Digital data consultant – zawód przyszłości?

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Digital data consultant – zawód przyszłości?

Agencja badawcza IRCenter opublikowała raport na temat Rynku marketing technologies w Polsce. Firmy coraz częściej wykorzystują różnorodne operujące na Big Data narzędzia analityczne i monitoringowe dostępne online, aby skutecznie prowadzić działania promocyjne.

Umiejętność łączenia tych danych i wyciągania z nich konstruktywnych wniosków może wkrótce stać się pożądana na rynku pracy. Czy digital data consultant stanie się zawodem przyszłości?

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

„Przeprowadzając badanie na specjalistach korzystających z coraz bardziej zaawansowanych dashoboardów marketingowych, zauważyliśmy, że zwykle są to pracownicy działów marketingu i PR, którzy stanęli przed koniecznością szybkiego rozwoju kompetencji analitycznych. W wielu przypadkach ta luka kompetencyjna nie została jeszcze stosownie uzupełniona” – mówi Marcin Krzosek, Dyrektor Zarządzający IRCenter.

Jak wynika z raportu, obecnie różnorodne narzędzia marketingowe działających w modelu SaaS są wykorzystywane przede wszystkim przez pracowników działów marketingu (43%). Osoby te w swojej pracy najczęściej wykorzystują narzędzia do analityki stron internetowych i społeczności fanowskich w mediach społecznościowych oraz do monitoringu reklamy w mediach tradycyjnych. Druga najliczniejsza grupa specjalistów wykorzystująca na codzień marketing technologies to pracownicy działów PR (29%). Ich uwaga koncentruje się głównie wokół monitoringu reklamy w mediach tradycyjnych oraz reklamy banerowej, jak również na analityce i zarządzaniu komunikacją w Social Media.

Większość przebadanych osób, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego narzędzia, chciałaby poświęcać więcej czasu na korzystanie z dostępnych online rozwiązań. Dwie trzecie z nich jest przekonana, że dzięki temu zwiększyliby efektywność swojej pracy.

Jednocześnie, okazuje się, że ponad połowa użytkowników technologii marketingowych bazujących na Big Data łączy dane pochodzące z tych narzędzi z zewnętrznymi źródłami danych. Wykorzystują oni w tym celu przede wszystkich dane sprzedażowe zestawiane np. z analizą ruchu na stronach internetowych oraz dane mówiące o wydatkach reklamowych zestawiane np. z monitoringiem reklamy. Pomimo tego, z dostępnych online narzędzi do łączenia i wizualizacji danych korzystanie deklaruje na razie 4% uczestników badania.

 „Oferta dostępnych online narzędzi do analizy Big Data jest coraz szersza. Aby analiza była efektywna, specjaliści muszą łączyć dane z różnych zbiorów i zestawiać dane z kilku narzędzi. Wiele wskazuje na to, że firmy będą poszukiwały tzw. digital data consutants, czyli osób potrafiących biegle poruszać się w narzędziach analizujących rozmaite dostępne online dane cyfrowe i wyciągać z nich odpowiednie wnioski” – dodaje Marcin Krzosek.

*Dane pochodzą ze zrealizowanego przez IRCenter badania „Rynek marketing technologies w Polsce”. Dane zostały zebrane metodą CAWI w okresie od stycznia do marca 2015. W badaniu wzięło udział 222 specjalistów i użytkowników technologii marketingowych online działających w modelu SaaSBadanie zostało zrealizowane we współpracy z partnerami: SoTrender, CatNapoleon, SentiOne, Monitori, Press-Service, Instytut Monitorowania Mediów, NewsPoint, Tableau, admonit. Raport został objęty patronatem medialnym przez: Brief.pl, Marketig przy kawie, Nowy Marketing, mensis.pl. socialpress.pl, maretinglink.pl.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij