NowyMarketing podsumowuje rok 2015: Video

NowyMarketing podsumowuje rok 2015: Video

O podsumowanie roku 2015 roku w kategorii Video poprosiliśmy specjalistów. Na nasze pytania odpowiedzieli: eksperci z GoldenSubmarine, VML Poland, widzialni.pl, OX Media, Filmpoint, Fog Conetnt Agency, K2, zjednoczenie.com, OFFON Agency, ZenithOptimedia Group.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Zobacz nasze pozostałe podsumowania!

Jakub Kwaczyński
Strategic Planner, GoldenSubmarine

Najważniejszy sukces 2015

Zamiast szukania spektakularnych przykładów sukcesu w branży wideo w tym roku, chciałbym wyróżnić działania, które są dobrze odrobioną lekcją, na wciąż dziewiczym gruncie dla marek. Kanał Castoramy na YouTube, choć istniejący grubo ponad 4 lata, dopiero w 2015 roku przeszedł gruntowną metamorfozę i widać po publikowanym tam contencie realizację przemyślanej strategii, co wśród kanałów markowych na YouTube w Polsce jest bardzo rzadkie. Zaangażowano do tworzenia regularnego contentu topowych YouTuberów z kanału „5 sposobów na”, pasujących idealnie do tematyki DIY. Dzięki temu w filmach z tipami występują osoby już uważane za ekspertów w temacie, a sam branding nie jest nachalny. Zdobycie przez markę 150.000 subskrybentów i kilkaset tysięcy wyświetleń każdego filmu z serii udowadnia, że to doskonały i nadal rzadki w Polsce przykład dopasowanych działań marki do YouTube.

 Największa porażka 2015

Według mnie nową odsłonę głośnej kampanii Lidla nie można nazwać porażką jednak po kilku odcinkach odczuwam niedosyt – być może także spowodowany ogromnymi oczekiwaniami wywołanymi przez świetną kampanię teaserową. O ile sam koncept oparty na mixie lifestylowej konwencji śniadaniówki z programem kulinarnym jest w swojej istocie wyjątkowy i odważny, o tyle kolejne odcinki są wyjątkowo sztuczne w swojej formie. Lapsusy językowe i gry słowne prowadzących brzmią spontanicznie na antenie Dzień Dobry TVN, (telewizja na żywo rządzi się swoimi prawami), ale w reżyserowanej wcześniej produkcji są kompletnie niepotrzebne i wprowadzają u odbiorcy uczucie zażenowania. Jestem pod wrażeniem przemyślanej strategii (i ty możesz gotować, skoro nawet Ania Mucha jakoś radzi sobie w kuchni) i dobór osobowości (Wellmann na duży plus!) jednak cotygodniowe sztywne spotkania gości na kanapie przy akompaniamencie sztucznych, gromkich oklasków, kiedy doliczyłem się w kadrze ledwie kilkuosobowej widowni, niezbyt przyjemnie się ogląda.

Najciekawszy trend 2015

Fascynuje mnie trend coraz większej powszechności live-streamingów ze względu na to, że sama koncepcja transmitowania wydarzenia live w Internecie nie jest czymś nowym, jednak pojawiły się nowe możliwości konsumpcji i tworzenia tego typu treści. Umożliwienie transmisji live za pośrednictwem YouTube, Facebooka, czy aplikacji typu Periscope wpłynęło na przeniesienie tej idei na zupełnie inny poziom postrzegania. Powszechność smartfonów, niskie stawki transmisji danych na urządzeniach mobilnych oraz epoka Used-generated-content powoduje, że każdy może być twórcą lub konsumentem streamingu niezależnie od miejsca, okazji czy czasu. Wyzwaniem dla marek będzie odnalezienie się w tym środowisku w którym dominują treści tworzone amatorsko, ale te, które podejmą rękawicę wideo streamingu i będą potrafiły tworzyć live content dopasowany do oczekiwań, mogą wstrzelić się w istniejącą niszę.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Ciężko jest natomiast wskazać trend, który byłby zdecydowanie najciekawszy spośród tych, które wypłynęły na światło dzienne w 2015 roku. Na uwagę na pewno zasługuje możliwość udostępniania wideo 360 zarówno na Facebooku, jak i YouTube – rok 2016 na pewno upłynie pod znakiem poznawania przez marki i agencje tej możliwości i oceny przydatności w swoich kampaniach. Gorąco liczę na to, że pojawią się pierwsze spektakularne przykłady  skutecznego wykorzystania wideo 360 w kampaniach – także w Polsce.

W przypadku innego trendu - konsumpcji treści wideo przy użyciu urządzeń mobilnych – zamiast obserwować trend, powinniśmy już dopasowywać się do niego i umożliwiać widzom dotarcie do produkowanych przez nas treści także na smartfonach i tabletach. Nawet taki gigant jak YouTube buduje osobne aplikacje dedykowane najpopularniejszym tematom w serwisie  (YouTube Gaming oraz Music Key), w ramach dopasowywania platformy do sposobu konsumpcji treści wideo. Dla przykładu jeśli prowadzimy kanał marki na YouTube, pamiętajmy przynajmniej o kierowaniu ruchu na strony reponsywne lub zainteresujmy się mobilnymi formatami reklam w serwisie – już teraz połowa wyświetleń pochodzi z urządzeń mobilnych.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Ogólna ocena kondycji branży wideo jest coraz lepsza, choć w większości marki nadal niechętnie przeznaczają kwoty, na jakie zasługują formaty wideo w Internecie – nadal potrzebna jest edukacja na temat możliwych do osiągniecia w digitalu zasięgów i dotarcia do grupy docelowej na poziomie reklamy ATL-owej która przez większość marek nadal jest traktowana za priorytetową. Na szczęście grupa świadomych tego, że kreacje telewizyjne nie sprawdzają się w digitalu jest coraz większa i kwoty na wideo marketing w sieci z pewnością będą rosły w 2016 roku.

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

Spot wideo przygotowany dla Ministerstwa Zdrowia „Organizm w dobrym nastroju” to dla mnie majstersztyk roku 2015. Zwraca uwagę skuteczne odwrócenie konwencji – kreacja zamiast straszenia chorobami powoduje szeroki uśmiech na twarzy, pozostawiając jednak miejsce na wewnętrzną refleksję odbiorcy. Wideo gościło na antenach m.in. TVN24 czy TVPInfo, a jeśli kampania w założeniu digitalowa odbija się pozytywnym echem w ogólnopolskich  mediach tradycyjnych jak prasa lub telewizja, to znak, że warto  przyjrzeć się jej bliżej. Może warto pomyśleć o rozwinięciu konceptu sympatycznych brand heroes ? Potencjał na długofalową komunikację jest i to spory. 

 -------------------------------------------------

Daniel Przygoda
Creative w VML Poland

Najważniejszy sukces 2015

Rzeczy, które mi się wybitnie spodobały w 2015 roku jest kilka. Większość powstała za granicą. Tym bardziej cieszy mnie, kiedy w gąszczu świetnych zagranicznych kreacji pojawia się perełka z Polski. I to perełka nie uciekająca w nazwiska z pierwszych stron gazet i w efekciarstwo podlanego dużym budżetem spotu.

Dla mnie takim majstersztykiem jest kampania przygotowana przez Ars Thanea dla VOX.

Z dwoma bardzo wdzięcznymi spotami prezentującymi autentyczne historie i bardzo inteligentnie dopasowanym do tego przekazu (i klienta) hasłem „Wolność zaczyna się w domu“. 

Polecam: https://www.behance.net/gallery/29402995/VOX-Freedom-Begins-at-Home

Dużo przyjemności sprawił mi również spot od Allegro pt. „Mikołaj“. Bardzo ciepła i ładna historia. Obrazek dopieszczony i na wysokim poziomie. Ogląda się to z błogim uśmiechem na twarzy, a umysł zalewa fala nieśmiałej czułości. Podoba mi się bardziej niż wyczekiwana tegoroczna reklama sieci domów towarowych John Lewis. Zresztą porównajcie sobie sami:

Allegro: 

John Lewis: 

I na koniec reklama Reeboka, która w moim prywatnym rankingu dorównuje najlepszym kreacjom Nike, spot do promujący kampanię „Be more human“:

Plus niespodzianka, a jest nią reklama hiszpańskiej loterii. Nie napiszę nic więcej, bo nie byłoby niespodzianki: 

Największa porażka 2015

Nie wiem, czy największa, ale na pewno jakaś wpadka, patrząc na ilość naprawdę dobrych aktywacji, akcji i spotów, jakie ta marka ma w swoim portfolio. Heineken #Spyfie – reklamowane jako pierwsze selfie z kosmosu. Wideo podsumowującego/promującego tę akcję, mimo moich najszczerszych chęci, dwa razy nie da się obejrzeć: 

Najciekawszy trend 2015

Ciekawym zjawiskiem jest rozwój wideo 360 stopni umożliwiającego obejrzenie całego świata wokół oglądającego. Widz może sam wybierać, w które miejsce będzie patrzył, dzięki czemu pełniej doświadcza obrazu i opowieści. Twórca ma możliwość opowiedzenia historii z punktu widzenia obserwatora dając mu jednocześnie nieco większe poczucie wpływu na akcję. Rzecz jest rozwijana równolegle przez YouTube i Facebooka, więc nie spodziewam, się, żeby szybko odeszła w niepamięć. Poza reklamami i filmami technologia na 100 procent zyska popularność w grach i w przemyśle pornograficznym.

Nike: 

Star Wars: https://www.facebook.com/StarWars/videos/1030579940326940/

Gra Eve Online: 

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Wirtualna rzeczywistość i gry jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. Myślę, że gamifikacja wsparta przez nowe możliwości oferowane przez chociażby Oculus Riff przyczynią się do kolejnej modyfikacji tego jak odbieramy reklamy wideo. 

Spodziewam się, że większy nacisk zostanie położony na lokalną, bardziej dopasowaną do odbiorcy komunikację. Globalne, „hollywoodzkie“ w rozmachu kampanie, wiadomo, zawsze będą. Jednak sukcesy rodzimych domorosłych vlogerów dobitnie pokazują, że ludzie oczekują treści stąd, od swoich, mówiących ich językiem o ich świecie. A utalentowanych twórców zdolnych sprostać zadaniu u nas nie brakuje, np.:

Piotr Matejkowski: 

Maciej Buchwald: 

Nie ustępują oni ani wyobraźnią, ani poziomem czy jakością realizacji. Jeśli tylko marketerzy im zaufają to zaowocuje to większą ilością atrakcyjnego nie tylko wizualnie, ale też merytorycznie contentu wideo.

Przykładem takiej wyrazistej, lokalnej komunikacji jest zrealizowana przez Sprite, wspólnie z polskim Vice, mini seria True teens: http://www.vice.com/pl/series/true-teens

Tak, mobile i wszystkie formy opowieści snute na Snapchat, Instagramie czy Periscope za pomocą ruchomego obrazu. Pamiętam i o tym. Nie wiem tylko, czy urośnie to do rangi trendu. Być może pozostanie na poziomie ciekawej niszy. Smaczku, którym można taktycznie wzbogacić komunikację prowadzoną w innych kanałach.

Wyzwania na 2016

Te same co roku. Pracować wspólnie z klientami nad tym, żeby obie strony coraz lepiej się rozumiały. I wspólnie tworzyć możliwie najlepsze kreacje i kampanie, które dowozić będą wyniki nie szpecąc jednocześnie Internetu, mediów społecznościowych i telewizji tandetą i prostactwem.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Jeśli miarą kondycji naszej branży miałyby być Lwy zdobyte w Cannes to musiałbym napisać, że jest dramatycznie. Z tego, co pamiętam, polskie agencje otrzymały dwa. Mam świadomość, jak wiele czynników wpływa na to, żeby nagrodę tam zdobyć, stąd nie myślę o tym konkursie jako wzorcu z Sevres pokazującym 1:1 kondycję polskiej komunikacji marketingowej. Jasne, że coś jest na rzeczy, ale to dyskusja na oddzielny artykuł i przynajmniej jeden taki już miałem przyjemność czytać – polecam – Wojtek Kowalik: „Siedem rzeczy, które polska reklama uparcie wypiera“. 

Ja tylko optymistycznie napomknę, że nadal zdarzają się w naszej branży ludzie, którzy potrafią i chcą realizować rzeczy estetyczne, niebędące, jak to określił Wojtek Kowalik, „plastikowym młotem pomalowanym na złoto“. Którzy nie obiecują, że zrobią viral, a potem wypuszczają byle „gunwo”, żeby tylko było głośno i żeby były wyświetlenia. Czy Ci ludzie zawsze są w 100 procentach artystami, pięknoduchami oderwanymi od rzeczywistości? Niektórzy na pewno. Myślę jednak, że sporo jest wśród nich pragmatycznie usposobionych zdolnych ludzi, którzy, jeśli tylko nadarzy się sposobność, pokażą swój artyzm w pełnej krasie. Jeśli tylko klient im zaufa i pozwoli robić to na czym znają się najlepiej. 

Przykłady? Lvov i „Ostatnia butelka“ dla J.A.Baczewski: 

Czy produkcje Lunaparku:

„Casting“:

„Carrot“: 

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

„Organizm w dobrym nastroju“. Pracuję z chłopakami w jednym zespole i wiem, ile pracy i serca włożyli w ten projekt. Ale nie to jest powodem. Fajnie, że instytucja państwowa zaufała i pozwoliła zrealizować prosty spot w angażujący sposób mówiący o trosce o zdrowie: 

I jak widać to działa – rzecz została dostrzeżona nie tylko przez branżę.

 -------------------------------------------------

Gabi Jakimik
Prowadzi dział Marketing & PR w agencji SEO widzialni.pl oraz nadzoruje prace marki Tube.AD

Najważniejszy sukces 2015

Ostatni rok był ewidentnie rokiem WIDEO, dlatego można uznać, że wielkim sukcesem jest właśnie popularność i zasięg WIDEO. Rok 2015 był bardzo udany dla kilku gwiazd muzyki popularnej. ADELE pobiła wszystkie dotychczasowe rekordy na YouTube. Jej ostatni utwór „Hello” osiągnął 6 mln odsłon w ciągu jednej godziny od pojawienia się w serwisie oraz średnio ponad 1 mln wyświetleń na godzinę w ciągu pierwszych dwóch dni emisji. Ale do miliarda brakuje jej jeszcze 350 mln. Przez dziesięć lat do ekskluzywnego „klubu miliarderów na YouTube” należało tylko dwóch wykonawców i w 2014 roku tylko dwa filmy dotarły do tej liczby. W 2015 roku wszystko się zmieniło. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy, aż osiem kolejnych klipów przekroczyło pułap miliarda wyświetleń na YouTube. Polacy również dobrze radzą sobie w tym serwisie. Sarsa i jej utwór „Naucz mnie” w 6 miesięcy uzyskał 35 mln obejrzeń i stał się najchętniej oglądanym teledyskiem wśród polskich użytkowników YouTube w 2015 r. Sarsa pokonała dotychczasowy hit, czyli Gang Albanii, który w ciągu 9 miesięcy osiągnął prawie 28 mln wyświetleń.

Jeżeli wyznacznikiem popularności jest liczba wyświetleń na YouTube, to naszych rodzimych twórców treści wideo, potocznie zwanych youtuberami, można z czystym sumieniem nazwać gwiazdami.

 Największa porażka 2015

O YouTube Red dużo pisano pod koniec 2015 roku. Na początku nie było wiadomo, co dokładnie nowego wniesie i co oznacza dla zwykłych użytkowników. Twórcy wideo również nie znali swojej przyszłości. Nie wiadomo też, kiedy pojawi się w Polce, więc na razie obserwujemy rynek amerykański. Okazuje się, że od startu w październiku YouTube Red znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych aplikacji dostępnych na iOS w USA. Czy u nas okaże się sukcesem czy porażką? Zobaczymy. Jak na razie porażką jest nazwa tej aplikacji. Jednomyślnie kojarzy się z innym znanym portalem i sugeruje legalny dostęp do treści pornograficznych. Nie wiem, czy to celowy zabieg, ale według mnie zasługuje na miano najbardziej mylącej nazwy roku 2015.

Najciekawszy trend 2015

Wideo wkroczyło już chyba we wszystkie kanały social media. W łatwy i szybki sposób potrafi wygenerować olbrzymi zasięg i świetną konwersję oraz zaangażowanie. Najciekawszym trendem, który w 2015 roku szybko rozprzestrzenił się na miliony telefonów, okazało się wprowadzenie wideo w aplikacji Instagram (400 mln. użytkowników na świecie, w Polsce 1,8 mln) i galopujący Snapchat (ponad 100 mln na świecie i ponad 1 mln w Polsce). Krótkie wideo w obu przypadkach cieszy się rosnącą popularnością i prowadzi do wzmożonej aktywności użytkowników. Marki wykorzystują je do codziennej komunikacji z fanami, czyli z klientami. Przewagą Snapchata jest osobisty charakter twórcy wideo i jego autentyczność. Te kilka sekund nagrania to 100% zaangażowanie widza, które prowadzi do oddania marce. Warto w przyszłym roku bliżej przyjrzeć się tej aplikacji, ponieważ stanie się ciekawym narzędziem marketingowym.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Według mnie trendem w 2016 roku będzie większe zaangażowanie nowych technologii przy kampaniach reklamowych. Świetnym przykładem będzie format wideo VR 360 stopni, który pozwala na większą interakcję z widzem i wejście w świat marki. W marcu 2015 YouTube wprowadził możliwość oglądania filmów w 360 stopniach, czyli tzw. filmy sferyczne. Nie trzeba było długo czekać na pojawienie się reklam sferycznych. W Polsce Toyota przygotowała wideo Safety Sense 360° VR i pozwoliła widzom na sprawdzenie „na własne oczy”, jak działa układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia:   

Więcej reklam wykorzystujących tę technologię można zobaczyć na blogu Tube.ad.

Idą z duchem technologii 360° VR, magazyn BRIEF zaczął wykorzystywać ten format wideo przy wywiadach i różnego rodzaju spotkaniach. #‎KISZMASZ360 to podsumowanie tygodnia branży marketingowej i talk-show w 360 stopniach w jednym, na kanale magazynu na YouTube. To pierwszy taki program w Polsce.

2016 rok powinien przynieść więcej takich ciekawych i angażujących rozwiązań.

Wyzwania na 2016

Wyzwaniem dla wielu firm będzie właściwe, efektywne wykorzystanie odpowiednich narzędzi do promocji za pomocą wideo. Nie trzeba być wszędzie, ale powinno się być tam, gdzie są nasi klienci, coraz bardziej chętni na oglądanie contentu niż na czytanie. Rok 2016 może być przełomowy dla wideo, które to stanie się elementarną formą przekazu wszystkich marek. Każda branża, niezależnie czy B2C czy B2B, zrozumie wartość i szansę, jaką niesie przekaz wideo i zacznie czerpać korzyści. Będzie to najbardziej efektywny sposób na zwiększenie skuteczności przekazu i podstawa content marketingu.

Wideo to nie tylko YouTube. To także Vine, Periscope, wideo na Instagramie, Twitterze i Facebook. Właściwie dobrane do produktu czy marki kanały i odpowiednie ich wykorzystanie może zdziałać cuda.  

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Chyba każdy zacząłby zdanie od tezy: 2015 był rokiem wideo. Wszechobecny Content Marketing spowodował powstanie Content Video, które w nieograniczony niemalże sposób buduje zaangażowanie i interakcję. Agencje dostają coraz więcej briefów na kampanie wideo, co oznacza, że branża jest w dobrej formie, a wideo działa i przynosi zyski. 85% największych marek na świecie zwiększyło swój przychód dzięki działaniom reklamowym na YouTube. Polacy również idą tym tropem i angażują się w tworzenie treści w serwisie.  

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

Pierwsze skojarzenie – LIDL, drugie – PZU. Ja jednak chciałabym wyróżnić tę kampanię, która w idealny sposób została przygotowana pod format Pre-Roll na YouTube. Jest to kampania sieci NETIA i promocja usługi nazwanej GigaNagrywarką. W roli głównej starsi panowie, pensjonariusze domu spokojnej starości, prowadzą zabawne dyskusje przed telewizorem na temat zalet usługi. Powstało 8 spotów, w których dialogi są ogromną siłą. Wykorzystano też wszelkie formy angażujące widza.  

Według mnie trochę zabrakło optymalizacji wideo. Spoty są nieprawidłowo zatytułowane, ale pewnie był to celowy zabieg. Chodziło o ułatwienie wyszukiwania reklam na YouTube, jak ktoś zobaczył je w telewizji.

Warto obejrzeć wszystkie 8 spotów z całej kampanii reklamowej.

 -------------------------------------------------

Dariusz Szpak 
Creative director w OX Media

Najważniejszy sukces 2015

Popularyzacja formatu wideo na tyle, że nie jest to tylko jedna z wielu opcji, ale staje się to koniecznością i jednym ze składowych dobrej strategii content marketingowej. Klienci zaczęli zauważać nie tylko to, że wideo to „efekt wow” i „zróbmy coś fajnego”, ale przekłada się ono na realne wyniki w postaci wzrostu konwersji. Na pewno cieszy też mocna promocja formatu przez takich gigantów jak Facebook czy Google.

Największa porażka 2015

Trudno wskazać, chyba nie były aż takie spektakularne, by warto było o nich wspominać. Mogę zwrócić uwagę jedynie na wideo, które są nudne, bez pomysłu i proste aż do bólu. Odnoszą one efekty odwrotne od zamierzonego – zamiast zachęcać, zniechęcają do danej marki/produktu.

Najciekawszy trend 2015

Emocje. Po prostu. Historia ludzi pokazana w taki sposób, że wideo przykuwa uwagę na tyle, że nawet po jego obejrzeniu wciąż o nim myślimy. To jest moim zdaniem przyszłość wideo marketingu, gdyż żyjemy coraz szybciej, przyswajając coraz więcej informacji. A w takich czasach tylko coś naprawdę wartościowego jest w stanie skłonić odbiorcę do obejrzenia całości.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Jeśli chodzi o techniki to wymieniłbym interaktywne wideo wbudowane w strony WWW, personalizacja wideo, live streaming poprzez Periscope/Meerkata/Facebook Live czy  też wideo 360.
W przypadku przekazu marketerzy jeszcze mocniej będą „szli” w stronę storytellingu i wzbudzania emocji w konsumentach. Na pewno – zresztą z pożytkiem dla branży - powinniśmy obserwować odwrót od typowych nudnych sprzedażowych wideo. To się nie sprawdza i nie będzie sprawdzało w przyszłości.

Wyzwania na 2016

Trudno mówić o wyzwaniach w przypadku, gdy tak naprawdę co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania dla branży wideo. Może nie wyzwaniem, ale swoistą misją będzie edukacja (co już zresztą czynimy, m.in. na łamach NowyMarketing.pl właśnie ;)) branży i potencjalnych klientów o zaletach wideo i tego, że przynosi to wymierne skutki, potwierdzone twardymi danymi liczbowymi. Ciekaw jestem też jak marki odniosą się np. wideo 360 czy też live streamingu, gdzie widzimy naprawdę dużo możliwości promocji produktów. Przykładowo prezentacja produktu live połączona z konkursem oraz możliwością wpływu na akcję brzmi naprawdę obiecująco.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Coraz lepsze realizacje i większe zainteresowanie klientów napawają optymizmem. Myślę, że nie ma powodów do narzekania :)

Najlepsza kampania/akcja 2015 rok

Czy pranki Wardęgi też się liczą? ;) A całkiem serio – bardzo podobała mi się akcja z „Sebusiem” z PGE oraz ostatnia realizacja Volvo.  Interesująca (oraz pouczająca) była także kampania wyrzucone.pl, przeciwdziałająca bezdomności psów i kotów.

--------------------------------------------------

Anna Dobrzańska
Copywriter, zjednoczenie.com 

Najważniejszy sukces 2015

Marki coraz lepiej rozumieją internet, co widać w tworzonych przez nie filmach. Coraz częściej zamiast typowych reklam, pojawiają się luźno powiązane z marką produkcje - krótkie fabuły, poradniki, formy czysto rozrywkowe czy wizerunkowe. Takie podejście owocuje – jeśli proponowany przez markę materiał jest estetyczny, wartościowy i nienachalny, to odbiorcy sami klikną przycisk play. Fajny content to świetny sposób na to, żeby konsumenci nie tylko kojarzyli produkt, ale polubili daną markę. 

Największa porażka 2015

Słabo wypadają fabularyzowane akcje społeczne. Przywołać można choćby film Głównego Inspektoratu Sanitarnego przestrzegający przed dopalaczami albo spot Fundacji Mamy i Taty. Braku wyczucia w temacie nie zrównoważy nawet dopracowana forma samego spotu. Fajniej działają oddolnie przeprowadzane społeczne eksperymenty, które często stają się „dobrymi” viralami. Z konsumenckiego punktu widzenia, największą porażką są jednak nachalne, zbyt często emitowane pre-rolle w serwisie Youtube. Zmuszanie tego samego użytkownika do oglądania tej samej reklamy kilkanaście razy dziennie budzi niechęć i AdBlocka.

