Co to jest kredyt gotówkowy i jak działa?

Co to jest kredyt gotówkowy i jak działa?
O autorze
1 min czytania 2022-12-14

Zepsuła Ci się lodówka, ale Twoje oszczędności nie są wystarczające, aby pokryć kupno nowej? Marzą Ci się egzotyczne wakacje w ciepłym kraju, ale brak Ci gotówki? Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki na dowolny cel, to koniecznie powinieneś zainteresować się kredytem gotówkowym. Jeśli zastanawiasz się, co to jest kredyt gotówkowy, jak działa i jakie ma wady i zalety – koniecznie czytaj dalej. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć o tym rodzaju kredytu.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj zobowiązania, który udzielany jest przez banki na określony okres czasu oraz na określonych w umowie warunkach. Różni się od kredytu konsolidacyjnego, który zaciągany jest na spłatę posiadanych już zadłużeń. Kredyt udzielany jest na dowolny cel, a pieniądze z niego otrzymane możemy wykorzystać w dowolny sposób. Bank nie będzie wymagał rozliczania się z otrzymanych środków. Najczęściej gotówkowe są zaciągane na remonty mieszkania, wakacje, zakup samochodu, czy wesele. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami zgodnie z harmonogramem spłat.

Koniecznie sprawdź ranking kredytów gotówkowych na akredo.pl/kredyty/kredyt-gotowkowy/ranking-kredytow-gotowkowych i przekonaj się, która oferta najbardziej Ci odpowiada.

Jak działa kredyt gotówkowy

Wysokość udzielonego kredytu zależy nie tylko od potrzeb wnioskodawcy, ale i jego zdolności kredytowej. Jeśli bank przyzna Ci wnioskowaną kwotę, wypłata środków nastąpi w ciągu kilku godzin na Twój rachunek bankowy. W przypadku, gdy zdolność kredytowa umożliwia zaciągnięcie zobowiązania w kwocie niższej, niż zakładałeś, wówczas bank zapyta, czy proponowane warunki Ci odpowiadają.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Zalety zaciągania kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe to produkty flagowe wszystkich banków. Jest bardzo chętnie zaciągany przez kredytobiorców ze względu na swoją elastyczność. Największą zaletą kredytu gotówkowego jest możliwość dopasowania go do własnych potrzeb i możliwości. Jakie są inne zalety? Poniżej znajdziecie listę:

  • dowolny cel kredytu,
  • brak ukrytych kosztów,
  • mała ilość formalności,
  • szybki dostęp do pieniędzy,
  • długi okres spłaty,
  • wysoka maksymalna kwota możliwa do uzyskania.

Wady zaciągania kredytu gotówkowego

Jak każde rozwiązanie, tak kredyt gotówkowy ma swoje wady. Jednak są one tak zrównoważone zaletami, aby stały się praktycznie niezauważalne. Wady zaciągania kredytu gotówkowego to:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • konieczność weryfikacji zdolności kredytowej,
  • wysokie koszty dodatkowe,
  • brak możliwości posiadania negatywnej historii kredytowej,
  • konieczność spełnienia wymagań banku.

Ile można pożyczyć w ramach kredytu gotówkowego?

Każdy bank samodzielnie ustala górną kwotę kredytu gotówkowego, z której mogą skorzystać klienci. W zależności od instytucji wynosi ona od 150 tysięcy do 200 tysięcy złotych. Jednak to, jaką kwotę otrzymamy, zależy od naszej historii i zdolności kredytowej.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

 

Artykuł powstał we współpracy z akredo.