Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej rusza z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej rusza z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”
Projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” to działanie prowadzone przez fundację Martyny Wojciechowskiej UNAWEZA. Jego celem jest edukacja dzieci i dorosłych w zakresie kontaktów rodzic-dziecko. Działania wspierają m.in. Kuba Błaszczykowski i Krzysztof Skórzyński.
O autorze
2 min czytania 2024-04-15

Misją projektu MŁODE GŁOWY jest nie tylko edukacja młodych, ale również wsparcie dorosłych w rozwijaniu kompetencji świadomego rodzica, a tym samym zadbanie o dobrostan swojego dziecka i siebie samego. Z myślą o rodzicach i opiekunach opracowany został bezpłatny program wspierający umiejętności rodzicielskie, który ma pomóc w budowaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych. Cykl 19 ogólnodostępnych filmów edukacyjnych stworzony został wspólnie z Parenteen.pl – nowe odcinki publikowane są co piątek. Wszystkie materiały można znaleźć na stronie mlodeglowy.pl.

Do nowej kampanii projektu MŁODE GŁOWY #RodziceUważni dołączyło 15 ambasadorów, którzy opowiedzieli m.in. o swoim doświadczeniu rodzicielstwa i o tym, czego nauczyli się od swoich dzieci. Są to: Natalia Kukulska, Kuba Błaszczykowski, Małgorzata Rozenek-Majdan, Radosław Majdan, Kasia Sokołowska, Krzysztof Skórzyński, Paulina Krupińska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Karolina Malinowska, Olivier Janiak, Rafał Szymański. W kampanii wzięli udział także przedstawiciele młodych, czyli Kordian Szymański, Natalia Sisik i Kacper Zembrzucki (@zetkacper) oraz edukacji – Przemysław Staroń. Zdjęcia do kampanii wykonała fotografka Marta Wojtal, a materiały wideo reżyserowała Hanna Jewsiewicka.

– Bycie mamą to najtrudniejsze wyzwanie w moim życiu. Znacznie trudniejsze niż zdobycie Mount Everestu i Korony Ziemi. Nikt nas nie uczy tego, jak być rodzicem. Czasem wydaje nam się, że robimy coś najlepiej na świecie, a przecież jako dorośli również mamy prawo popełniać błędy. Dlatego wierzę, że warto być rodzicem uważnym, częściej pytać niż wygłaszać rady i zaciekawiać się światem swojego dziecka – mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Program wspierający dla rodziców

Eksperci podkreślają znaczenie roli, jaką rodzice i opiekunowie pełnią w procesie rozwoju dziecka oraz konieczność rozwijania szerokiego zakresu umiejętności rodzicielskich. Obejmują one efektywną komunikację między rodzicem/opiekunem a dzieckiem, zwiększanie ilości czasu spędzanego razem, rozumienie potrzeb dziecka, wspieranie jego rozwoju psychicznego, a także zarządzanie i monitorowanie dostępu do internetu, przy jednoczesnym zrozumieniu własnej roli w życiu młodych ludzi.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wideo stworzone w związku z programem poruszają najważniejsze tematy, w tym metody wsparcia dzieci w kryzysie, reagowanie na depresję i zaburzenia odżywiania u młodych ludzi, oraz sposoby pomocy dzieciom w przypadku rozwodu rodziców. Cykl składa się z pięciu bloków tematycznych: „Dziecko w kryzysie: jak go rozpoznać i jak z niego wychodzić”, „Głos z gabinetu – rozmowy ze specjalistami na temat tego, czym jest i z czego wynika kryzys psychiczny młodych osób”, „Lepiej nie wiedzieć – rozmowy młodych dorosłych o problemach okresu dorastania”, „Rodzice pod presją i w kryzysie” oraz „Nabieranie mocy rodzicielskiej – edukacja rodziców”.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Premierze serii towarzyszył odcinek o wypaleniu rodzicielskim, stworzony w ramach podcastu „Madame Monday – po dorosłemu” psycholożki i ekspertki projektu MŁODE GŁOWY Joanny Flis. Całość cyklu dopełniają, poprowadzone przez specjalistów, webinary na żywo.

We współpracy z Fundacją UNAWEZA powstał również Newsweek Psychologia Wydanie Specjalne: Dobre (Nie_idealne) rodzicielstwo. Ideą, która przyświecała powstaniu tego numeru, było dodanie otuchy i nadanie rodzicielstwu mocy. Numer, który powstał we współpracy z ekspertami z dziedziny psychologii, edukacji czy psychiatrii, ukaże się na rynku już 17 kwietnia br.

Program profilaktyczny Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”

Prawie milion młodych osób może doświadczać kryzysu psychicznego – tak wynika z wyników reprezentatywnych badania MŁODE GŁOWY. Obecnie działania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w ramach bezpłatnego programu „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” realizowane są w 1500 szkołach i obejmują 300 000 młodych z każdego krańca Polski.

Program Fundacji UNAWEZA porusza tematy takie jak: emocje, potrzeby, higiena cyfrowa, aktywność fizyczna czy myślenie krytyczne. Całoroczny program, na który składa się osiem lekcji, jest dostosowany do różnych grup wiekowych: klas I-III, IV-VI, VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Scenariusze i materiały dla nauczycieli przygotował zespół ekspertów i specjalistów z dziedziny pedagogiki, edukacji, psychologii i higieny cyfrowej. Zajęcia są prowadzone przez pedagogów, psychologów lub wychowawców danej szkoły, którzy są wspierani przez sieć koordynatorów wojewódzkich projektu MŁODE GŁOWY.

Zapisy do nowej edycji są już dostępne na stronie www.mlodeglowy.pl.

Zdjęcia: mat. pras.