Trzy korzyści z filmów 360° dla reklamy na YouTubie

Trzy korzyści z filmów 360° dla reklamy na YouTubie

YouTube to jeden z najważniejszych kanałów reklamowych w internecie. Jego wielką zaletą, oprócz oczywiście potencjalnie ogromnych zasięgów, jest możliwość szerokiego wykorzystania lokowania produktów i branded contentu. Zobaczmy, jak upowszechnienie technologii filmów 360° może wpłynąć na...

...oglądalność kanałów i zyski sponsorów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

YouTube to jeden z najważniejszych kanałów reklamowych w internecie. Jego wielką zaletą, oprócz oczywiście potencjalnie ogromnych zasięgów, jest możliwość szerokiego wykorzystania lokowania produktów i branded contentu. Zobaczmy, jak upowszechnienie technologii filmów 360° może wpłynąć na oglądalność kanałów i zyski sponsorów.

Po pierwsze – większe zaangażowanie

Mimo że YouTube obsługuje format 360° od prawie roku, liczba osób, które nigdy o nim nie słyszały, wciąż jest ogromna. Dlatego zarówno markom, jak i youtuberom zależy na publikacji takich filmików, by skorzystać z efektu nowości. Wywołać zaskoczenie wśród odbiorców, podnieść zaangażowanie społeczności i przyciągnąć nowych fanów viralowym klipem. Ten bonus widać dobrze na przykładzie eksperymentalnego odcinka na rozrywkowym kanale Ponki, który w zaledwie kilkanaście godzin od premiery obejrzało ponad 320 tysięcy internautów. Z czego aż co dziesiąty ocenił film łapką w górę, a co setny zostawił komentarz. Klip jest na kanale od 9 lutego, a zyskał już ponad milion wyświetleń.

Po drugie – wartość dla youtubera, wartość dla marki

Wzrost zaangażowania i wyświetleń to nie wszystko, co może zyskać osoba żyjąca z publikacji filmików z lokowaniem produktów. Każdy youtuber chce dostać się pod skrzydła dużej marki, ale nie każdy ma do zaoferowania unikalną wartość (USP). Użycie technologii 360° może okazać się doskonałym wabikiem dla sponsora. Szczególnie jeśli będzie to pierwszy taki filmik na danym kanale – i w dłuższej perspektywie jedyny, wyróżniony i intensywnie promowany. Pomysłów jest co niemiara, oto kilka z brzegu przykładów:

  • biuro podróży i producent nart fundują vlogerowi wyjazd na najlepsze alpejskie stoki, w zamian za odjazdową relację 360° z lokowaniem produktów;
  • prowadzący kanał motoryzacyjny dostaje do przetestowania najnowszy model auta, a przy okazji kręci swoje wrażenia z jazd testowych w formie filmu 360° z perspektywy pierwszej osoby. Jednocześnie sponsor odcinka rozdaje obrandowione gogle Cardboard, które zwiększają wrażenia z seansu;
  • producent sprzętu elektronicznego zaprasza vlogera do fabryki, a z odwiedzin powstaje film sferyczny zwiększający zaangażowanie fanów, zwiększający zaufanie do marki (otwartość!) i mający duże walory edukacyjne.

Po trzecie – marketing „empatyczny”

Film 360°, szczególnie oglądany na goglach typu Cardboard, daje unikalną możliwość wcielenia się w bohatera filmu, znalezienia się w samym środku akcji. To ogromna szansa dla marek, które całą swoją promocję opierają na sprzedaży pewnego stylu życia – związanego z przynależnością do jakiejś grupy, uprawianiem sportu czy ubieraniem się w określony sposób. Firmy grają na obietnicy prestiżu (np. Ferrari) i popularności (Apple). Nie chodzi tu o to, kim jest klient – ale o to, kim chciałby być. Nieustraszonym sportowcem ekstremalnym (Red Bull), eleganckim dżentelmenem (dowolne whisky) czy zawodowym graczem komputerowym (SteelSeries, Razer).

Technologia 360° daje tym markom niepowtarzalną okazję na prawdziwie „empatyczny” marketing”, wykorzystujący filmy z perspektywy pierwszej osoby, które wzniecą u widza pożądane uczucia. To także szansa dla reklamy społecznej i całej branży non-profit – ale o tym opowiem już w następnym artykule.

 

Adam Jędrychowski
VR Premium by Presente Design

Marketing manager VR Premium, studia twórców biznesowych filmów 360 w technologii wirtualnej rzeczywistości.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij