FREE NOW wprowadza pilotażowo pierwszą w Polsce usługę przejazdów taxi tylko dla kobiet i wyłącznie z kierowczyniami

Usługa „Dla niej” pojawi się testowo w Trójmieście. Czy taki pomysł rozwiązuje problem przemocy wobec kobiet, o czym coraz częściej mówi się w kontekście popularnych aplikacji przewozowych?
O autorze
2 min czytania 2022-03-22

Firma FREE NOW ruszyła z promocją swojej nowej usługi “Dla niej” – jest ona przeznaczona wyłącznie dla pasażerek, które chcą zamówić przejazd z kierowczynią taxi. Jak zaznacza marka, jest to pierwsza tego typu usługa w Polsce. Skąd się w ogóle wziął na nią pomysł?

Według FREE NOW celem ma być promowanie kobiet w zawodach postrzeganych stereotypowo jako męskie, a także udostępnienie alternatywy dla tych pasażerek i kierowczyń, które preferują przejazd z kobietą. Jak zauważa przewoźnik, aż 95% badanych kierowczyń współpracujących z ich platformą przyznaje, że pasażerki czują się bardziej komfortowo jadąc z kobietą, a 82% zgadza się, że taka usługa pozytywnie wpłynie na promowanie kobiet w branży taxi*. 

Nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, że usługa jest odpowiedzią na coraz częściej zgłaszane przypadki molestowań i gwałtów w pojazdach zamawianych przez konkurencyjne aplikacje przewozowe. FREE NOW postanowiło znaleźć rozwiązanie, którym ostatecznie stało się ograniczenie kontaktu pasażerek z kierowcami-mężczyznami.

– Jesteśmy dumni, że jako pierwsi na polskim rynku taxi wprowadzamy usługę przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę na nadal występujące w XXI wieku przekonanie jakoby branża taxi lub prowadzenie auta miało być domeną mężczyzn. Istnienie tego stereotypu zauważa aż 65% badanych przez nas kierowczyń taxi. Mamy nadzieję, że usługa „Dla niej” będzie impulsem dla wielu kobiet do podejmowania zajęć, które wciąż uznawane są za typowo męskie. Jednocześnie, obok wielu innych opcji zamówienia przejazdu dostępnych w naszej aplikacji, dajemy dodatkową alternatywę dla pasażerek, które z różnych powodów – w tym związanych z bezpieczeństwem – mogą preferować przejazd z kobietą – mówi Izabela Skonieczna, dyrektorka marketingu FREE NOW w Polsce. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pilotażowy program usługi pojawi się w Trójmieście ze względu na wysoki odsetek kierowczyń współpracujących z platformą FREE NOW w tej lokalizacji. FREE NOW nie wyklucza rozszerzenia usługi “Dla niej” w kolejnych polskich miastach. Decyzja o udostępnieniu takiej usługi jest także motywowana rosnącą liczbą kobiet przybywających do Polski z Ukrainy. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– Jeśli testy w Trójmieście przebiegną prawidłowo, rozwiniemy tę usługę w pozostałych polskich lokalizacjach, takich jak Warszawa i Kraków, gdzie notujemy stosunkowo wysoki odsetek kierowczyń. Spodziewamy się także, że w obliczu rosnącej liczby przybywających do Polski uchodźczyń z Ukrainy, praca w zawodzie taxi w usłudze FREE NOW „Dla niej” może być dla nich szansą na rozpoczęcie pracy zarobkowej w komfortowych warunkach. Mamy też świadomość, że dla pasażerek z Ukrainy, które są w naszym kraju od niedawna, korzystanie z usługi tylko dla kobiet może być bardziej preferowane. Z myślą o nich, w ostatnich dniach udostępniliśmy naszą aplikację także w języku ukraińskim – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Usługa „Dla niej” w aplikacji FREE NOW jest już widoczna dla wszystkich użytkowników w Trójmieście oraz wyłącznie dla kierowczyń taxi. Kierowczyni może odrzucić pojawiające się zlecenie na etapie jego przyjmowania w aplikacji – widząc męskie imię pasażera lub po przyjeździe na miejsce odbioru, bez konsekwencji w postaci opłaty anulacyjnej. 

*Badanie w formie ankiety internetowej, przeprowadzone zostało w lutym 2022 roku, wśród ponad 100 kierowczyń taxi z różnych polskich miast, współpracujących z platformą FREE NOW.