Apteki wśród polskich internautów

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Apteki wśród polskich internautów

Branża aptek w internecie jest w takim samym stanie jak tradycyjny retail reprezentowany przez Biedronkę. Silna wojna cenowa wymusza precyzyjne działania marketingowe i obniżanie kosztów. Dominują działania efektywnościowe (e-mail marketing ) i zasięgowe (SEM).

Pierwsza prezentacja wyników badania Apteki wśród polskich internautów 2015.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Agencja badawcza IRCenter we współpracy z LeadR – agencją marketingu bazodanowego, PricePanorama - firmą monitorującą e-commerce i SpicyMobile - firmą udostępniającą technologie do analityki mobilnej przeprowadziło badanie korzystania z aptek internetowych wśród polskich internautów.

Celem projektu było opisanie ścieżek klienckich prowadzących do aptek internetowych. Zrealizowaliśmy ten cel porównując dane pochodzące z wielu różnych źródeł: deklaracje użytkowników, skan cen produktów oferowanych w aptekach, zachowania ich użytkowników w mediach społecznościowych i w ramach wyszukiwarki Google i ruch na ich stronach WWW.

 

Kluczowy wniosek z projektu jest taki, że Internet nie spowoduje zamknięcia aptek stacjonarnych (tylko 6% ich użytkowników korzysta wyłącznie z online'owych sposobów sprzedaży). Apteki są więc skazane na integrację digitalowych i fizycznych punktów sprzedaży.

Wśród użytkowników aptek internetowych zdecydowanie dominują kobiety. Użytkowników aptek można podzielić na dwa segmenty: kobiety w wieku 26-33 lata i osoby powyżej 45 roku życia. Obie grupy zdecydowanie motywują się ceną przy wyborze produktów z aptek internetowych.

 

Największy udział ruchu na stronach aptek ma SERP (marketing w wyszukiwarkach) i związane z nim bezpośrednie działania reklamowe. Na to stawiają najwięksi gracze. Największy – DOZ – zdecydowanie korzysta z searchu pozostając przy tym przy relatywnie wysokich cenach swoich produktów (kluczowym źródłem ruchu dla DOZ jest reklama display). Z searchu zdecydowanie korzysta również Gemini, które jednocześnie oferuje niskie ceny swoich najbardziej popularnych produktów. Popularność Gemini w Google nieprzerwanie rośnie od 2013 roku.

Najbardziej zauważalnym i efektywnym (w ocenie użytkowników aptek) jest e-mail marketing. Osoby, które zwracają uwagę w internecie na tę formę reklamy zdecydowanie chętnie i często przechodzą z mailingów bezpośrednio na strony aptek i dokonują zakupów. Wysokie zapamiętywanie działań mailingowych wskazuje również na pozytywny wpływ tej formy na wizerunek marek aptek.

Social Media dla aptek to poboczny, ale kluczowy rodzaj działań. Spontaniczne dyskusje o aptekach w mediach społecznościowych są bezpośrednio związane z ruchem na stronie WWW aptek (wysoka korelacja), ale i z częstotliwością wyszukiwania tych aptek w Google. Udział social media jest oczywiście zdecydowanie mniejszy niż searchu,displayu i mailingu.

W kolejnych wiadomościach/sprawozdaniach na temat projektu będziemy informować o: oferowanych produktach, popycie na nie, cenach tych produktów i motywacjach do ich zakupów, a także – o związku aptek z aplikacjami mobilnymi.

Pierwszą część raportu o aptekach wśród internautów można pobrać ze strony.

*Wszystkie dane zawarte w materiale pochodzą z projektu Apteki wśród internautów 2015. W projekcie uwzględniono dane kwestionariuszowe i skan cen produktów zebrane w październiku 2015 roku, dane o korzystaniu z aplikacji mobilnych dla wakacji 2015 i dane z social media i Google dla ostatnich 12 miesięcy.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij