Dobry wzrok na całe życie – efekty kampanii i badanie skuteczności działań Digital OOH

DOOH działa – taki wniosek nasuwa się po interpretacji wyników kampanii „Dobry wzrok na całe życie” zaplanowanej dla marki ACUVUE® przez dom mediowy OMD. Badanie efektów kampanii zrealizowanej na nośnikach Screen Network udowodniło, że DOOH stanowi skuteczne medium dla działań marketingowych.
O autorze
1 min czytania 2013-01-14

Kampania edukacyjna Dobry wzrok na całe życie” przeprowadzona w ramach programu ACUVUE® Eye Health Advisor® przez firmę Johnson&Johnson Poland Sp. z o.o. , ruszyła w połowie września i trwała do końca października. Oprócz TV, prasy, internetu, OOH wykorzystano w niej po raz pierwszy w Polsce na taką skalę media digital OOH. 15 tys. nośników w 446 lokalizacjach wygenerowało według szacunków ponad 37 mln kontaktów z reklamą.

Aby ocenić skuteczność tych działań, po zakończeniu kampanii dział badań OMD przeprowadził jej ewaluację. Celem badania był m.in. pomiar efektywności ekranów DOOH w kampanii multimedialnej oraz przyrostów wskaźników wśród osób wystawionych na reklamę Digital OOH w porównaniu z tymi nie mającymi z nimi kontaktu.

– Sieć nośników DOOH w Polsce rozwija się dynamicznie, szczególnie segment Indoor. Duży potencjał ilościowy nie przynosi jeszcze odpowiedniego poziomu wydatków reklamodawców. Jedną z przeszkód na drodze do częstego wykorzystania Digital OOH jest brak badań potwierdzających jego efektywność. Wyniki ewaluacji kampanii OMD pokazują, że była to kampania widoczna i skuteczna oraz niezwykle efektywna kosztowo – mówi Magdalena Mussmann, deputy buying director OMD.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

O skuteczności kampanii reklamowej na ekranach Screeen Network świadczy 46% osób z grupy badawczej, które natknęły się na informacje o akcji „Dobry wzrok na całe życie”. W grupie ankietowanych będących poza zasięgiem ekranów Screen Network wskaźnik ten był dużo niższy i wynosił 28%. Głównym źródłem informacji o akcji „Dobry wzrok na całe życie” była telewizja (50%) oraz ekrany emitujące reklamy w sklepach, na stacjach paliw czy dworcach (31%). Wynik osiągnięty dla ekranów DOOH jest bardzo dobry, zważywszy na ich niski udział w budżecie kampanii reklamowej. Badanie pokazało także, że ekrany DOOH przyciągają uwagę – potwierdziło to 86% osób, które zauważyło kampanię reklamową ACUVUE® właśnie w tym medium.

– Cieszymy się, że jako pierwsi przeprowadziliśmy to badanie i jesteśmy w stanie zaprezentować dowody na to, że kampanie DOOH działają. Będziemy kontynuować i rozwijać badania, żeby usatysfakcjonować naszych Klientów i dostarczyć niezbitych dowodów, że warto wykorzystywać DOOH jako medium reklamowe – mówi Marcin Boruta, CEO Screen Network.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Dane nt. badania:

  • Realizacja terenowa październik 2012
  • Metoda PAPI (paper and pencil interview) – wywiady z przechodniami w wybranych lokalizacjach
  • Osoby w wieku 18-40 lat
  • Próba reprezentatywna ze względu na płeć i wiek dla populacji Polski
  • N=202 Grupa badawcza
  • N=101 Grupa kontrolna