Najciekawszy trend 2015

Niedawno głośno było o wideo modelki Esseny O'Neill, która dokładnie nakreśliła kulisy powstawania materiałów publikowanych na jej kanałach social mediowych. Twórcy serialu South Park trafnie skomentowali zjawisko w odcinku Sponsored Content. Tam pojawił się koncept ludzi-reklam, ale w rzeczywistości sprawy przyjęły inny obrót. Zatęskniliśmy za autentycznością, stockowe zdjęcia nas bawią. Tłumaczy to rosnącą popularność Periscope, Snapchata czy akcji w stylu #powerofmakeup. Wracamy do internetu tworzonego przez ludzi, a coraz więcej marek pokazuje ludzi stojących za tworzonymi produktami czy oferowanymi usługami.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Tęsknota za autentycznością i nowe narzędzia sprawiają, że ważnym trendem nadchodzącego roku w reklamie (i polityce) może stać się livestreaming. W bardziej kampanijnych rejonach wrażenie robi wideo 360, któremu bliżej do wirtualnej rzeczywistości niż typowego filmu. Jeszcze ciekawsza z technologicznego punktu widzenia jest augmented reality, łącząca obraz świata rzeczywistego z generowaną na bieżąco grafiką 3D.

Wyzwania na 2016

Według prognoz do 2017 roku wideo ma stanowić 69% całego ruchu w internecie. Wskaźnik ten ma wzrosnąć o kolejne kilka punktów w roku 2017. Forbes przewiduje, że zapotrzebowanie na treści wideo będzie jednym z sześciu dominujących trendów zbliżającego się roku. Forma wideo przestanie być wyróżnikiem (tak jak przestała być nim

już obecność w social mediach) i marki będą musiały znaleźć pomysły na wyróżnienie się treścią swoich filmów. Warto przy tym nie stawiać wszystkiego na świeżość oferowaną przez nowe rozwiązania technologiczne. Bez dobrego pomysłu takie reklamy zbyt szybko się starzeją.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Z jednej strony mamy fajne, dopracowane filmy, które nie są prostym przeniesieniem spotów telewizyjnych do internetu – artystyczne, zabawne, wartościowe produkcje same przyciągają uwagę odbiorców. Z drugiej strony mnogość treści wideo przyczyniła się do tego, że twórcy promują je w nachalny sposób. Twórca pop-upów już przeprosił za swój pomysł. Miejmy nadzieję, że auto-odtwarzające się filmiki podzielą losy wyskakujących okienek.

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

Świetna była kampania Teatru IMKA. Na instagramowym profilu IMKA_GRAM pojawiło się 278 unikalnych etiud z aktorami teatru. Każda z nich nakręcona została z innego, konkretnego miejsca sali teatralnej. Pozwalało to rozeznać się w tym, jaki jest widok na scenę z opisanego rzędu i miejsca. Poprzez polubienie wybranego filmu, można było zarezerwować bilet na daną miejscówkę. Oryginalne, pomysłowe, funkcjonalne i pomocne – dziwię się, że o tej akcji nie było głośniej. 

 -------------------------------------------------

Wojciech Hołysz
Co-founder Filmpoint oraz Whalla Labs 

Najważniejszy sukces 2015

Patrząc w przyszłość, dla naszej branży najważniejszym sukcesem tego roku może być sukces Magic Leap - technologii, która choć nadal nie ujrzała światła dziennego już jest wyceniana przez inwestorów wyżej niż niektóre z największych startupów. Magic Leap, jeśli faktycznie będzie działał zgodnie z zapowiedziami, całkowicie zmieni branże rozrywkową i edukacyjną - oraz marketingową.

Największa porażka 2015

Mentalność polskich reklamodawców. Szczególnie objawiła się w tym roku w akcjach społecznościowych. Spoty przeciwko dopalaczom ze słynnym "Oddalam to pytanie" GISu czy "Nie odkładaj macierzyństwa na potem" Fundacji Mamy i Taty pokazały nam jak nie brać się za marketing społecznościowy. Niestety takich kwiatków było więcej i co gorsza wydaje się, że nikogo oprócz branży to nie przejęło specjalnie.

Najciekawszy trend 2015

Rzeczywistość Wiertualna - od Oculusa przez Google Cardboard po filmy 360 na YouTube i Facebook. Raczkujące technologie zawsze sa najciekawsze. Jeszcze nie widzieliśmy ich porzadnych zastosowań na dużą skalę - kto pierwszy coś pokaże?

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Oprócz wspomnianych w moich poprzednich odpowiedziach technologii, takich jak Magic Leap (rzeczywistość rozszerzona) i rzeczywistości wirtualnej marketingowcy powinni skupić się na streamingu video.
Telewizja coraz szybciej odstawiana jest nie tylko jako źródło video, ale też jako urządzenie - tablety i komórki to 50% ruchu na YouTube, najlepsze seriale robione są pod usługi streamingowe - nie kanały telewizyjne - vlogerze są bardziej rozpoznawalni wśród młodych odbiorców niż gwiazdy kina. W 2016 content wideo będzie królował.

Wyzwania na 2016

Jakość contentu. Google, Facebook i Twitter - które są dla nas głównymi kanałami dotarcia do odbiorcy (rozumiem to jako parasol) coraz bardziej ograniczają praktyki niosące za sobą małą wartość dla odbiorcy. Kanał kanałem i forma formą, ale to co będziemy nimi nadawać zadecyduje o naszym być a nie być. Content będzie musiał być coraz bardziej unikatowy, nasze intencje autentyczne a wartość dla odbiorcy wyraźna.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Branża nadal jest zachowawcza i mało ryzykuje. Marketing rzadko bawi albo edukuje - zazwyczaj idzie bezpiecznie, dlatego też nikt spektakularnie nie wygrywa, bo nikt nie idzie na całość. Pojedyncze firmy szarpnęły się na spektakularne akcje - i one w dużej mierze wygrały, bo walczą same ze sobą i dla siebie. Kto może konkurować z tegoroczną kampanią Allegro? Może w przyszłym roku będzie więcej śmiałych firm.

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

Allegro - czego szukasz? - wyciskacz łez jakiego jeszcze w naszym kraju nie było i bardzo dobrze zakrojona kampania wizerunkowa.

 --------------------------------------------------

Kuba Kaliciński
Dyrektor kreatywny agencji videomarketingu Fog Conetnt Agency, współwłaściciel Grupy Kalicinscy.com 

Najważniejszy sukces 2015

Za sukces rynkowy w branży content marketingu i video zdecydowanie uważam „Legendy Polskie” Allegro. Powód tego nie jest oczywisty. Mianowicie cieszę się, że w końcu znalazła się marka, która miała odwagę w prawdziwie nowoczesny, a tak naprawdę współczesny sposób opowiedzieć wspaniałe polskie historie i zacząć realizować kampanie z obszaru branded entertainment z rozmachem.

Globalnie muszę wyróżnić kampanię IKEA SINGAPURE Max Out Your Christmass. Może nie jest to największy sukces 2015, ale na pewno wyróżni się z całego bloku reklam świątecznych 2015.

Największa porażka 2015

belVita #dlaMistrzówPoranka film z podglądaną historyjką na przystanku autobusowym z maja 2015 roku. Z mojego punktu widzenia, w reklamie ważne jest także poszukiwanie jakiejkolwiek wiarygodności, prawdy widza czy może nawet prawdy konsumenta. Szczególnie powinniśmy zwrócić na to uwagę przy produkcie, który ma być postrzegany jako naturalny. Natomiast w tym filmie wszystko od początku do końca jest sztuczne - od historii, przez bohaterów, po prowadzenie kamery.

Najciekawszy trend 2015

Coraz większa rola Video Content Marketingu w strategii komunikacji marek. Cieszy mnie, że w 2015 roku video odgrywało dużą rolę w branży, wiele się o nim mówiło – także na poziomie strategicznym, a nie jedynie realizacji samego contentu.

Video w tym roku było jednym z kluczowych formatów budujących zaangażowanie odbiorcy w kanałach social media i z pewnością tak pozostanie. Będą pojawiały się coraz to nowe pomysły i narzędzia do rozprowadzania treści video – Periscope, Bumerang, Dubsmash etc. Zobaczymy, ile z nich utrzyma się i osiągnie poziom oferujący opłacalne dotarcie pod kątem zasięgu.

W tym roku obserwowaliśmy także coraz większą popularność pionowego video i dostosowywanie się do tego formatu poszczególnych mediów społecznościowych, np. Instagrama, który w tym roku zrezygnował z proporcji 1:1. Warto także wspomnieć, że dla pokolenia Z ekrany pionowe są bardziej naturalne niż poziome, a wielu specjalistów zwiastuje nadejście ery pionowego video.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Virtual Reality Marketing w mojej opinii będzie jednym z ważniejszych globalnych trendów w 2016 roku. Będziemy obserwować coraz więcej kampanii i działań opartych właśnie na tej technologii. Dlaczego? Na rynku mamy w chwili obecnej cztery globalne marki stawiające na virtual reality: Oculus Rift – który został nabyty przez Facebook, Samusng z technologią Samsung Gear VR, Google z Cardboardem, oraz headset Sony Morpheus, który wejdzie na rynek w 2016 roku. Starcie tak potężnych graczy doprowadzi do tego, że będziemy świadkami powstawania nowego kanału komunikacji, którego potencjał angażowania konsumentów jest ogromny. Być może będzie można wyświetlać reklamę bezpośrednio przed oczami widza, ale uważam, że raczej marki nie zdecydują się na takie działania. Przewiduję raczej umiejscowienie reklamy bezpośrednio w rozgrywce lub rozrywce, jaką oferuje ta technologia. Przykładowo billboardy w grze wyścigowej będą prawdziwymi reklamami, a nasz bohater będzie mógł napić się napoju marki, która zapłaciła za jego obecność w grze. Z pewnością powstaną technologie reklamowe, które będą umożliwiały personalizację. Dzięki czemu np. w grze będzie można zamieścić i rotować reklamy dostosowane do tego, kto gra.

Myślę również, że będziemy obserwować wprowadzenie modeli zasięgowych do emisji mediów video w social media –GRP, TRP i pochodne. Uważam to za dobry trend i otwarcie na dużych marketerów, którzy przyzwyczajeni są do klasycznych telewizyjnych modeli zasięgowych.

W przypadku polskiego rynku produkcji filmowej oraz video, będziemy obserwować próbę dostosowania się do zmian w branży przez duże domy produkcyjne, które jednocześnie będą starały się utrzymać sztuczną granicę i „status quo’ dużych budżetów TV. Dlatego też duże domy produkcyjne zaczną tworzyć mniejsze filie, specjalizujące się w „małej” produkcji, walczące o budżety spoza reklamy telewizyjnej.

Nie spodziewam się mocnego wzrostu budżetów produkcyjnych, ale przewiduję ich fragmentację, ze względu na przesunięcie w kierunku częstszej komunikacji oraz naturalnie krótszy żywot form internetowych. To wymusi optymalizację w podejściu do budżetowania i produkcji video.

Wyzwania na 2016

Moim osobistym sukcesem jest usamodzielnienie się spółki FOG Content Agency i wprowadzenie jej z sukcesem na rynek. Realizując projekt z rozmachem, jak Red Bull Heli Drifting - postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. W 2016 roku chcemy pokazać polskiej branży, że da się produkować i tworzyć komunikację video w nowy, lepszy i bardziej efektywny sposób.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku    

Branża video ma się bardzo dobrze. Dawno nie było tak dobrego roku. Widać to po ilości projektów, które zostały w 2015 zrealizowane.

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

Z naszego lokalnego rynku muszę wyróżnić Allegro i „Legendy Polskie”. Cieszy fakt, że marki zaczynają wychodzić z inicjatywą tworzenia filmowych projektów z obszaru SCI-FI. Myślę, że kampania będzie ogromnym sukcesem, który nie tylko wpłynie na wyniki grupy Allegro, ale również na trendy w rodzimej produkcji audiowizualnej.

W przypadku globalnych akcji, od dłuższego czasu imponuje mi to, co robi marka Volvo Trucks. Ostatni projekt, z dziewczynką prowadzącą zdalnie ciężarówką za pomocą kontrolera RC, jest tylko jednym z wielu przykładów świetnej strategii marki w obszarze video. 

 --------------------------------------------------

Jacek Karolak
Dyrektor Strategii w K2, Juror Effie Awards 2015

Największa porażka 2015

YouTuberzy stający się gwiazdami w TV i pismach plotkarskich – czego ukoronowaniem jest pojawienie się magazynu Tube News. Myślę, że takie oficjalne robienie gwiazd z ludzi, którzy nie mają nic sensownego do powiedzenia (bo nie z tego powodu zdobywają fanów), powoduje że ich się po prostu ośmiesza. Trudno oczekiwać, aby bardzo młodzi ludzie nagle umieli sensownie odpowiadać w wywiadach czy udzielać przemyślanych porad rówieśnikom. Skończy się to źle – albo blamażem dla nich, albo dalszym popularyzowaniem wśród młodych ludzi prostej metody na karierę „zrób coś durnego, przekraczaj granice dobrego smaku – w końcu na tym zarobisz”. Ja osobiście nie chcę takich ludzi jako wzorców dla moich dzieci – niech sobie oglądają ich filmy, ale niech się nie ekscytują jak niesamowici są ich autorzy.

