P - PPC (Encyklopedia Marketingu)

P - PPC (Encyklopedia Marketingu)

Czym jest PPC? Jaka jest jego definicja? Aby przybliżyć wam to i wiele innych zagadnień stworzyliśmy encyklopedię pojęć marketingowych. Poniżej kolejne hasło.

1. Paweł Ważyński, SEM Director w Cube Group
2. Rafał Trąbski, Group Paid Search Manager, Bluerank
3. Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs
Zobacz inne odcinki cyklu Encyklopedia Marketingu >

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

PPC

[Paweł Ważyński:] PPC – pay-per-click – rodzaj działań marketingowych w internecie, nastawiony na interakcję z użytkownikiem, ze szczególnym nastawieniem na kliknięcie.

Najpopularniejszym elementem strategii PPC jest reklama w wyszukiwarkach, zarówno u światowego lidera Google, jak i w Bing/Yahoo, Yandex, Seznam czy Baidu. W zasadzie ściśle określa tę zależność wzór SEM = PPC + SEO, gdzie właśnie PPC odpowiada za płatny ruch z wyszukiwarek.

Poza wyszukiwarkami do PPC zaliczamy również aktywność w sieciach reklamowych (Google, AdKontekst, BusinessClick, itp.) oraz w sieciach społecznościowych (Facebook/Instagram, Twitter, LinkedIn). Oczywiście w tych sieciach znajdują się również inne możliwości rozliczenia, choćby CPM za 1000 wyświetleń, CPE za zaangażowanie czy CPV za obejrzenie materiału wideo, ale i tak zalicza się te działania do strategii PPC.

PPC a performance marketing

Największymi atutami działań PPC jest ich zasięg, mierzalność i kontrola wydatków. Z reklamami docieramy do niemal 96% polskich internautów, którzy są zainteresowani naszym produktem bądź usługą, w odpowiednim czasie i miejscu. Każde kliknięcie i wynikające z nich konwersje są dokładnie mierzone i przyporządkowane do słowa kluczowego, reklamy czy witryny, którą wykorzystujemy w kampanii reklamowej. Dodając do tego wiedzę dotyczącą lokalizacji, czasu i urządzenia z którego korzysta użytkownik otrzymujemy solidną ilość danych niezbędną do optymalizacji. Dzięki tak szerokiej wiedzy oraz umiejętności jej wykorzystania, działania PPC są jednymi z najefektywniejszych w marketingu internetowym.

PPC a CPC

Marketerzy potocznie używają pojęcia CPC do określania rodzaju opłaty za kliknięcie, a więc po prostu modelu rozliczeniowego. PPC zaś jest rodzajem działań reklamowych nastawionych na interakcję ze szczególnym nastawieniem na kliknięcie.

 

Autor definicji:

A - AdWords (Encyklopedia Marketingu)

Paweł Ważyński

SEM Director w Cube Group. Trener Google’a, w marketingu w wyszukiwarkach (Google, Bing, Yandex) oraz social mediach (m.in. YouTube, Facebook, Twitter) specjalizuje się od 2008 roku, koordynował kilkaset kampanii sprzedażowych lub pozyskujących leady dla największych klientów polskich i zagranicznych (AVIVA, NetArt, UPC Polska, Polpharma, Media Markt, Credit Agricole, Lidl czy PLL LOT). W Cube Group zarządza działam odpowiadającym za realizację celów biznesowych klientów poprzez następujące kanały: Google, Yandex, Bing, Baidu, Seznam, YouTube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Ads.allegro.

---

[Rafał Trąbski:] Jest to skrót od Pay Per Click, które w pierwszym swoim znaczeniu oznacza jeden z modeli rozliczeń w świecie reklamy internetowej. Charakteryzuje się on tym, że reklamodawca płaci za "kliknięcie" w reklamę powodujące przejście do strony www, a nie jej wyświetlenie na ekranie użytkownika. Model PPC ma zastosowanie przede wszystkim w reklamach w wyszukiwarkach, ale występuje także w przypadku kampanii typu display (czyli w reklamie banerowej). Stosują go również inne ekosystemy reklamowe nie będące ani wyszukiwarką ani typową reklamą odsłonową, choćby Facebook.

Przyjęło się również, że całość płatnych działań reklamowych w wyszukiwarkach internetowych jest ogólnie określana właśnie jako PPC. Wynika to z tego, iż model rozliczeń pay-per-click kojarzy się głównie z linkami sponsorowanymi np. w Google. Jest to drugie znaczenie tego skrótu.

 

Autor definicji:

Rafał Trąbski
Group Paid Search Manager, Bluerank

---

[Mariusz Pawełczyk:] Model płatności za reklamę internetową, w którym reklamodawca płaci tylko za kliknięcie w banner, a nie za jego wyświetlenie.

 

Autor definicji:

G - Geotargetowanie (Encyklopedia Marketingu)

Mariusz Pawełczyk
Commercial Director CEE w Sociomantic Labs

Karierę zawodową rozpoczął ponad 12 lat temu w branży turystycznej. Od ponad 9 lat zajmuje się marketingiem i sprzedażą w Internecie. Trzy lata spędził w TradeDoubler Polska, gdzie był odpowiedzialny za pozyskiwanie oraz obsługę kluczowych klientów firmy. Przed dołączeniem Sociomantic Labs, jako dyrektor marketingu w PKP Intercity SA był odpowiedzialny za strategię marketingową spółki należącej do największej firmy kolejowej w Polsce. Od października 2011 roku pracował jako Sales Director CEE w Sociomantic Labs, gdzie odpowiadał za współpracę i pozyskiwanie klientów w Europie Środkowej i Wschodniej. Od października 2015 roku zajmuje stanowisko Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.


Zobacz inne odcinki cyklu Encyklopedia Marketingu >

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij