#BlackoutTuesday – viralowa akcja na Instagramie okazująca wsparcie dla osób czarnoskórych

#BlackoutTuesday – viralowa akcja na Instagramie okazująca wsparcie dla osób czarnoskórych

2 czerwca br. Instagram zalały zdjęcia czarnych kwadratów, które oznaczane były hashtagiem #BlackoutTuesday. Viralowa akcja jest odpowiedzią na niedawne rasistowskie zdarzenie w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie wyrazem wsparcia dla czarnej społeczności.

Od kilku dni w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne protesty przeciwko rasizmowi – jest to związane ze sprawą 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda, który został uduszony podczas policyjnej interwencji. Zdarzenie o podłożu rasistowskim potępiły liczne media, znane osobistości, a także marki, takie jak Nike, czy Netflix, które publicznie wyraziły też swoje poparcie dla czarnej społeczności.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

2 czerwca br. na Instagramie zaczęły pojawiać się posty przedstawiające czarne kwadraciki, które zostały okraszone hashtagiem #BlackoutTuesday. Viralowa akcja – w momencie pisania tego tekstu pojawiło się już ponad 28 mln wpisów – jest odpowiedzią społeczeństwa na rasizm, a także agresję policji wobec czarnoskórych obywateli, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. 

#BlackoutTuesday jest częścią akcji pod hasłem #TheShowMustBePaused, która została zapoczątkowana przez dyrektorkę marketingu Atlantic Records – Jamilę Thomas – oraz Briannę Agyemang, związana z platformą Platoon. Obie aktywistki w ten sposób wezwały branżę muzyczną do zatrzymania się, wyłączenia, ponieważ „show nie może trwać dalej, kiedy czarnoskórzy ludzie są mordowani”. Cały manifest stworzony w ramach akcji można przeczytać na tej stronie.

Inicjatywę poparło wiele firm z branży muzycznej, a także platforma Spotify – w niektórych wybranych playlistach i podcastach dodano ciszę, która trwała 8 minut i 46 sekund. Tyle bowiem jeden z policjantów przyduszał George'a Floyda, który ostatecznie zmarł. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij