Pieniądz nie dla każdego znaczy to samo – tak wynika z badań ING

Pieniądze nie muszą być tematem, który dzieli. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nich rozmawiać. Jak wynika z raportu przygotowanego dla ING, podejście Polaków do kwestii finansów jest zróżnicowane.
O autorze
2 min czytania 2020-11-10

Choć prawie połowa Polaków uważa, że pieniądze dają nam szczęście, to jednak podejście do ich wydawania mamy różne – tak wynika z raportu przygotowanego w lipcu 2020 r. dla ING przez Difference.* Różnice są widoczne przede wszystkim w nastawieniu do oszczędzania, czy w czerpaniu przyjemności z robienia zakupów. Pogodzenie takich odmiennych opinii jest możliwe, wymaga jednak świadomego podejścia i szczerej rozmowy o finansach.

Czy na pewno pieniądze szczęścia nie dają?

Prawie połowa z Polaków (45%) uważa, że pieniądze dają szczęście. Od razu trzeba jednak podkreślić, że podchodzimy do nich w sposób jakościowy, a nie ilościowy. Utożsamiamy nasze finanse z podróżami, chwilami z rodziną, komfortem życia i bezpieczeństwem. Co trzeci Polak przyznaje się, że uwielbia robić zakupy, czyli z tych pieniędzy faktycznie korzysta i sprawia mu to przyjemność. Podejście jakościowe potwierdzone jest też faktem, że niemal dwóch na trzech badanych mogłoby zamienić pieniądze na czas spędzony z rodziną. Oczywiście mając stabilność finansową. Tę natomiast można osiągnąć dzięki wspólnemu zarządzaniu budżetem, na przykład wykorzystując oferowane przez bank narzędzia pozwalające na monitorowanie i planowanie wspólnych wydatków.

Nieporozumienia w związku z finansami

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W kwestii wartości pieniądza jesteśmy zgodni – prawie 80% osób badanych odpowiedziało, że oszczędności są dla nich ważne. Różnimy się więc sposobami ich gromadzenia i wydawania. To z kolei może się przekładać na problemy komunikacyjne. Jak pokazało badanie zrealizowane dla ING, zdania są podzielone niemal po równo. Część z nas uważa, że pieniądze powinny być zabezpieczeniem (22% badanych), pozostali, że jedynie środkiem do korzystania (21%). Jak pogodzić te dwa podejścia, jeśli zarządzamy jednym budżetem?

– Różne podejścia zarówno w związku jak i w rodzinie nie muszą być przeszkodą, która nas podzieli  – nawet jeśli mówimy o pieniądzach. Zauważmy, że zgadzamy się w wielu kwestiach związanych z pieniędzmi – na przykład tym o szczęściu. Spróbujmy więc znajdować takie wspólne punkty i szukać kompromisu. A dobra komunikacja, to klucz do lepszej relacji i faktycznego dialogu – w badaniu ING wyszło, że w prawie 80% przypadków, szczęśliwe pary są bardziej skłonne do rozmowy o pieniądzach. Możemy lepiej planować, zastanowić się, co jest pilne, a co nie, czy mówić otwarcie o własnych potrzebach. W planowaniu wydatków pomogą nam aplikacje, czy spisane cele, natomiast już w relacji pomoże rozmowa. Pokazujemy wtedy dlaczego zależy nam na czymś. Nagle okazuje się, że można przekonać jedną stronę do racjonalnego zakupu auta, a drugą do wycieczki nad morze – oczywiście przy odpowiednim rozplanowaniu w czasie – mówi Maria Rotkiel, psycholożka rodzinna i terapeutka, prowadząca podcasty „Porozmawiajmy o pieniądzach”.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

O tym skąd biorą się różnice i jak je pogodzić, Maria Rotkiel rozmawia w nowym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o pieniądzach” z mówcą motywacyjnym – Jackiem Walkiewiczem.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Bardziej żartobliwe podejście do tematu możecie zobaczyć w wykonaniu Czesława Mozila.