CMS na bloga – 5 obszarów przewagi WordPressa

CMS na bloga – 5 obszarów przewagi WordPressa

Wybierając system zarządzania treścią na bloga lub stronę internetową firmy, zwykle docieramy do trzech najpopularniejszych CMS-ów: WordPress, Joomla! i Drupal. Pierwszy z nich, jeśli chodzi o obsługę strony, która nie jest rozbudowanym portalem, osiąga miażdżącą przewagę nad pozostałymi. W czym?

Na początek natomiast jedno zdanie o tym, co łączy te systemy. Jest to solidna technologia, świetne wsparcie marketingowe, bezpieczeństwo użytkowania i skupione wokół nich społeczności, które aktywnie biorą udział w rozwoju platform. Różnice są jednak bardzo znaczące.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Obsługa

WordPress jest platformą niezwykle intuicyjną i łatwą do nauczenia w bardzo krótkim czasie, a sama instalacja systemu nie zajmuje więcej niż 5 minut. Prostej konfiguracji można nauczyć się z ogólnodostępnych w sieci samouczków, a pozostałe funkcje odkryjemy krok po kroku w następnych etapach budowania strony. Ich zakres jest natomiast determinowany przez wybrany motyw/szablon. Dodawanie treści, czyli artykułów, zdjęć i filmów nie jest skomplikowane – do dyspozycji mamy bowiem prosty edytor wizualny i uploader plików działający na zasadzie „drag & drop”. W praktyce programista jest nam potrzebny tylko wtedy, gdy chcemy zmienić/dodać/usunąć jakieś stałe elementy wordpressowej skórki.

Tymczasem Jommla! i Drupal…

…są zdecydowanie trudniejsze w zarządzaniu. Oczywiście do dodawania treści nie będzie nam potrzebny informatyk, jednak przy konfiguracji tych systemów, bez profesjonalisty się nie obejdzie. No chyba, że jesteśmy mocno zdeterminowani i mamy wystarczająco dużo czasu, by wszystkiego nauczyć się samemu – ale proces ten do łatwych nie należy. W zamian za to otrzymujemy natomiast świetne narzędzia do tworzenia rozbudowanych i wymagających portali (np. społecznościowych) i sklepów internetowych.

Dodatki

WordPress oferuje tysiące wtyczek, które pozwalają na rozszerzanie jego funkcjonalności. Ich obsługa jest zwykle nawet bardziej intuicyjna, niż zarządzanie całością systemu. Wśród nich znajdziemy pluginy odpowiedzialne za bezpieczeństwo strony i odpieranie ataków hackerów, optymalizację pod kątem SEO, wsparcie działań w mediach społecznościowych, etc. Możemy także wybierać spośród szeregu szablonów (w tym responsywnych), z których każdy posiada inny layout i funkcjonalności.

A co na to Joomla! i Drupal?

Joomla! także oferuje wiele dodatków i motywów – ale nie są już tak proste w obsłudze. Natomiast Drupal – choć posiada multum funkcji, a możliwości rozbudowy ma praktycznie nieograniczone – wtyczek dla amatorów ma zdecydowanie mniej, a dostępne szablony do interesujących raczej nie należą… Chcąc dostosować te systemy do swoich potrzeb i wymagań – trzeba zainwestować w fachowca.

Aktualizacje

Aktualizacja WordPressa to dosłownie jedno kliknięcie w wyświetloną informację. To samo dotyczy wtyczek.

W odpowiedzi Joomla! i Drupal…

…oferują dość skomplikowany proces aktualizacji platform, wtyczek i modułów, przez który amator może nie przebrnąć.

SEO

WordPress jest platformą stworzoną pod wyszukiwarki, które ładnie indeksują poszczególne strony. Szczególnie, gdy zainstaluje się odpowiednie pluginy, jak WordPress SEO by Yoast czy All In One SEO Pack. Bloger/wydawca nie musi martwić się wtedy optymalizacją kodu, bo wszystko załatwiają za niego funkcje wtyczek. Wiele użytecznych informacji o nich można znaleźć na blogu.

A Joomla! i Drupal jak się indeksują?

Drupal, podobnie jak i WordPress, został stworzony po to, by być „SEO-friendly” – jednak potrzebne jest tutaj lekkie wsparcie developera, bo niczego za nas nie zrobią intuicyjne dodatki. Joomla! natomiast… stwarza problemy nawet specjaliście i poprawne jej zoptymalizowanie to kawał ciężkiej roboty.

Koszty

Choć wszystkie wymienione platformy są darmowe, to pewnych opłat czasem nie da się uniknąć. Najniższe koszty generuje jednak WordPress, do którego część bardziej zaawansowanych szablonów jest do kupienia za stosunkowo niewielkie pieniądze (resztę po prostu można ściągnąć), płatna jest też wersja PRO niektórych wtyczek. Resztę w zasadzie ogarnąć możemy sami.

Joomla! i Drupal z kolei…

…są nieco droższe, a to głównie ze względu na niezbędną nieraz (zwłaszcza w przypadku Drupala) pomoc programisty. Zwykle też systemy te obsługują bardziej zaawansowane serwisy, który znacząco obciążają serwer, a co za tym idzie – trzeba więcej na niego wydać.

Podsumowując: gdy chcemy stworzyć blog lub względnie prosty serwis internetowy i nie chcemy wydawać na jego utrzymanie wielu pieniędzy – WordPress jest zbawienny. Prosty i przyjemny w obsłudze, idealny do powierzenia specjalistom od zarządzania treścią. Pozostałe platformy lepiej wykorzystać do bardziej wymagających i skomplikowanych projektów internetowych.

Bartosz Olejniczak
Współwłaściciel spółki SEOWAY. Obecnie zaangażowany w projekt wpdash - system do zarządzania WordPressami.

 

 

 

 

Źródła:
http://websitesetup.org/cms-comparison-wordpress-vs-joomla-drupal/
https://www.udemy.com/blog/drupal-vs-joomla-vs-wordpress/

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij