Ciche Godziny w salonach Empik w najbliższą niedzielę handlową

2 kwietnia w salonach Empik przez cały dzień nie usłyszymy muzyki ani żadnych komunikatów głosowych. Ponadto osoby w spektrum autyzmu oraz ich opiekunowie będą mogli skorzystać z pierwszeństwa obsługi przy kasach po zgłoszeniu się do Doradcy.
O autorze
1 min czytania 2023-03-30

Zakupy w ciszy

2 kwietnia w salonach Empik przez cały dzień nie usłyszymy muzyki ani żadnych komunikatów głosowych. Ponadto osoby w spektrum autyzmu oraz ich opiekunowie będą mogli skorzystać z pierwszeństwa obsługi przy kasach po zgłoszeniu siędo Doradcy.

Całodniowe Ciche Godziny to specjalna inicjatywa z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Jak pokazują dane WHO, w Polsce ASD (autism spectrum disorder) występuje u 1 na 100 mieszkańców, co oznacza blisko 400 tysięcy osób.

Wrażliwość i zrozumienie

Spektrum autyzmu może objawiać się między innymi różnicami czy trudnościami w zakresie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się. Dla osób autystycznych – zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także dla ich bliskich – każdy dzień jest wyzwaniem.

Jak tłumaczy Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM. Autyzm Help:

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Takie czynniki jak hałas czy tłok mogą spowodować ogromny dyskomfort i sprawiają, że zwykłe zakupy w sklepie stają się dla osób w spektrum autyzmu wyjątkowo stresujące. To, co wywołuje w nas zazwyczaj lekką irytację lub w ogóle nie zwracamy na to uwagi, dla osób ze spektrum autyzmu jest trudną do pokonania przeszkodą, a nawet przyczyną fizycznego bólu.

– Poprzez Ciche Godziny w Empikach ograniczamy te bodźce, zmniejszamy bariery i tworzymy dla osób w spektrum autyzmu przyjazną przestrzeń. Wszystko po to, aby mogli przejrzeć ofertę i dokonać zakupu w komfortowych dla siebie warunkach – podkreśla Monika Marianowicz, menadżerka PR&CSR w Empiku.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Ciche Godziny to dobre rozwiązanie i udogodnienie dla wszystkich osób neuroróżnorodnych. Również dla dzieci cierpiących między innymi na zaburzenia w zakresie integracji sensorycznej, dla których nadmierny hałas może być niezwykle stresujący, a także dla osób wrażliwych na nadmiar bodźców.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Ciche Godziny nie tylko od święta

Empik wprowadził Ciche Godziny na stałe 1,5 roku temu. Obowiązują one bezterminowo w każdy wtorek (11:00-13:00) oraz w każdy czwartek (19:00-21:00). 2 kwietnia to dodatkowy dzień na komfortowe zakupy w ciszy – przez cały dzień.

– Ciche Godziny to wyraz naszego wsparcia dla osób w spektrum autyzmu. Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomość społeczną ich potrzeb – dodaje Monika Marianowicz.

Pracownicy Empiku w ramach szkoleń wewnętrznych mają również stały dostęp do materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Fundację JiM – po to, aby jeszcze wzmocnić zrozumienie wewnątrz organizacji, czym jest spektrum autyzmu, a także obalić mity z nim związane.