 Najciekawszy trend 2015

Filmy 360 stopni – teraz dostępne też na YouTube. Nie jest to może coś, co może wykorzystać każdy i często, ale w wybranych przypadkach daje to nowe możliwości „zanurzenia się” w pokazywanym otoczeniu. Takie wirtualne uczestnictwo w nagranej scenie może być atrakcyjne np. w przypadku koncertów, promocji destynacji turystycznych czy architektury.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Powstawanie dobrych dedykowanych do sieci form video – zarówno reklamowych, jak i odpowiedników treści telewizyjnych. Na razie oczywiście nie oczekuję powstania czegoś na miarę House of Cards, jesteśmy na to za małym rynkiem. Ale może kilka sensownych, dobrze zagranych seriali czy nawet krótkie filmy fabularne mogłyby powstać właśnie z myślą o internecie? Widać, że dobrze zrealizowane filmy do sieci mogą trwać nieco dłużej, niż standardowe 2-3 minuty powyżej których internauta się nudzu. Dobre filmy są oglądane niezależne od urządzenia na którym je odpalimy. Wystarczy obejrzeć świeży projekt czyli legendy.allegro.pl – to filmy po których pozostaje niedosyt, poczucie że mogłyby być nawet kilka razy dłuższe. Wiem, to kosztuje. Ale może w 2016 roku uda się wypracować model finansowania takich dobrych treści, aby powstawało ich więcej? PISF nie musi chyba dotować tylko produkcji kinowych i telewizyjnych?

Wyzwania na 2016

Zbudowanie powszechnego przeświadczenia, że internet to nie miejsce gdzie wrzuca się „śmieszne filmiki i virale” tylko normalne medium o randze TV czy kina, gdzie przecież też są różnej jakości treści.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Pracuję po tej stronie barykady, która wydaje pieniądze na produkcje video i obecność w takich produkcjach – i ten rynek rośnie. Nie wiem jednak, czy po drugiej stronie, czyli u twórców widać, że się poprawia? Mam nadzieję, że tak.

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

„Brzydcy i Wściekli” czyli Cyber Marian przerabia trailer – najsłynniejsza parodia stworzona przez YouTubera na potrzeby promocji akcji kinowej „środy z Orange”.  To chyba pierwsza tak poważna produkcja zrobiona przez dużego internetowego twórcę „pod brief” dużej marki. Widać, że twórca nie miał narzuconych zbyt wielu warunków współpracy, bo obecność marki w filmie jest minimalna, a film nie odbiega klimatem od innych produkcji Cyber Mariana. To może być taki wzorcowy przykład, jak tworzyć branded content we współpracy ze środowiskiem twórców YouTube’a. Wcześniej były już takie próby, ale zdecydowanie słabe i sztuczne, bo nastawione na produkcję reklamy, a nie treści – w przypadku akcji Orange widać, jak to powinno wyglądać.

 --------------------------------------------------

Magdalena Daniłoś
Dyrektor kreatywny agencji video marketingowej OFFON Agency 

Najważniejszy sukces 2015

Największym sukcesem 2015 roku jest pojawienie się w Polsce agencji video marketingowych.  W ciągu ostatnich kilku miesięcy powstało ich kilka. Ich zadaniem jest przeprowadzenie klienta przez cały proces tworzenia treści filmowych, od briefu, przez koncepcje, scenariusz, produkcję, na dystrybucji kończąc. Era dominacji wielkich domów produkcyjnych w branży wideo dobiega końca. Teraz, to one by przeżyć, sięgają po mniejsze budżety. Rośnie rynek wideo online, rynek którego domy produkcyjne realizujące kampanie dla ATL nie znają i nie czują. Bardzo ważnym elementem bowiem jest zrozumienie, że sama produkcja filmowa, jakkolwiek by nie była dobra, to już dziś za mało. Projektowanie spójnego i skutecznego komunikatu od podstaw, to jedyna ścieżka dla marketerów, którzy chcą realizować swoje cele. 

Największa porażka 2015 

Facebook przeprowadza największą w historii tego serwisu ekspansję formatu wideo, jednocześnie nadal nie posiadając poprawnie działającego systemu do weryfikacji treści zamieszczanych na swoich łamach. Tym samym prawa autorskie są notorycznie łamane przez użytkowników Facebook’a. Nagminnym w 2015 roku działaniem było kopiowanie treści twórców YouTube i przenoszenie ich bez zgody autora na Facebook’a. Wielu youtuberów wytoczyło nieformalną walkę z Facebook’iem, próbując usunąć swoje produkcje z serwisu. Jest to jednak bardzo trudna i mozolna procedura, w trakcie której tracą miliony obejrzeń, na których mogliby zarobić poprzez serwis YouTube.

Najciekawszy trend 2015 

To bez cienia wątpliwości video 360. Najpierw w marcu ten format wprowadzony został przez serwis YouTube. We wrześniu dołączył do nich Facebook. Video 360 rewolucjonizuje sposób w jaki możemy realizować produkcje wideo. Stawia on widza w centrum wydarzeń i pozwala mu decydować w czasie rzeczywistym o tym, co chce zobaczyć. Format ten wykorzystywany jest już do realizacji koncertów, teledysków a coraz więcej marek decyduje się na budowanie komunikatu marketingowego przy jego pomocy. Realizacja dobrej jakości materiału 360 wymaga użycia specjalnego sprzętu oraz żmudnej techniki montażu, jednak efekt jest piorunujący.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Najszybciej rosnącym w siłę trendem jest wykorzystywanie do komunikacji marketingowej aplikacji do streamingu na żywo tj. Periscope, Meerkat, Facebook Mentions. Aplikacje te są fenomenalnym narzędziem dla marek, które chcą regularnie prowadzić komunikację z klientami bez przymusu współpracy z agencjami i podmiotami zewnętrznymi. Umożliwiają też natychmiastową reakcję marki na ważne wydarzenie, mogą być dobrym wsparciem w realizacji strategii real time marketingowej.

