Google Maps i TripAdvisor blokują dodawanie opinii o niektórych miejscach w Rosji

Google Maps i TripAdvisor blokują dodawanie opinii o niektórych miejscach w Rosji

Możliwość dodawania recenzji do niektórych miejsc w Rosji została czasowo zablokowana przez Google Maps oraz TripAdvisor. Tym samym znikają „opinie” opisujące sytuację w Ukrainie, które miały „otworzyć oczy” Rosjanom i przekazać im prawdę o wojnie.

fot. blog.google

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Z końcem minionego tygodnia liczba recenzji rosyjskich restauracji, kin czy sklepów w Mapach Google zaczęłą znacząco wzrastać. Użytkownicy aplikacji w zakładce „opinie” nie dzielili się jednak ocenami na temat funkcjonowania obiektów, ale udostępniali wiele wpisów i zdjęć pokazujących prawdziwą sytuację w Ukrainie. Podobne działania były prowadzone w serwisie podróżniczym TripAdvisor.

Akcja została rozpowszechniona przez Anonymous – międzynarodową grupę hackerów, która od tygodnia czynnie włącza się w walkę z rosyjską propagandą. Organizacja udostępniła w sieci instrukcję, jak wykorzystać popularną aplikację mobilną w celu uświadomienia jak największej liczbie ludzi o tym, co aktualnie dzieje się w Ukrainie. W ten sposób do nieświadomych Rosjan, odciętych od wielu źródeł informacyjnych, miały dotrzeć prawdziwe obrazy z wojny.

Aby jeszcze bardziej uskutecznić działania, z czasem publikowanie „opinii” zostało przeniesione także na platformę Yandex, która jest znacznie popularniejsza wśród rosyjskich internautów.

Liczba wpisów stale rosła, jednak – jak poinformował „The Wall Street Journal” – zarówno Google Maps, jak i Tripadvisor od poniedziałku zaczęły blokować możliwość dodawania opinii pod rosyjskimi, ukraińskimi i białoruskimi obiektami. Można też zauważyć, że opublikowane opinie z ostatniego tygodnia zostały usunięte – najnowsze wpisy pochodzą sprzed kilku tygodni i nie odnoszą się do wojny. Platformy przestały także publikować nowe zdjęcia i filmy z Ukrainy.

Jak przekazała WSJ rzeczniczka Google – „posunięcie to ma na celu monitorowanie i zapobieganie publikowaniu treści, które naruszają politykę firmy dotyczącą fałszywych, kopiowanych, niezwiązanych z tematem, obraźliwych lub zniesławiających recenzji”.

Z kolei rzecznik TripAdvisor, który również tymczasowo zawiesił dodawanie nowych recenzji, kieruje użytkowników na fora społecznościowe, „aby tam podzielić się aktualizacjami o inwazji na Ukrainę”.

Przypomnijmy, że niedawno Google Maps, w trosce o bezpieczeństwo Ukraińców, wyłączył dane o ruchu na żywo w Ukrainie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij