akcje są więc dla polskiej X muzy nieobce; tym bardziej kina liczą, że i teraz uda się połączyć pożyteczną inicjatywę z korzyściami przyszłości. 

W akcji #wspieramykinapolskie chodzi o to, aby dotrzeć przez internet do jak największej liczby Polek i Polaków i zachęcić ich do kupienia e-biletu na przyszłe seanse. Przecież wiadomo, że w momencie, gdy epidemia odpuści znów wyjedziemy z domów w poszukiwaniu emocji i atrakcji. Na ich liście z pewnością znajdzie się lokalne kino, które przetrwało także dzięki nam. Czy to nie budująca świadomość? Już teraz wiadomo, że w skrajnych warunkach tylko dzięki społecznościom silnie zaangażowanym w zapewnienie sobie podstawowych warunków do życia, mogą one przetrwać. Wraz z nimi instytucje kultury. To one będą bardzo potrzebne w niedalekiej przyszłości, na drugim etapie wychodzenia z epidemii – dochodzenia do normalności. 

Obecnie kina lokalne mierzą się z brakiem przychodów i koniecznością utrzymywania pracowników oraz infrastruktury. Są to koszty związane z wynajmem sal, pensjami, rachunkami, etc. Oczywiście, żadne kino nie otwiera listy lokalnych instytucji, których funkcjonowania potrzebujemy w czasach kryzysu. Jednak patrząc w przyszłość – to właśnie takie instytucje jak lokalne kina mogą ucierpieć najbardziej, bo pozostawione na końcu listy spraw do załatwienia, mogą po cichu wyparować z lokalnej mapy kulturalnej. 

Jak pomóc? Na stronie internetowej www.wspieramy-kina.pl można wybrać lokalne kino, jakie chce się wesprzeć, kupując bilety o bezterminowej ważności, które wykorzystamy, gdy kino ponownie się otworzy. Obecnie w ofercie znajduje się już kilkadziesiąt kin, ale wciąż dochodzą nowe. „Pamiętam, że w czasach kryzysu 2008 roku Polacy chodzili do kina, bo chcieli w ten sposób odreagować niepokój, jaki niosły wydarzenia, na które nie mieliśmy wpływu. Mam nadzieję, że teraz kina odegrają podobna rolę – mówi Kinga Dołęga-Lesińska. – Kina świetnie sprawdzają się jako filtry dla naszego niepokoju, i mogą przyczynić się do odbudowania wspólnoty” – dodaje. 

Kupienie otwartego e-biletu nie tylko daje kinu doraźny zastrzyk finansowy pomagający przetrwać najbliższe miesiące. Będzie to też symboliczny gest wsparcia tego, co wyjątkowe i bliskie. Lekcja kryzysu, jaką odbieramy już teraz, wskazuje bowiem wyraźnie, że to, co dostępne na miejscu, wytwarzane bądź obsługiwane przez sąsiadów, stanowi trwały element antykryzysowej infrastruktury. W jej zbiorze znajdują się też instytucje kultury. Dlatego #wspieramykinapolskie. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij