Advertising Week Europe – pierwsze wrażenia [relacja]

Advertising Week Europe – pierwsze wrażenia [relacja]
O autorze
2 min czytania 2022-05-18

Choć postpandemiczny kurz jeszcze nie opadł, branża marketingowa już dawno pośpieszyła w poszukiwaniu odpowiedzi na nowe palące problemy i wyzwania współczesnego świata. Agenda tegorocznego Advertising Week Europe doskonale tego dowodzi. Wśród tematów, które w tym roku znalazły się na ustach prelegentów w londyńskim Picturehouse Central królują między innymi zmiany społeczno-kulturowe w komunikacji marketingowej, immersyjność doświadczenia zakupowego, czy wykorzystanie nowych technologii w angażowaniu konsumentów.

Wiele miejsca poświęconego zostało dyskusji o przyszłości marketingu, w tym jego praktycznym odsłonom. Innowacje w obrębie shopper marketingu zajęły w tym obszarze szczególne miejsce. Prelegenci rozprawiali między innymi o tym, jak poszerzać doświadczenia zakupowe i sprawiać, aby stawały się one jeszcze bliższe codziennego funkcjonowania konsumenta w jego codziennej rzeczywistości. To bardzo istotne wyzwanie współczesnego marketingu, w szczególności, ze jak dowodzą badania ponad 80% konsumentów porzuca retailera po trzech złych doświadczeniach zakupowych.

Z odsieczą przychodzi między innymi technologia AR, która jak zaświadczają rozliczne przykłady, przestaje już być ciekawostką marketingową, a powoli staje się biznesową koniecznością. Na AWE zobaczyliśmy wiele przykładów wykorzystywania AR w budowaniu doświadczenia zakupowego. Zwłaszcza branża modowa, czy meblarska zdają się dowodzić słuszności rozwoju tej technologii w służbie shopper marketingu, ponieważ nadbudowują one praktyczne zastosowanie wizualizacji produktów. W kontekście segmentów, w których estetyczne walory produktów są kluczowym budulcem wartości, możliwość przetestowania jak leżą na nas dane buty, lub jak prezentuje się w naszym salonie potencjalna sofa, wydają się nie do przecenienia. Przykłady marek wdrażających to rozwiązanie do rozwoju swoich ścieżek zakupowych takich, jak Ikea, Gucci, czy Nike z pewnością zapowiadają, że już wkrótce AR może stać się równie oczywistym narzędziem, co chociażby aplikacja mobilna jeszcze kilka lat temu.

Nie zabrakło także miejsca na dyskusję dotyczącą zmian kulturowych w komunikacji marketingowej. Na całym świecie coraz częściej pobrzmiewa temat zaangażowania marek w kwestie światopoglądowe, czy też zajmowania jasnego stanowiska w sprawach fundamentalnych wartości. W czasach wszechogarniającej niestabilności, temat brand engagement jest oczywiście obecny na AWE, jednak poza nieodzownością podążania za trendami społeczno-cywilizacyjnymi, dużo mówi się tutaj o jego praktycznych implikacjach dla tworzenia strategii marketingowych.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jedną z nich jest chociażby kwestia influencer marketingu i wykorzystywania tzw. nowych mediów społecznościowych (np. TikToka), które gwarantują swoim użytkownikom ogromną różnorodność contentu. To właśnie ich wykorzystanie staje się coraz częściej dla marek szansą na zwiększenie percepcji ich inkluzywności. To znacząca opozycja względem tradycyjnego, unilateralnego przekazu medialnego, w którym marki miały znacznie więcej do powiedzenia niż zwykli konsumenci, zaś ci nie mieli za bardzo możliwości by dokonywać świadomych wyborów uwzględnianych ich osobiste przekonania i wartości. Bardzo często podczas AWE pada zatem opinia o wyraźnej zmianie paradygmatu w komunikacji marketingowej marek, które nieuchronnie dążyć będą do wykorzystywania większej liczby influencerów i nowych mediów, by kreować przekaz o swojej inkluzywności i umiejętności adaptowania się do różnych wartości wyznawanych przez swoich konsumentów. Ścieżką tą podąża już chociażby Coca-Cola, czy Heineken, a z pewnością wkrótce dołącza do nich kolejne marki.

Słuchaj podcastu NowyMarketing