W sobotę we Wrocławiu ściany kamienic ożyją obrazami – Kinomural na Nadodrzu

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
W sobotę we Wrocławiu ściany kamienic ożyją obrazami – Kinomural na Nadodrzu

Już w sobotę, 19 września, podczas drugiej edycji Kinomuralu, na 5 ścianach kamienic wrocławskiego Nadodrza zobaczymy prawie 90 prac 49 artystów z 16 krajów. Obejrzymy filmy poklatkowe, rysunkowe i medytacyjne, dzieła abstrakcyjne, eksperymentalne i fabularne.

We Wrocławiu ruchome murale zaprezentują twórcy z całego globu – od USA i Kanady, przez Meksyk, Wenezuelę, Chiny, Koreę Południową i Japonię, po artystów z krajów europejskich, takich jak Francja, Włochy, Finlandia, Niemcy, Węgry, Szwajcaria, Białoruś, Ukraina czy Polska.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– W tym roku pokażemy pełen przekrój przez różne rodzaje animacji, które rozbudzą najbardziej uśpioną wyobraźnię. Raz będzie to gra kolorem i kształtem, innym razem animacja 3D, którą wyświetlimy po raz pierwszy. Wrażenie trójwymiarowości sprawi, że będziemy dosłownie „pochłonięci przez ścianę”, przeniesiemy się na chwilę do innego świata – mówi Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Audiowizualny mikrokosmos na Nadodrzu

Wśród twórców, których prace zobaczymy, jest Peter Burr, nowojorski artysta z Brooklynu. Zaprezentuje piękną w swej prostocie animację komputerową przypominającą czasy świetności Commodore C64. Burr opowie historię o człowieku, który spadając wykonuje ewolucje, dzięki którym bohater staje się lekki jak ptak. Fanów abstrakcyjnych obrazów ucieszą prace meksykańskiego twórcy Esstro9 [E9]. Wenezuelska artystka Maria Constanza Ferreira zaprosi do przepięknego świata widzianego pod mikroskopem, zaś Rosjanin, Sasha Svirsky, podaruje widzom trochę dobrego humoru. Z kolei Jacke Fried, który ma na koncie m.in. zlecenia dla Netflixa, pokaże rozbudowane animacje rysunkowe, dla których punktem wyjścia będzie ludzka twarz. Fried tworzy swoje psychodeliczne obrazy z zastosowaniem atramentu, korektora, a nawet kawy.

– Wszystkie prezentowane przez nas prace tworzą razem fascynujący audiowizualny mikrokosmos. Powołaliśmy do życia zupełnie nowe medium dla prezentacji sztuki z całego świata. Na wielki ekran ściany przenosimy dzieła, które często funkcjonowały wyłącznie w internecie – tłumaczy Bartek Bartos, pomysłodawca Kinomuralu.

Swoje prace zaprezentują także młodzi twórcy z dwóch uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz amerykańskiej School of the Art Institute of Chicago.

Dobranocka i projekt specjalny

W tym roku w programie znalazła się nowa sekcja – tuż po zmroku (od 19:30 do 20:00) na ścianie przy Paulińskiej 16 pojawi się „Dobranocka”, czyli ruchome murale dla najmłodszych. Prócz kinomurali artystów z całego świata na Nadodrzu zobaczymy także „Mleczne Medium” – zjawiskową instalację audiowizualną wrocławskiego kolektywu KinoManual. W kameralnym podwórku przy Paulińskiej 12 (od 21:00 do 22:00) w towarzystwie muzyki na żywo podziwiać będziemy obrazy z analogowych i cyfrowych projektorów. Autorzy projektu – Aga Jarząb i Maciek Bączyk – wspólnie tworzą filmy i obiekty korespondujące z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego.

Informacje praktyczne

Ruchome murale będą wyświetlane symultanicznie na podwórkach wrocławskiego Nadodrza przy ulicy Paulińskiej i Rydygiera w godzinach 19:30-22:00. Mapki z harmonogramem projekcji dostępne są na oficjalnej stronie Kinomuralu (www.kinomural.com), a także w Znasz ich Cafe-Bistro (ul. Rydygiera 25B) od czwartku do soboty włącznie w godzinach otwarcia bistro. Na hasło “Kinomural” uczestników wydarzenia czekają też specjalne zniżki. Organizatorzy przypominają o zachowywaniu bezpiecznego dystansu podczas spacerów po Nadodrzu, a także o noszeniu maseczek ochronnych.

Podczas pierwszej edycji kinomurale na Nadodrzu obejrzało ponad 10 000 osób. Na wielkoformatowe projekcje złożyły się rozmaite formy takie jak video art, kino eksperymentalne czy instalacje audiowizualne wykorzystujące m.in. wirtualną rzeczywistość. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Bartek, Agata i Piotr Bartos. Artystyczne trio od dekady tworzy na styku sztuki i kina niezależnego. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie. Prowadzą studio filmowe Manifiesta.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij