B - Backlinks (Encyklopedia Marketingu)

B - Backlinks (Encyklopedia Marketingu)

Czym są Backlinki? Jaka jest ich definicja? Aby przybliżyć wam to i wiele innych zagadnień stworzyliśmy encyklopedię pojęć marketingowych. Poniżej kolejne hasło.

1. Damian Gębka, Specjalista ds. pozycjonowania, widzialni.pl
2. Wojciech Szymański, Dyrektor Działu Marketingu Internetowego, Ideo
3. Maciej Wicenciak, SEO Specialist, Bluerank
4. Andrzej Połatajko, SEO Evangelist, Domain Broker w Dostrzegani.pl

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Backlinks

[Damian Gębka:] Działania SEO prowadzone pod kątem wyróżnienia danej witryny internetowej na tle innych są realizowane na wiele różnych sposobów. Optymalizacja kodu i linkowanie wydają się być najskuteczniejszymi z nich. Efektem takich działań jest realny wzrost pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Link przychodzący a wyniki wyszukiwania

Backlink (BL) – z angielskiego link zwrotny, link przychodzący, link zewnętrzny – to niezbędne narzędzie do działań podejmowanych w ramach SEO. Za link zwrotny uważa się każdy odsyłacz zamieszczony w dowolnym obszarze Internetu, który docelowo prowadzi do konkretnego adresu URL, tudzież do witryny objętej działaniem SEO. To między innymi wysoka liczba linków przychodzących do pozycjonowanej witryny stanowi o jej popularności wśród użytkowników sieci internetowej.

Wyważony sposób działania

W praktyce współczynnik BL, czyli suma wszystkich linków zewnętrznych kierujących do określonej domeny, stanowi w dużej części o jej jakości. Niezwykle istotne jest zachowanie umiaru w tworzeniu sieci powiązanych hiperłączy. Link building prowadzony w niewłaściwy sposób (np. dodanie zbyt wielu odnośników w krótkich odstępach czasu) nie skutkuje diametralnym wzrostem w rankingach wyszukiwania. Wręcz przeciwnie – może skończyć się nałożeniem kary, czyli tzw. filtru przez wyszukiwarkę. Prowadzi to do spadku pozycji w wynikach wyszukiwania, a w skrajnych przypadkach do wykluczenia z obszaru działań mechanizmów wyszukiwarki. W kontekście pozycjonowania – strona przestaje istnieć. Szczególnie podatne na kary są nowe witryny, gdzie wysoki przyrost hiperłączy jest rzeczą nienaturalną.

Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że największe znaczenie mają odnośniki umieszczone w obrębie stron tematycznie powiązanych ze stroną docelową.

Link tekstowy i graficzny

Linki, hiperłącza, odnośniki czy też odsyłacze umożliwiają użytkownikom sprawne poruszanie się w sieci internetowej. Najprostszym podziałem odnośników jest ich różnicowanie ze względu na formę.

O wartości linku tekstowego decyduje zawarty w nim Anchor Text (tekst zakotwiczenia) – fraza, słowo kluczowe traktujące o tematyce pozycjonowanej witryny. Adekwatność dobranego określenia wiąże się ze wzrostem pozycji w rankingu wyszukiwania. Opis odnośnika nie powinien być jednak identyczny dla wszystkich BL.

<a href=”adres strony”>Tekst wyświetlony</a>

Z kolei odsyłacz graficzny (link w formie obrazka, zdjęcia, itp.) podnosi atrakcyjność promowanej strony. Grafika uzupełniona o opis alternatywny stanowi odpowiedni obszar do rozpoczęcia działań mechanizmów wyszukiwarek korzystnych dla pozycjonowanej witryny internetowej.

<a href=”adres”><img src=”ścieżka dostępu do obrazka” alt=”tekst alternatywny” /></a>

Atrybuty dofollow i nofollow

Umiejętnie przypisany atrybut nadaje konkretne znaczenie wybranemu obiektowi. W przypadku linków przychodzących (umożliwiają użytkownikom zapoznanie się z treścią zawartą na promowanej stronie internetowej) stosuje się, m.in. atrybuty „dofollow” i „nofollow”.

Trudno nie polemizować z powszechnym przekonaniem, iż dofollow działa na korzyść strony, a nofollow – nie.

Im więcej pozyskanych linków dofollow, tym lepiej. Internetowe roboty, czyli mechanizmy wyszukiwarek indeksujące stronę, reagują na zamieszczone atrybuty. Dofollow rozpoczyna proces przekierowania części wartości strony, na której to hiperłącze się znajduje na rzecz witryny, do jakiej dany link prowadzi. Wpływa to pozytywnie na pozycjonowanie.

Natomiast atrybut nofollow powoduje, że linki nie muszą (ale mogą) podlegać analizie. Mogą zostać zignorowane przez roboty wyszukiwarki. Przedstawiciele najpowszechniej stosowanej wyszukiwarki internetowej na świecie (Google) potwierdzili, że nofollow przede wszystkim generują ruch na stronie, pozyskując pewną wartość wskaźnika odwiedzin z witryny, z której pochodził backlink. Profil odnośników prowadzących do witryny zyskuje na naturalności, jeśli zawiera odnośniki z tym atrybutem. Stosowanie wyłącznie atrybutu dofollow wskazuje na postępowanie ukierunkowane bezpośrednio na szybki wzrost popularności strony.

Rola linku przychodzącego w pozycjonowaniu witryny internetowej jest nieoceniona. To właśnie on w głównej mierze decyduje o pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Należy jednak pamiętać, że linkowanie musi przebiegać w sposób naturalny, żeby zwiększyć wiarygodność dla mechanizmów wyszukiwania. Systematyczna kontrola współczynnika BL może okazać się bardzo pomocna przy orientacyjnej ocenie jakości strony i skuteczności podejmowanych działań SEO.

 

Autor definicji:

Damian Gębka

W agencji widzialni.pl pracuje jako specjalista ds. pozycjonowania. Zajmuje się optymalizacją SEO serwisów internetowych oraz pozyskiwaniem leady’ów zarówno dla tych małych, jak i dużych klientów. Prywatnie miłośnik sportu.

 

 ---

[Wojciech Szymański :] Backlinks – czyli linki przychodzące do strony internetowej. Ilość i jakość backlinków ma decydujący wpływ na pozycjonowanie strony internetowej – zwłaszcza w najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarce – Google.

Każdy backlink może być opatrzony atrybutem rel="nofollow", który sprawia, że nie przekazują one rankingu PageRank, a dodatkowo zastosowanie tego atrybutu powoduje, że roboty wyszukiwarek pomijają linki docelowe w ogólnych mapach sieci.

W sieci istnieje sporo narzędzie pozwalających sprawdzić jakie hiperłącza (backlinki) prowadzą do danej witryny – np. searchmetrics.com lub majestic.com.

Warto też zaznaczyć, że powstało sporo narzędzi do automatycznego (bez udziału człowieka) tworzenia backlinków – np. Xrummer, Zennoposter, Scapebox. Aktualnie algorytmy Google radzą sobie z rozpoznawaniem sztucznych metod generowania backlinków, a strony korzystające z takich rozwiązań są blokowane w wynikach wyszukiwania.

 

Autor definicji:

Wojciech Szymański

Od 2014 Prezes Zarządu agencji e-marketingowej Ideo Force Sp. z o.o.. Od 2013 roku dyrektor Działu Marketingu Internetowego w agencji interaktywnej Ideo Sp. z o.o., gdzie nadzoruje pracami działu, wyznacza jego cele i odpowiada za wyniki finansowe, a także dalszy rozwój. Wcześniej przez 6 lat kierownik Działu Promocji w Wyszukiwarkach w tej samej agencji. W firmie oprócz koordynowania pracą zespołu przygotowuje strategie marketingowe, strategie e-PR oraz plany media relations z wykorzystaniem internetu.

Prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – najlepiej ocenianej uczelni w Polsce południowej wg Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich 2013, przygotowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą.

---

[Maciej Wicenciak:] Odnośnik przychodzący do danej strony. Backlinki są to wszystkie hiperłącza zamieszczone na zewnętrznych serwisach, kierujące do innych serwisów w Internecie. Poprzez wiele silników wyszukiwarek (w tym Google), backlinki interpretowane są jako rekomendacja danej strony przez inne podmioty w sieci. Działa tutaj prosta zależność - im więcej i z im lepszą jakością (tzn. z ważnych stron o odpowiedniej tematyce) hiperłącz dana witryna uzyska, tym większą ma wartość w oczach wyszukiwarek internetowych.

 

Autor definicji:

Maciej Wicenciak
SEO Specialist, Bluerank

---

[Andrzej Połatajko:] W kontekście marketingu w wyszukiwarkach, backlink to odsyłacz (hiperłącze) zamieszczony na stronie internetowej, w pliku, wideo lub w aplikacji, prowadzący do Twojej np. strony internetowej. Backlink występuje również pod nazwami link przychodzący, link zwrotny, z ang. inbound link lub oficjalnie wg Google – link do Twojej witryny.

Niektóre wyszukiwarki internetowe, m.in. Google, uwzględniają liczbę i rodzaj backlinków w celu ustalania rankingu prezentowanych stron www.

 

Autor definicji:

Andrzej Połatajko

Search Engine Marketing Expert w branży SEM obecny od 2005 r., SEO Evangelist, Domain Broker w Dostrzegani.pl

 

Zobacz inne odcinki cyklu Encyklopedia Marketingu >

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij