W Warszawie powstanie hostel interwencyjny dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności

W Warszawie powstanie hostel interwencyjny dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności

Dwa lata po podpisaniu Deklaracji LGBT+ w Warszawie pojawi się hostel dla osób LGBT+, które są w kryzysie bezdomności. Warszawski ratusz właśnie ogłosił konkurs na utworzenie placówki.

23 lutego br. stołeczny ratusz ogłosił konkurs na organizację „całodobowego schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+ w formie wspomaganych mieszkań treningowych” na terenie Warszawy. Jak podaje Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, jest efekt ponad dwuletnich rozmów organizacji społecznych działających na rzecz społeczności LGBT+ oraz realizacja pierwszego punktu Warszawskiej Deklaracji LGBT+, która została podpisana 18 lutego 2019 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Czym dokładnie będzie hostel interwencyjny dla osób LGBT+? Placówka ma być bowiem bezpiecznym schronieniem dla tych, którzy nie mają go w domu i nie znajdą go w innych placówkach pomocowych. Jak bowiem zauważa Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, podobnie jak inne grupy narażone na przemoc z powodu uprzedzeń, osoby LGBT+ potrzebują miejsca, w którym przede wszystkim mogą czuć się bezpiecznie, zaś ośrodki pomocowe nie zawsze mogą taką przestrzeń zaoferować. 

– Jako przystań dla osób LGBT+, które uciekły przed przemocą miejsce to zaoferuje pomoc psychologiczną i prawną doświadczonych specjalistek i specjalistów. Ważny będzie też kontakt z innymi osobami LGBT+, które znajdują się w podobnej sytuacji. Wspólnota doświadczeń jest niezwykle ważna w budowaniu poczucia zaufania i bezpieczeństwa. W dalszej kolejności personel placówki pomoże klientom wrócić do samodzielnego życia – wyjaśnia Sobecki.

Podobne miejsca istnieją już w Krakowie oraz Poznaniu. 

PS

7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W związku z tym Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zainicjowała kampanię pod hasłem „LGBT+ja”, zachęcającą nastolatki do okazywania sojusznictwa i wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

PS2

W ubiegłym roku Zalando zainicjowało kampanię ukazującą problemy społeczności LGBT+ wywołane skalą homofobii w Polsce. Celem projektu „Historie ukryte w ubraniach” było pokazanie prawdziwych historii osób LGBT+, które stały się ofiarami przemocy z uwagi na swoją orientację seksualną.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij