Pilsweizer przygotował na zimę piwo Pilsvar Ciemne z Calamansi, z owocową nutą filipińskiej kwaśnej pomarańczy

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Pilsweizer przygotował na zimę piwo Pilsvar Ciemne z Calamansi,  z owocową nutą filipińskiej kwaśnej pomarańczy

Browar Pilsweizer z Grybowa wprowadza na rynek ciekawą propozycję dla konsumentów poszukujących nowych smaków piwnych – Pilsvar Ciemne z Calamansi – ciemne piwo dolnej fermentacji, z dodatkiem egzotycznego owocu o tej właśnie nazwie.

Browar Pilsweizer wprowadza do sprzedaży nowe piwo, o nazwie Pilsvar Ciemne z Calamansi - ciemne piwo dolnej fermentacji, z dodatkiem owocu Calamansi, zwanego również Kalamondin.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– To propozycja całkowicie inna od wszystkich piw jakie nasz browar ma w swoim portfolio, uważam, że będzie też unikalna w skali całego polskiego rynku. Jest to ciemne piwo, kierowane do poszukiwaczy nowych smaków, z nutą owocową opartą na owocu Calamansi, gorzkiej pomarańczy, która jest krzyżówką kwaśnej mandarynki z kumkwatem japońskim. Owoc ten jest stosowany jako dodatek do dań na Filipinach, Tajlandii czy Indonezji. Chcemy tym samym polskim fanom piwa zaproponować mocno egzotyczny i orzeźwiający smak. Ciemne słody świetnie się w nim balansują ze smakiem tego egzotycznego owocu. Będziemy to piwo oferować przez cały rok, jednak myślę, że szczególnie dobrze wpisuje się ono właśnie w okres zimowy i świąteczny – mówi Andrej Chovanec, dyrektor marketingu i członek Zarządu Browaru Pilsweizer.

Pilsvar Ciemne z Calamansi to trzecie ciemne piwo w portfolio browaru Pilsweizer.

– Oba wcześniejsze, Femme Fatale i Porter Galicyjski cieszą się nieustająco bardzo dużą popularnością wśród piwoszy, chociaż oczywiście konsumuje się ich mniej niż piw jasnych. Dlatego chcemy rozwijać tę kategorię o nowe propozycje i stąd właśnie piwo Ciemne z Calamansi – dodaje Andrej Chovanec.

Pilsvar Ciemne z Calamansi jest piwem dolnej fermentacji. Ma 13 procentowy ekstrakt i 5,5 procent zawartości alkoholu. Do jego produkcji wykorzystywane są trzy słody: monachijski, karmelowy, pilzneński; oraz dwa chmiele: marynka i lubelski.

Pilsvar Ciemne z Calamansi właśnie trafia do hurtowni i sklepów w województwie małopolskim, docelowo – w ciągu kilku tygodni – trafi do dystrybucji ogólnopolskiej (Browar Pilsweizer współpracuje z hurtowniami, sklepami i pubami we wszystkich województwach kraju).

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij