Wady i zalety oświetlenia solarnego LED w ogrodzie

Wady i zalety oświetlenia solarnego LED w ogrodzie

Pięknie oświetlone ogrody stają się standardem przy polskich domach jednorodzinnych. Nic dziwnego, odpowiednio dobrane lampy potrafią wprowadzić iście magiczny nastrój na działce i umilić wieczorne chwile na świeżym powietrzu. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie solarne LED, które wykorzystuje ekologiczne źródła energii. Czy jednak lampy solarne to idealne rozwiązanie?

Czym są lampy solarne?

Planowanie oświetlenia działki może wiązać się rozkopywaniem ogródka pod przewody i dużą ilością pracy. Wraz z ekspertami z Ardant.pl polecamy jednak inne rozwiązanie, które nie tylko pozwoli uniknąć bałaganu przed domem, ale dodatkowo jest ekologiczne i ekonomiczne – lampy solarne. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że lampy ogrodowe są ekonomiczne i w zasadzie ładują się same. W ciągu dnia na baterię słoneczną padają promienie słoneczne. Dostarczone przez nie światło gromadzone jest przez ogniwo fotowoltaiczne, a zebrana w ten sposób energia przekazywana jest do akumulatora, który ją magazynuje. Fotorezystor wbudowany w lampę solarną wykrywa zapadnięcie zmroku i przekazuje tę informację do płyty kontrolera. Zgromadzona w akumulatorze energia wyzwala światło za pomocą diody lub żarówki LED.

Nie trzeba martwić się o to, że energia zostanie zmarnowana w ciągu dnia, lampy solarne świecą bowiem wyłącznie po zapadnięciu zmroku. Dzieje się tak dlatego, że układ elektryczny, o którym była mowa wcześniej, odpowiada za to, by włączyć światło, gdy do baterii słonecznej dociera niewiele światła. Wówczas sterownik automatycznie włącza halogen solarny, najczęściej w nocy i późnym wieczorem. By się o tym przekonać, można wykonać mały eksperyment. Wystarczy zasłonić dłonią ogniwo fotowoltaiczne lampy solarnej, a układ elektryczny rozpozna mniejszy poziom światła i automatycznie włączy urządzenie.

Zalety oświetlenia solarnego LED

Klienci sklepów z oświetleniem, takich jak Ardant.pl, chętnie wybierają oświetlenie solarne z kilku powodów:

  • brak przewodów to brak konieczności przekopywania działki,
  • w przypadku braku zasilania, lampy solarne nadal będą świecić;
  • możliwość wykorzystania podtrzymania bateryjnego w przypadku pochmurnej lub deszczowej pogody;
  • łatwy montaż;
  • brak dodatkowych rachunków za prąd;
  • lampy solarne lepszej jakości to udoskonalone źródło światła – światła LED zapewniają chłodne białe światło bez migotania i większą jasność;
  • bezpieczny obwód, bez ryzyka porażenia prądem,
  • estetyczny wygląd.

Wady oświetlenia solarnego LED

Wśród wielu pozytywnych opinii, spotkać się można także z takimi, które odradzają zakup lampy solarnej. Dlaczego? Użytkownicy wskazują, że lampa świeci bardzo krótko, zaledwie godzinę – dwie po zapadnięciu zmroku. Lampa psuje się po sezonie i trzeba kupować nową, albo świeci w ciągu dnia. Nie jest to jednak wina technologii solarnej, a jakości lampy i prawidłowego jej użytkowania. Niekiedy warto zdecydować się na lampy z czujnikiem ruchu, które ograniczą włączanie się i czas świecenia.

Pamiętajmy, że lampy solarne powinny zostać umieszczone w taki sposób, by w ciągu dnia padało na nie wystarczająco dużo promieni słonecznych. Umieszczanie urządzenia w mocno zacienionym miejscu sprawi, że lampa naładuje się słabo lub w ogóle!

Zdarza się także, że lampa solarna przestaje świecić, lub tuż po jej zainstalowaniu zauważysz, że nie zapaliła się po zmroku. Dlatego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka. Jeśli lampa jest nowa, sprawdź, czy włączyłeś niezbędne przyciski i usunąłeś folie zabezpieczające. Bez tego lampa nie będzie mogła się naładować.

1. Bateria nie zdążyła się naładować. Jeśli umieściłeś swoją lampę na zewnątrz dopiero wieczorem lub popołudniem, mogło zdarzyć się tak, że urządzenie nie zdążyło się jeszcze naładować. Standardowe lampy solarne potrzebują około 6 godzin bezpośredniego naświetlania światłem słonecznym do pełnego naładowania.

2. Za mało słońca – jeśli umieściłeś lampę w dużym cieniu lub miejscu, gdzie nie docierają promienie słoneczne i światło nie spodziewaj się, że lampa zaświeci.

3. Zanieczyszczenie – sprawdź, czy lampy nie pokrywa warstwa kurzu, błota lub pyłu. Zabrudzona lampa nie naładuje się w dostatecznym stopniu i nie będzie świecić. Duże zanieczyszczenie może dostać się także do wnętrza lampy – szczególnie w przypadku najtańszych modeli – i uszkodzić kontroler.

4. Jeśli mimo poprawnego zainstalowania lampy i odpowiednim umiejscowieniu jej w ogrodzie, urządzenie dalej nie działa, sprawdź czujnik. Naładuj lampę, wystawiając ją na bezpośrednie światło, a następnie zakryj baterię słoneczną i ukryty pod nią fotorezystor. Jeśli lampa nie zapali się, winny jest zapewne czujnik światła.

5. Uszkodzony przewód – czasem bateria słoneczna nie jest zamontowana w lampie, tylko połączona z nią przewodem. Sprawdź, czy nie został on uszkodzony.

6. Niepoprawne użytkowanie – jeśli użyłeś na zewnątrz lampę solarną bez odpowiedniej klasy szczelności, mogło dojść do jej zalania.

Jak wybierać lampy solarne, by służyły latami?

Lampy solarne, podobnie jak inne urządzenia elektryczne czy elektroniczne, opierają się na zaawansowanych technologiach, dlatego niestety muszą trochę kosztować. Wybierając najtańsze lampy solarne, których cena waha się na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu złotych, skazujesz się prawdopodobnie na urządzenie, które posłuży maksymalnie jeden - dwa sezony. Lampy solarne najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach z oświetleniem, gdzie sprzedawcy służą radą co do typu i możliwości danego urządzenia. Warto kierować się znanymi markami, które latami pracowały na pozytywną opinię konsumentów.

Zwracaj także uwagę na asortyment sklepu. Staraj się nie kupować lamp solarnych w sklepach typu „Wszystko po 5 zł”, gdzie często znaleźć można słabej jakości urządzenia.

Przed zakupem warto także poczytać nieco o technologii solarnej. Zaglądaj też na blogi oświetleniowe, które prowadzone są przez doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie i wskażą najlepsze rozwiązania.

 

Artykuł powstał we współpracy z Ardant.pl.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij