Aplikacja SEXEDPL i fundacji IT Girls i agencji Brain to odpowiedź na wyniki badania „Imprezowa Mapa Polski”, opublikowane w kwietniu 2025 roku. HomeGirl to rozwiązanie, które umożliwia bezpieczne połączenia głosowe z innymi użytkowniczkami, czat i zgłoszenia niebezpiecznych miejsc. Ma również wbudowaną funkcję SOS.
Co ważne, aplikacja nie zapisuje rozmów ani nie śledzi lokalizacji, ponieważ działa w duchu prywatności, solidarności i siostrzeństwa. Każda z użytkowniczek jest za to dokładnie weryfikowana, m.in. przy pomocy aplikacji mObywatel i eDO App.






– Raport „Imprezowa Mapa Polski” to sygnał, że nie możemy dłużej milczeć. HomeGirl to nasza odpowiedź – technologia, która daje kobietom realne wsparcie tam, gdzie zawodzi system. To akt solidarności i dowód, że nie jesteśmy same – tłumaczy Anja Rubik, założycielka i prezeska SEXEDPL.
Podstawą działania aplikacji HomeGirl jest łączenie ze sobą kobiet, które w danym momencie potrzebują pomocy, wsparcia i rozmowy, z tymi, które mogą jej udzielić. Jak tłumaczą jej twórczynie i pomysłodawczynie, to odpowiedź na rosnącą potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa kobiet podczas przebywania w przestrzeni publicznej. Co ciekawe, rozwiązanie to działa w sposób analogiczny do dobrze znanego Ubera, który jest sponsoroem projektu.
– Tak jak w przypadku Ubera – tylko odpowiednia liczba kierowców może zagwarantować odpowiedź na potrzeby pasażerów – tak w HomeGirl tylko odpowiednio duża społeczność dziewczyn i kobiet, które pobiorą aplikację i będą z niej korzystać, może zmienić nasze społeczne poczucie lęku – wyjaśnia Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber CEE.
Zdjęcia: mat. pras.