Zmiany wyznacza konsument - podsumowanie Purple Day 2014

Zmiany wyznacza konsument - podsumowanie Purple Day 2014

Rynek mediów zmienia się nieustannie. Jednak kierunek tych zmian– zarówno w biznesie mediów, jak i reklamodawców – wyznacza konsument. Jak poznać konsumenta i skroić ofertę na miarę jego potrzeb - odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas Purple Day 2014.

Wydawcy – nawet największe holdingi mediowe – dopasowują swoją ofertę do zmieniającego się konsumenta. Skoro czytelnicy przechodzą do digitalu, w tym kierunku podążają też tradycyjni giganci mediowi m.in. Bauer Media Group, Grupa Agora czy Ringier Axel Springer Polska. Właśnie w ofercie digitalowej wydawnictwa widzą pole do ocalenia, a nawet rozwoju swojego biznesu. Digital stanowi bowiem coraz ważniejsze źródło przychodów niemal wszystkich firm na rynku mediów. Stąd tegoroczne przejęcie Onet.pl przez RASP, przejęcie przez o2.pl portalu Wp.pl i powstanie Grupy Wp, a także odświeżenie Interia.pl. W najbliższych latach ten trend z pewnością będzie się nasilał. Nawet najwięksi wydawcy mediów tradycyjnych będą dalej próbować odnaleźć się w cyfrowym świecie i zbudować w nim swoją pozycję. Nie oznacza to jednak, że porzucona zostanie tradycyjna część ich biznesu. Prasa czy radio będą się zmieniać, dostosowując swoją ofertę do potrzeb konsumentów XXI w., ale wieszczenie ich końca jest zdecydowanie przedwczesne.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Za zmieniającym się konsumentem podążają nie tylko media, ale także reklamodawcy. Na Purple Day 2014 zaprezentowane zostały trzy mocne case study, w tym dwa dotyczące rebrandingu dużych instytucji – Poczty Polskiej i mBanku. Historia mBanku pokazała, że rebranding to proces zmian na wielu płaszczyznach. To nie tylko nowe logo, ale także nowy system, nowa oferta, zmiana komunikacji, a często nawet połączenie niezależnych firm w jeden podmiot. Aby proces ten się powiódł, musi być zakorzeniony w głębokiej analizie obecnej kondycji rynku i prognoz na przyszłość oraz zrozumieniu współczesnego konsumenta usług finansowych. Z kolei, case study Poczty Polskiej pokazało, że nierzadko z markami wiążą się stereotypy, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Poczta Polska przez część konsumentów postrzegana jest jeszcze, jako relikt PRL’u, który kojarzy się z głównie z ogromnymi kolejkami. Tymczasem spółka zmienia się nie tylko pod kątem identyfikacji wizualnej, ale przede wszystkim oferty, wprowadzając na rynek nowe produkty o charakterze digitalowym, które wykorzystują pełnię możliwości internetu.

Ciekawe case study pokazujące zmiany na przykładzie branży motoryzacyjnej przedstawił również Janusz Kaniewski, projektant, futurystka i jeden z głównych prelegentów Purple Day 2014. Janusz Kaniewski poruszył kwestię zmian w PKN Orlen. Antycypując rozwój biznesu i nową rolę, jaką w przyszłości będą pełniły stacje benzynowe, PKN Orlen już teraz stara się tworzyć skojarzenia ze swoją marką nie tylko w kontekście paliw. Spółka – m.in. poprzez zmiany w architekturze stacji – dąży do tego, aby być postrzegana, jako miejsce spotkań czy rozrywki. Myślę, że warto obserwować, jak ten proces będzie przebiegał.

Aby jednak dostosować biznes do oczekiwać konsumentów, trzeba najpierw tych konsumentów dobrze poznać – ten wątek dogłębnie przedstawił Alex Stil, Head of Digital EMEA & Global Head of Programmatic, Mindshare Worldwide. Wyzwaniem nie jest teraz zbieranie danych, bo właśnie w świecie digitalowego konsumenta, danych jest sporo. Kluczem do sukcesu jest umieć odpowiedzieć na pytania – jakie dane zbierać, jak je analizować i jak je wykorzystać.

Warto pamiętać, że realizacja marketingu adaptacyjnego nie musi być związana ze skomplikowanymi analizami, drogimi narzędziami czy wybitnymi specjalistami z zakresu statystyki czy ekonometrii. Możemy wykorzystywać proste i znane nam źródła danych (dane z monitoringu kampanii – wskaźniki mediowe, wskaźniki konwersji + Google Analytics), aby w trybie rzeczywistym optymalizować działania. W przypadku realizowanej przez Mindshare Polska kampanii dla Poczty Polskiej – takie podejście doskonale zdało egzamin. Jednak było to możliwe tylko dzięki elastycznemu podejściu klienta do zmian w planie. Innymi słowy, partnerska współpraca sprawiła, że posiadane dane, mogliśmy przeanalizować, a wnioski od razu wprowadzić w życie. Przyszłość marketingu internetowego leży właśnie w takim elastycznym podejściu do realizacji kampanii.

 

Michał Szczur

Senior Executive, Client Leadership, Mindshare Polska

Z domem mediowym Mindshare związany od 2010 r., obecnie na stanowisku Senior Executive w pionie Client Leadership. Specjalista w zakresie strategii, planowania i optymalizacji mediów cyfrowych. Realizował kampanie m.in. dla Nike Poland, Discovery Channel, LG Electronics, IBM, Poczty Polskiej oraz BRE Banku / mBanku. Zanim rozpoczął karierę w branży mediowej, pracował jako Junior Business Analyst w spółce Optima Partners, gdzie m.in. koordynował wdrażanie systemu workflow dla Związku Banków Polskich.

Absolwent Metod Ilościowych w Ekonomii i Systemów Informacyjnych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij