Gdynia stawia na ekologię i wprowadza miejskie kubki wielokrotnego użytku

Gdynia stawia na ekologię i wprowadza miejskie kubki wielokrotnego użytku
Koniec z plastikowymi lub papierowymi jednorazówkami – miasto Gdynia we współpracy z firmą Ur Cup wprowadza kubki wielokrotnego użytku. Będzie z nich można skorzystać w wybranych punktach gastronomicznych w mieście.
O autorze
1 min czytania 2021-02-16

Prawdopodobnie większość z nas lubi sobie umilić weekendowe spacery kubkiem gorącej kawy lub herbaty – a już zwłaszcza, gdy na zewnątrz ziąb i mróz. Problem jednak w tym, że ciepłe napoje najczęściej sprzedawane są w jednorazowych kubkach, a to zaś przyczynia się do generowania jeszcze większej ilości odpadów. 

Teraz władze Gdyni wpadły na pomysł, jak temu zapobiegać.

Mieszkańcy nadmorskiego miasta już wkrótce będą mogli skorzystać z rozsądnej alternatywy dla plastikowych lub papierowych jednorazówek – do ich dyspozycji będą bowiem kubki miejskie wielokrotnego użytku, wykonane z bezpiecznego i trwałego materiału – polipropylenu. 

„Są one nie tylko mocne, przyjemnie wyważone, o satynowym wykończeniu i wygodnie wyprofilowanym wieczku, a przede wszystkim każdy z nich w jednym cyklu użytkowania zastępuje przynajmniej 1000 swoich jednorazowych odpowiedników. Zniszczony kubek miejski może zostać poddany pełnemu recyklingowi i wrócić w nasze ręce jako nowy – w ten sposób funkcjonuje w reżimie zamkniętego systemu” – czytamy w oficjalnym komunikacie władz Gdyni.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Miasto zdecydowało się objąć patronatem projekt kubków miejskich oparty o system depozytowy marki UR CUP. Oznacza to, że osoby kupujące napój będą mogły „wynająć” kubek, a potem w następnym punkcie sprzedaży, działającym w ramach systemu, oddać puste naczynie i odebrać zwrot kaucji. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Partnerem systemu kubków miejskich może zostać każdy punkt dystrybucji gorących napojów w Gdyni, któremu zależy nie tylko na pozyskaniu nowych klientów, ale również na ekologii. Jak zaznaczają władze miasta, firma UR CUP zadba nie tylko o dostawy, ale także pełen pakiet serwisowy – w tym mycie, logistykę i magazynowanie. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kubki firmy UR CUP dostępne były już m.in. na festiwalu Open’er w Gdyni, Festiwalu Pol’and’Rock, a także Orange Warsaw Festival. Na ulicach Gdyni mają pojawić się już wczesną wiosną. 

źródło: um.gdynia.pl
zdjęcia: UR CUP

PS

Koncern Procter & Gamble, do którego należą takie marki, jak Head & Shoulders, Pantene i Herbal Essences, wprowadza butelki wielokrotnego użytku. Rozwiązanie będzie dostępne w Europie już za kilka miesięcy.

PS2

Bycie eko jest możliwie nawet wysoko w górach – przekonuje o tym schronisko górskie Pięć Stawów, które postanowiło zrezygnować z jednorazowych, plastikowych kubków i wprowadziło Ekokubki wielokrotnego użytku.

PS3

Władze Wiednia postanowiły wypowiedzieć wojnę jednorazowym kubkom na kawę, których codziennie w koszu ląduje tysiące – w mieście pojawiły się automaty, w których zwracać można kubki wielokrotnego użytku.