Dlaczego bez video marketingu Twoja marka zginie?

Dlaczego bez video marketingu Twoja marka zginie?

Marketing ma różne cele, i można go zdefiniować na wiele sposobów. Jednym z nich z pewnością jest zdobywanie uwagi konsumentów. Chcemy naszych klientów zainteresować, skłonić do działania, zaangażować… i zatrzymać.

Tworzymy dla nich różnorodne treści, które, jeśli będą się cieszyły uznaniem, to zostaną nagrodzone lajkami, udostępnieniami, pozytywnymi komentarzami czy pozyskamy dzięki nim cenne leady. Chcemy, żeby nasi klienci nas lubili, i najlepiej jeszcze o tym mówili! I choć to oczywista oczywistość, trzeba w tym miejscu powiedzieć, że to dzięki technologii mamy coraz bogatsze możliwości komunikacji z klientami. Jednym z ważnych i ciekawych sposobów na dzielenie się informacjami są filmy wideo. Z jednej strony, to nie jest nowy środek wyrazu, ale z drugiej, technologia daje nam nowe możliwości wykorzystania tego formatu w działaniach marketingowych. I temu właśnie dziś chcielibyśmy się przyjrzeć. A zatem - do rzeczy.

Czy wideo jest trendy? 

Zobaczmy. Według raportu Cisco, „Do roku 2017 wideo stanowić będzie 69% całego ruchu konsumentów w internecie.” A jakie trendy w content marketingu są przewidywane na przyszły rok? Magazyn Forbes podaje, że wśród 7 trendów, które zdominują rok 2016 będzie większe zapotrzebowanie na treści wideo. Wynika to z faktu nasycenia internetu materiałami tekstowymi oraz potrzebą szybkiego i łatwego przyswajania nowych informacji przez konsumentów.

To tyle w kwestii trendów. A jak jest dzisiaj? Internauci lubią wideo, i to bardzo. Patrząc na media społecznościowe, wideo jest obecne we wszystkich większych serwisach: od Facebooka, który oprócz standardowego formatu wideo niedawno wprowadził i nagradza wysokim zasięgiem organicznym wideo 360, poprzez krótkie filmiki na Instagramie, Snapchacie, w serwisie Vine, a kończąc na Twitterze. Mamy również aplikacje do transmisji wideo na żywo, takie jak Meerkat czy Periscope, nie mówiąc już o kanale YouTube, który notuje 1 miliard unikalnych użytkowników w każdym miesiącu.

Wideo to już nie jest nisza. Jest to wyraźny trend, który przyjął się w codziennej komunikacji w intrenecie, i służy dzieleniu się prywatnymi informacjami, rozrywce oraz przekazywaniu informacji. Wykorzystywanie wideo w marketingu staje się też coraz bardziej popularne wśród firm, które mają nowy sposób mówienia o swoich produktach. Dlaczego by nie komunikować się z klientami za pomocą medium, które znają i lubią?

A co mówią liczby?

Oto kilka najciekawszych danych dotyczących wykorzystania wideo w działaniach marketingowych opublikowanych przez BrainShark. Pełen raport możecie znaleźć tutaj.

 • 52% osób zajmujących się marketingiem wymienia treści wideo jako te o najwyższym współczynniku ROI.
 • Aż 65% odbiorców treści wideo ogląda więcej niż ¾ materiału.
 • Marketerzy zarówno z segmentów B2B jak i B2C wymieniają treści wideo jako jedne z 3 najbardziej skutecznych działań marketingowych stosowanych w mediach społecznościowych.
 • 33% posiadaczy tabletów dziennie ogląda jedną godzinę materiałów wideo na swoich urządzeniach.

A jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat wideo marketingu w 2015 roku, to polecamy Wam również tę ciekawą infografikę.

Przykłady wykorzystania video przez firmy

Znacie na pewno film reklamowy Volvo z Jean Claude Van Dammem. Film ten jednak jest tak dobry, że warto go przypomnieć. Jest on przykładem udanej reklamy viralowej – na moment pisania tego artykułu zanotował ponad 81 milionów odwiedzin na YouTubie.

Skoro mowa o YouTubie, to warto wspomnieć również i o tym, że wiele firm posiada swoje kanały tworząc biblioteki informacji, które potem są udostępniane w wielu miejscach sieci. Na przykład, wspomniany filmik Volvo znajduje się na kanale Volvo Trucks, które ma w tej chwili opublikowanych 424 filmy oraz posiada ponad 126 tys. subskrybentów.

Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie formatu wideo w marketingu jest umieszczenie go na stronie głównej strony firmowej, tak jak to zrobiła nasza agencja OX Media dla firmy Oknoplast. Jest to dobry przykład technologii HTML 5 w akcji, dzięki której można wkomponować film jako tło strony głównej:

Źródło: www.oknoplast.pl

Wideo zaczyna się samoistnie, ale jest nieinwazyjne ponieważ obraz jest nieostry i nie ma dźwięku. Dopiero po kliknięciu na ikonkę ‘play’ widzimy obraz w pełnej ostrości i słyszymy podkład dźwiękowy:

Podobne rozwiązanie zastosowaliśmy na naszej głównej stronie. Tutaj grupa surykatek stanowi animowane tło strony, co ma podkreślać nasze niekonwencjonalne podejście oraz kreatywność, czyli cechy, których klienci spodziewają się po agencji reklamowej.

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do strony Oknoplastu, ponieważ przygotowany dla tej marki materiał wideo daje użytkownikom więcej możliwości decydowania i wpływania na dalszy ciąg materiału. Zapraszamy do świata interaktywnego wideo.

Interaktywne video, czyli jakie?

Film Oknoplastu to połączenie video z interaktywnymi elementami, gdzie użytkownik może decydować o tym co będzie działo się dalej.

Każdy wybór skutkuje wyświetleniem innego materiału, aż w końcu dochodzimy do treści produktowych:

Co to daje marce? Przede wszystkim angażuje użytkownika, wciąga go coraz głębiej w rozwijającą się fabułę doprowadzając go na końcu aż do treści na temat produktu. A że robi to w niekonwencjonalny, jeszcze rzadko spotykany sposób, to lepiej zapada w pamięć odbiorcy i pozwala wyróżnić się od konkurencji. Dodatkowa korzyść to zbieranie insightów na temat wyborów klienta, które mogą potem zostać wykorzystane do innych działań content marketingowych czy remarketingowych. To jedno rozwiązanie daje nam wiele możliwości.

A to wszystko jest możliwe dzięki technologii HTML5, która pozwala wzbogacać strony o treści wideo wzbudzające ciekawość klientów, co z kolei przekłada się na ich zaangażowanie. Według badań SpiceWorks, klienci spędzają o 2 minuty więcej czasu na stronach, które posiadają materiał wideo, przez co ich interakcja z marką staje się dłuższa. 

7 pomysłów na to, co firma może pokazać za pomocą wideo

Bo pokazać można wiele, i to od różnych stron. Na przykład:

 1. Filmy produktowe. Tutaj znajdziecie 1-minutowy film firmy Fiskars pokazujący zalety nowego modelu siekiery. Film dobrze uzupełnia treści tekstowe i graficzne, które prezentują produkt.
 2. Porady. Leroy Merlin ma całą zakładkę „Wideo porady – Leroy Merlin”, gdzie radzą klientom jak samodzielnie korzystać z oferowanych przez nich produktów. Mamy tutaj kategorie: budujemy dom, wideo inspiracje, jak wykonać, jak wybrać, oraz ogród.
 3. Za kulisami. Niektóre firmy, aby być bardziej transparentnymi i otwartymi dla swoich klientów, pokazują jak wygląda wytwarzanie ich produktu od kuchni. Tutaj przykład od Audi UK jak wygląda proces lakierowania ich samochodów.
 4. Poznaj zespół, czyli kto za tym stoi. W tym 3 minutowym filmie sprzed 4 lat, Google przedstawia swój polski zespół odpowiedzialny z AdSense.
 5. Aktualności – Komunikaty. Słynne ze swoich materiałów wideo Brand24 w bardzo oryginalny sposób witało na swoim pokładzie nowego klienta. Na pewno wiecie, o kogo chodzi ;)
 6. Ogłoszenia o pracę. Nasza agencja właśnie za pomocą filmu ogłosiła, że poszukuje stażysty. Przygotowaliśmy krótki film, w lekkiej konwencji, który odnotował 2 760 wyświetleń.
 7. Case study. Film to też dobry sposób żeby podzielić się wiedzą. Często agencje właśnie w ten sposób opowiadają o swoich realizacjach. Jako przykład – „Inside Saatchi & Saatchi - A Spirited Case Study”.

Lista zapewne nie jest wyczerpująca, i na pewno można znaleźć jeszcze mnóstwo ciekawych i kreatywnych realizacji. Style, jak widać, mogą być bardziej lub mniej formalne, a filmy mogą być całkiem na serio lub z przymrużeniem oka, w zależności od tego tematu i strategii komunikacyjnej firmy. I właśnie ta różnorodność form wyrazu czyni komunikację z klientami za pomocą filmów wideo taką ciekawą. 

Reasumując:

Pojawia się coraz więcej technicznych możliwości produkcji i udostępniania filmów wideo, o których warto wiedzieć, i z których warto korzystać. Co więcej, nie potrzeba wielkich budżetów do takich realizacji, i małe firmy z powodzeniem mogą korzystać z takich środków wyrazu. Dzięki filmom możemy więcej pokazać, a media społecznościowe to świetne medium do rozpowszechniania naszych produkcji filmowych. Technologia HTML5 pozwala stronom w ciekawy sposób komunikować się z klientami, wyróżnić się, i stać się bardziej atrakcyjnymi i angażującymi dla swoich klientów. Jasne, że trzeba się z tym tematem oswoić, ale nie taki diabeł straszny. I naprawdę, już dziś warto myśleć o wideo marketingu w firmie, ponieważ będzie powoli stawać się standardem w komunikacji z klientami.

A na koniec…

Jeżeli zainteresował Cię temat ciekawego połączenia strony www, wideo i zbierania insightów konsumenckich, to zapraszam do kontaktu i spotkania się, chociażby po to, by wypić smaczną kawę ;)

mail: [email protected]

co jeszcze robimy: http://oxmedia.pl/credentials2015/OX_Media_Credentials_2015.pdf

 

Publikacja przygotowana w ramach współpracy z firmą OX Media

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij