Czy jazda konna to sport? Co warto o niej wiedzieć?

Czy jazda konna to sport? Co warto o niej wiedzieć?

Dyscyplin sportowych zarówno indywidualnych, jak i drużynowych jest mnóstwo. Przykładem może być piłka nożna, siatkówka, tenis, kajakarstwo itd. Najczęściej jednak wątpliwości pojawiają się przy jeździectwie. Na pewno wielu z Was zastanawia się, czy jazda konna to sport. Przyjęła się nieprawdziwa opinia, że ciężko nazwać to sportem, jeśli koń „odwala” za nas całą robotę. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a wszyscy, którzy nie zaliczają jazdy konno do tej kategorii, są w dużym błędzie. Postaramy się przedstawić najważniejsze argumenty, które raz na zawsze wyjaśnią, czy jazda konna to sport.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jest to forma aktywności fizycznej

Według definicji sport to forma aktywności fizycznej, która wpływa na wypracowanie lub poprawienie naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Bez wątpienia tę regułkę można śmiało powiązać z jeździectwem. Udomowienie koni nastąpiło już 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. Rozpowszechnienie wyścigów nastąpiło natomiast w starożytnym Rzymie. Można zatem stwierdzić, że wyścigi konne i zaprzęgi zaliczają się do najstarszych sportów na świecie. Wracając do aktywności fizycznej, jest ona postrzegana przez laików jazdy konnej jako coś bardzo prostego i niewymagającego szczególnych umiejętności. Dzieje się tak za sprawą niewiedzy, ponieważ najczęściej osoby, które nie mają zielonego pojęcia o tej dyscyplinie, stykają się z nią tylko podczas zawodów transmitowanych w telewizji.

Tam profesjonalni zawodnicy robią to w nienaganny sposób, że widzowie nie dostrzegają żadnego większego wysiłku fizycznego. Każdy jeździec potwierdzi, że jazda konno wymaga poświęcenia i ogromnej pracy nad swoim ciałem. Od pierwszej jazdy osoby, które zdecydują się uprawiać ten sport, dążą do stworzenia idealnej harmonii między człowiekiem a zwierzęciem – w tym przypadku koniem. Polega to na tym, aby jeździec bez wysiłku i kopania konia był w stanie go ujarzmić. Żeby dojść do niemalże perfekcyjnego dosiadu, trzeba nad tym sporo pracować.

Sprawność fizyczna i psychiczna

Kolejną odpowiedzią na pytanie, czy jazda konna to sport jest sprawność fizyczna. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, większość osób uważa, że wysila się tylko koń. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom wymaga to ogromnego nakładu energii. Według badań szacuje się, że podczas najszybszej techniki jeździeckiej człowiek spala od 400 do nawet 500 kilokalorii na godzinę. Jest to spowodowane oczywiście pracą mięśni. Warto dodać, że są w to zaangażowane praktycznie wszystkie partie naszego ciała. Podczas jazdy konno jeździec używa ich do prawidłowego utrzymania się w miejscu. Potrzebna jest do tego równowaga i siła mięśni, którą nabywamy podczas treningów. Po kilku latach uwidaczniają się przede wszystkim mięśnie brzucha, nóg i ud. Nie sposób zapomnieć o tym, że podczas doskonalenia umiejętności jazdy konnej trenujemy również naszą cierpliwość i opanowanie. Koń wszystko wyczuwa, dlatego uzyskanie naszej więzi z nim wymaga od nas nie tylko koordynacji ruchowej, ale także odpowiedniego podejścia i wyczucia.

Wszystkie zawody jeździeckie można typować u bukmachera LVBet. Jest to w pełni legalny podmiot, posiadający aktualną licencję Ministerstwa Finansów. Sprawdź kod promocyjny lvbet i skorzystaj z wielu bonusów.

Zawody i rywalizacja

Praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe umożliwiają współzawodnictwo. Nie inaczej jest w przypadku jazdy konnej. Pierwsze wyścigi organizowane były już w czasach starożytnych. Widzowie mogli oglądać rywalizacje zawodników m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Grecji. Aranżowano również popularne wyścigi rydwanów jednokonnych i wielokonnych. Po tym okresie jeździectwo w formie rywalizacji zostało na jakiś czas zapomniane, a koni używano głównie do prac rolniczych i przemysłowych. Jeździectwo oficjalnie ponownie wróciło do programu olimpijskiego, podczas igrzysk w Paryżu. Obecnie z każdym rokiem zwiększa się zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Oferta zawodów konnych jest bardzo szeroka, a wyścigi organizowane są w wielu krajach. Wyróżniamy takie kategorie jak:

  • Skoki przez przeszkody,
  • Ujeżdżanie,
  • Powożenie,
  • Western Riding,
  • Woltyżerka,
  • Wszechstronny konkurs konia wierzchowego,
  • Rajdy długodystansowe.

Podczas poszczególnych zawodów obowiązują specjalne stroje, kolor czapraka, sprzęt, szczepienia koni, normy czasu, wysokość przeszkód, figury, waga jeźdźca itd.

 

Artykuł powstał we współpracy z LVBET.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij