Prawie połowa Polaków nie ma obaw związanych z rozwojem technologii

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Prawie połowa Polaków nie ma obaw związanych z rozwojem technologii

49 proc. Polaków ufa nowym technologiom i postrzega je jako szansę na rozwój – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange. Najbardziej boimy się osłabienia więzi międzyludzkich i nienadążania za tempem zmian technologicznych.

Badania „Postrzeganie internetu i nowych technologii w Polsce” zostały zrealizowane w ramach jubileuszowej kampanii Fundacji Orange Świat #w10lat.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W ciągu ostatnich 10 lat internet i nowe technologie wpisały się w nasze codzienne życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Zmieniły sposób, w jaki pracujemy, zarządzamy swoimi finansami, czy utrzymujemy kontakty. Fundacja Orange, która zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu, zbadała, jak Polacy postrzegają nowinki technologiczne w swoim życiu, czy i jakie obawy na przyszłość budzi ich upowszechnienie.

Wyniki sondażu1 pokazują, że niemal połowa Polaków nie boi się wzrostu użycia nowych technologii, pozytywnie oceniając je jako szansę na rozwój. Pozostali wyrażają różne obawy: prawie co piąty twierdzi, że internet i technologie mogą powodować osłabienie więzi międzyludzkich, 13,5 proc. boi się nienadążania za szybkim tempem zmian, 8 proc. respondentów widzi w rozwoju cyfrowym zagrożenie pogłębienia różnic społecznych, a 7 proc. - likwidacji miejsc pracy.

- Taki odsetek (49 proc.) Polaków, którzy postrzegają technologie jako potencjał do rozwoju, to dobry sygnał. Pozytywne podejście to ważny krok do doskonalenia kompetencji cyfrowych. A te są i będą nam niezbędne w przyszłości – mówi Ewa Krupa, Prezeska Fundacji Orange. – Nasza urodzinowa kampania Świat #w10lat to nie tylko podsumowania tego, co za nami, ale także spojrzenie w przyszłość - aby w konstruowaniu programów edukacyjnych brać pod uwagę obawy, jakie wymieniają ludzie na temat korzystania z technologii – dodaje.

A obawy częściej wyrażają osoby powyżej 35 roku życia, najrzadziej - najmłodsi respondenci (18-24 latkowie). Jeśli dostrzegają negatywne perspektywy, to najczęściej związane z osłabieniem więzi międzyludzkich (34 proc.). Z kolei Polacy powyżej 65 roku życia - ze zbyt szybkim tempem zmian (24 proc.).

Najbardziej ufni wobec cyfrowego rozwoju okazali się respondenci z mniejszych miejscowości (do 10 tys. mieszkańców) – aż 64 proc. nie ma żadnych obaw z nim związanych. A najwięcej lęków wobec upowszechniania technologii deklarują mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców oraz wsi. Sceptyczne zdanie na ten temat częściej wyrażają kobiety (54 proc.), niż mężczyźni (40 proc.). Respondentki podobnie jak respondenci najczęściej boją się osłabienia więzi i relacji międzyludzkich – odpowiednio 21 i 16 proc. Trzykrotnie więcej kobiet (12 proc.) niż mężczyzn obawia się pogłębienia różnic społecznych.

W związku z jubileuszem 10lecia Fundacja Orange prowadzi kampanię Świat #w10lat. Celem kampanii jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na potrzeby społeczne. Na stronie zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

Fundacja Orange od 2005 działa na rzecz edukacji cyfrowej Polaków - nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego zachowania w sieci, zaangażowała 25 tys. dzieci i młodzieży w projekty z twórczym wykorzystaniem nowych mediów, wyposażyła w bezpłatny internet 3,5 tys. bibliotek publicznych i 10tys. szkół. Zakłada i pomaga prowadzić multimedialne pracownie dla mieszkańców 77 małych miast i wsi, w których mogą skorzystać z internetu, komputerów oraz licznych kursów i zajęć. We wrześniu 2015 otworzyła nowy program edukacyjny dla świetlic szkolnych - MegaMisja, w którym najmłodsi uczniowie uczą się, jak bezpiecznie i pożytecznie korzystać z internetu.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij