Fundacja Dobrych Inicjatyw i Many Mornings zapewniają wigilijną kolację dla 300 seniorów

O autorze
3 min czytania 2020-12-22

Od trzech lat z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy Fundacja Dobrych Inicjatyw przygotowuje świąteczne paczki dla potrzebujących seniorów z całej Polski. W tym roku z inicjatywy łódzkiej firmy Many Mornings akcja #PaczkaDlaSeniora została rozszerzona o przygotowanie i dostarczenie przez lokalne restauracje wigilijnej kolacji do starszych, często samotnych osób z całej Polski. W ten sposób potrzebne wsparcie otrzymają nie tylko seniorzy, ale i przedstawiciele lokalnej gastronomii.

W tym roku do każdej paczki wypełnionej żywnością, kosmetykami i środkami czystości o łącznej wartości ok. 200 złotych firma Many Mornings zapewniła pakiet skarpetek. Łódzki producent znany jest nie tylko z kolorowych skarpetek „nie do pary”, ale też z licznych działań z zakresu społecznej odpowiedzialności podejmowanych pod hasłem SHARE A PAIR! Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie

– Wiedząc o tym, że zaprzyjaźniona z jednym z naszych pracowników Fundacja Dobrych Inicjatyw od kilku lat organizuje paczki dla seniorów, postanowiliśmy dołączyć do istniejącej już inicjatywy. Naszym celem było dotarcie do samotnych i wykluczonych ekonomicznie seniorów, którzy – również ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii – mogliby zostać bez wigilijnej kolacji. Okazało się, że wiele Wigilii miejskich, z których chętnie korzystali seniorzy po prostu się nie odbędzie, dlatego przekazaliśmy 10 tysięcy złotych na posiłki dla 300 seniorów. W akcję zaangażowane zostały lokalne restauracje, które również w obliczu restrykcji dostały w tym roku w kość – mówi Adrian Morawiak, jeden z dwu pomysłodawców i założycieli marki. 

Co roku to młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych, w ramach akcji #PaczkaDlaSeniora, osobiście przekazuje paczki potrzebującym starszym osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, które nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych. W tym roku, w trosce o bezpieczeństwo seniorów i wychowanków domów dziecka, ilość kontaktów w ramach projektu została ograniczona do niezbędnego minimum. Młodzi podopieczni fundacji tym razem przygotowali kartki świąteczne, które znalazły się w paczkach. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Idea dialogu międzypokoleniowego, realizowana przez projekt #PaczkaDlaSeniora jest nam bliska, sami włączamy seniorów w nasze działania społeczne w ramach współpracy z Fundacją „Dr Clown”, o czym więcej można przeczytać na stronie – dodaje Maciek Butkowski z Many Mornings.

Obydwaj założyciele marki, podkreślają, że dzięki współpracy z fundacjami na pewno udaje się dotrzeć z pomocą tam, gdzie na pewno jest ona potrzebna, ale też udaje się pomóc w różnych miejscach w całej Polsce. Akcja #PaczkaDlaSeniora zostanie przeprowadzona w miastach i miasteczkach, w których znajdują się placówki objęte opieką przez Fundację Dobrych Inicjatyw: w Warszawie, Siedlcach, Pasłęku, Zielonej Pasłęckiej, Kisielanach, Mokobodach i Niwiskach. Z kolei działania z Fundacją „Dr Clown” pozwoliły firmie dotrzeć do kolejnych 11 miast (Łódź, Kraków, Katowice, Lublin, Poznań, Suwałki, Sosnowiec, Chełm, Krasnystaw, Świdnik, Hrubieszów) i zlokalizowanych w nich dziecięcych oddziałów szpitalnych. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Więcej o działaniach Fundacji Dobrych Inicjatyw 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Celem Fundacji Dobrych Inicjatyw jest działanie na rzecz młodzieży z 13 domów dziecka w całej Polsce, mające ułatwić im wejście w samodzielne, dorosłe życie, poza murami placówek. Działania fundacji wychodzą jednak daleko poza zapoznawanie podopiecznych wyłącznie z technicznymi aspektami funkcjonowania w rzeczywistości i pomagają ukształtować w nich społeczną wrażliwość.

− Poza codzienną troską o poprawianie jakości życia i edukacji naszych podopiecznych staramy się także wykształcić w nich świadomość, że wszelkie relacje powinny być dwustronne i że w życiu niezbędna jest uważność na otoczenie, czyli po prostu patrzenie na nie „czułym okiem”. Dlatego nasi podopieczni nie tylko każdorazowo osobiście tworzą podziękowania za wsparcie, ale też są przez nas angażowani do akcji, które tę uważność w nich kształtują i pozwalają spojrzeć na świat z perspektywy szerszej niż tylko własne potrzeby. Trzy lata temu wymyśliliśmy więc, że połączymy naszych podopiecznych, czyli młodzież z domów dziecka z samotnymi seniorami − mówi Bartek Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw. 

Spotkania ze starszymi osobami to momenty naprawdę magiczne – to bardzo wzruszające i pełne dobrych emocji chwile. Cieszymy się, że możemy pomagać i uczyć naszych podopiecznych wrażliwości na potrzeby innych. Dla starszych i samotnych osób z kolei niezwykle ważne jest, że ktoś o nich pamięta i znajduje chwilę na rozmowę. Wszyscy czekamy na możliwość ponownych spotkań i kolejne pozytywne emocje po obu stronach – mówi prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Przy organizowaniu tegorocznej edycji #PaczkiDlaSeniora zadbano o każdy, najmniejszy detal. Osoby dostarczające paczki z ramienia fundacji zostały przeszkolone w bezkontaktowym dostarczaniu przesyłek. Po zapukaniu do drzwi wolontariusze na pewno złożą seniorom życzenia i znajdą czas na chwilę rozmowy – naturalnie przy zachowaniu bezpiecznego dystansu. Mają też obowiązek zapytać czy potrzebna jest pomoc we wniesieniu dość ciężkiej przesyłki z prezentami. W razie zaistnienia takiej potrzeby – będą działać według ściśle zaplanowanego scenariusza i respektując zasady reżimu sanitarnego. Także restauratorzy zadbają o to, aby osoby doręczające w dniu Wigilii posiłki działały z myślą o bezpieczeństwie seniorów.