Wyzwania na 2016

Wyzwaniem dla marek na 2016 rok będzie podejście do formatu wideo, jak do innych dziedzin marketingu i próba usystematyzowania działań oraz ubrania ich w strategię. Do tej pory większość firm w Polsce realizuje komunikację przy pomocy wideo w bardzo chaotyczny i akcyjny sposób. Mamy promocję, zróbmy film! Tymczasem kluczem do sukcesu w video marketingu jest systematyczność oraz realizacja celów długofalowych, które wpisują się w potrzeby klientów. Należy przestać bać się formatu wideo i traktować go jak zło konieczne. Dziś komunikacja video marketingowa nie jest tak trudna, ani tak droga jak 3-4 lata temu, a mnogość kanałów dystrybucji, których wciąż pojawia się wiele, tylko pomaga w realizowaniu celów. 

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń z bieżącego roku)

Zainteresowanie komunikacją video marketingową rośnie i już niebawem nastąpi prawdziwe boom. Jestem pewna, że za 2-3 lata realizacja kampanii płatnych na YouTube będzie tak powszechna jak dziś realizacja stałej komunikacji w serwisie Facebook. Teraz jest czas na to by wykorzystać fakt, że nadal wiele firm nie dostrzega jeszcze potencjału w video marketingu i być o krok do przodu od nich.

Najlepsza kampania/akcja 2015 roku 

Ze świecą w polskiej branży można jeszcze szukać naprawdę dobrych kampanii video marketingowych. Nie mamy tyle odwagi i takich budżetów jak nasi zachodni sąsiedzi. Najlepszym case studies w tym roku jest amerykański startup sprzedający podnóżki do toalety Squatty Potty. Ich 3 minutowy spot z jednorożcem robiącym tęczową kupę obejrzało już 50 milionów osób na całym świecie, co wpłynęło na 600% wzrost sprzedaży produktu w sieci, oraz 400% wzrost sprzedaży w sieci sklepów Bed Bath & Beyond. Z niecierpliwością czekam na choćby w odrobinie tak dobry case na polskim podwórku.

-------------------------------------------------- 

Michał Taranta
Head of Digital Zenith, ZenithOptimedia Group

Najważniejszy sukces 2015

Sukcesem roku 2015 w segmencie online video jest dalsza popularyzacja tego kanału zarówno wśród internautów jak i reklamodawców. Konsument przestaje dzielić świat na offline / online, podąża za interesującymi go treściami video. Narzędzie, na którym je obejrzy jest wtórne, uzależnione od indywidualnych preferencji. Może to być telewizor, ekran laptopa czy smartfon. Bardzo dobrze rozumieją ten trend wydawcy, którzy coraz chętniej umieszczają w internecie treści, do tej pory emitowane tylko w telewizji. Wzrost podaży wpływa automatycznie na dalszy rozwój reklamy online video, która wciąż utrzymuje dwucyfrową dynamikę wzrostu.

 Największa porażka 2015

Niezmienna sytuacja w obszarze dostępności statystyk streamów w Megapanelu. Prowadzi to do sytuacji, w której planując kampanię video w internecie, domy mediowe opierają się na niepełnych danych o popularności poszczególnych wydawców. Jest szansa na zmianę tej sytuacji wraz z opublikowaniem wyników badania [email protected], ale czas pokaże czy faktycznie wszyscy wydawcy zgodzą się na publikację danych.

 Najciekawszy trend 2015

Bardzo ciekawym trendem marketingowym w kategorii video online w 2016 będzie komunikacja zintegrowana wykorzystująca różne ekrany. Multiscreening wśród użytkowników jest bardzo popularnym sposobem konsumpcji treści, rośnie również konsumpcja video na smartfonach i tabletach. Z marketingowego punktu widzenia ta możliwość reklamy nie jest jeszcze w pełni zagospodarowana, natomiast wraz z rozwojem technologii zyskuje coraz większą popularność. Badania atrybutów marki, które przeprowadziliśmy po kampaniach, w których emisja reklam w telewizji była zsynchronizowana czasowo z kanałami digitalowymi pokazują, że jest to bardzo efektywny sposób komunikacji, znacząco lepiej wpływający na poprawę badanych wskaźników niż emisje na pojedynczych ekranach.

Trendy, które powinniśmy obserwować w 2016

Trendem, któremu powinniśmy przyglądać się szczególnie uważnie w 2016 roku jest zakup powierzchni video w modelu programmatic. Z badań IAB Europe wynika, że jest to najszybciej rosnąca część tego segmentu rynku, a prognozy zakładają utrzymanie ponad 80% dynamiki wzrostu do 2018 roku. Tak wysokie tempo wzrostu coraz bardziej będzie determinować sposób prowadzenia komunikacji z wykorzystaniem materiałów video.

Wyzwania na 2016

Dużym wyzwaniem, przed którym stanie rynek reklamowy w 2016 roku będzie dalsza walka z nielegalnymi treściami video w sieci. Jest to zarówno wyzwanie dla platform, na których treści są umieszczane, właścicieli praw autorskich, a także reklamodawców. Pomocne będą tu inicjatywy, które powstały w celu ograniczenia dystrybucji treści pirackich. Działają one na rzecz poszanowania własności intelektualnej oraz promują wydawców, którzy dystrybuują w legalny sposób treści video. Sytuacja jednak jest na tyle dynamiczna, że będzie to wymagało ciągłej współpracy wszystkich zainteresowanych stron.

Ocena obecnej kondycji branży (na podstawie wydarzeń bieżącego roku)

Segment reklamy online video rozwija się bardzo dobrze. Trend wzrostowy w 2016 roku prawdopodobnie nie zostanie wyhamowany. Dwucyfrowy wzrost wydatków reklamowych i duży popyt ze strony reklamodawców przekładają się na zwiększenie ilości materiałów video po stronie wydawców. Serwisy video są coraz częściej promowane poza kanałami własnymi wydawców, co dodatkowo buduje kategorię osób oglądających materiały video w internecie kosztem telewizji.

 Najlepsza kampania/akcja 2015 roku

W 2015 roku mieliśmy wiele ciekawych kampanii video. Na wyróżnienie według mnie zasługuje kampania Hondy „The other side”, której konstrukcja w naturalny sposób angażowała internautów w czasie oglądania. Efekt synergii mediów i podejście zgodne z trendem multiscreeningu bardzo dobrze wykorzystał Electrolux tworząc format Tajemniczy Składnik. Materiały tworzone do telewizji i internetu uwzględniały specyfikę poszczególnych kanałów, wzajemnie się uzupełniając.

 

Zobacz nasze pozostałe podsumowania!

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij