Komisja Europejska uruchamia platformę cyfrową „Daj swojej wizji głos” w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022

O autorze
3 min czytania 2022-05-10

Kiedy przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży, chciała, aby Europa uważnie słuchała młodych ludzi, żeby lepiej kształtować Unię zgodnie z ich oczekiwaniami. W tym celu Komisja Europejska wprowadziła zupełnie nową platformę cyfrową 3D „Daj swojej wizji głos” jako centralny element Europejskiego Roku Młodzieży: jest to interaktywna platforma, na której młodzi Europejczycy mogą nagrać swoje osobiste i unikalne przesłanie. 

Celem platformy „Daj swojej wizji głos” jest umożliwienie młodym Europejczykom ze wszystkich środowisk i zakątków kontynentu wyrażenia własnej wizji przyszłości – począwszy od kwestii zatrudnienia, integracji, pokoju i bezpieczeństwa, po zmiany klimatyczne, edukację, zdrowie psychiczne i wiele innych.

W obliczu globalnej pandemii i trwającej wojny przeciwko Ukrainie głos młodych ludzi jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Platforma „Daj swojej wizji głos” jest nowoczesną, interaktywną przestrzenią, pozwalającą ludziom dosłownie przerwać milczenie i zabrać głos poprzez nagranie własnej, spersonalizowanej wiadomości, aby podzielić się opinią i pomysłami, które sami uznają za najistotniejsze. 

Platforma została opracowana w taki sposób, aby można było przekazać każdą wiadomość we wszystkich oficjalnych językach UE (a także w języku norweskim, tureckim, serbskim, macedońskim i islandzkim). Po dodaniu każdy głos generuje własną, unikalną falę 3D, która łączy się ze wszystkimi pozostałymi nagraniami na platformie i pozwala każdemu na odsłuchanie dowolnej wypowiedzi, w dowolnym języku, na dowolnym urządzeniu i w dowolnej chwili.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jak mówi europejska komisarz ds. młodzieży, Mariya Gabriel:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Platforma „Daj swojej wizji głos” jest współtworzona w duchu młodzieżowej, merytorycznej i otwartej dyskusji prowadzonej w Roku Młodzieży. Jest to dyskusja, która pozwala europejskiej młodzieży zaprezentować się, zabrać głos oraz podzielić się swoimi wątpliwościami i pomysłami na przyszłość. Czas, kiedy powstała platforma, nie jest przypadkowy – są to bardzo ważne chwile dla wszystkich młodych ludzi, nie tylko jako obywateli Europy, ale także jako członków społeczeństwa, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach.  
NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Mówiąc o znaczeniu Europejskiego Roku Młodzieży 2022, komisarz Gabriel dodała:

Prosimy wszystkich młodych ludzi o aktywność i zaangażowanie. Ich głosy są istotnym elementem europejskiej podróży w kierunku rozwoju, wiedzy, innowacji, możliwości oraz lepszych, odpowiednio dobranych rozwiązań zorientowanych na młodzież. Uważnie słuchamy i dbamy o to, by nasze polityki młodzieżowe powstawały w bardziej otwartych przestrzeniach sprzyjających współpracy oraz aby wszystkie głosy zostały wysłuchane i otrzymały odpowiedź – nie tylko w tym roku.

Jednym z ważniejszych elementów Europejskiego Roku Młodzieży jest udział państw członkowskich w prowadzonej na poziomie krajowym i lokalnym promocji mającej na celu zaangażowanie młodych ludzi w wiele różnych aktywności.

Szymon Dziubicki, krajowy koordynator Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce powiedział:

W ramach Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce zorganizowano już 33 wydarzenia, a już teraz wiemy o kolejnych 13 wydarzeniach zaplanowanych w najbliższych miesiącach. W każdym z nich młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję włączyć się do dialogu na tematy ważne z ich punktu widzenia. Europejski Rok Młodzieży stanowi doskonałą kontynuację działań podejmowanych w naszym kraju na rzecz młodych ludzi tak jak miało to miejsce w przeprowadzonych w ubiegłym roku największych w historii „Konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” z udziałem 30 tys. młodych obywateli, zorganizowanych przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem.

W ramach nadchodzących wydarzeń odbędą się m.in.:

  • „Szkolenie Rozgrzewka EKS” organizowane przez Europejski Korpus Solidarności i skierowane do przedstawicieli i przedstawicielek instytucji, organizacji i placówek, które są zainteresowane goszczeniem lub wspieraniem wolontariuszy, a nie realizowały nigdy wcześniej projektów wolontariatu.

  • „Webinarium  Wolontariat i studia za granicą. Dlaczego warto wyjechać?” organizowane przez Krajowe Biuro Eurodesk Polska.

  • Spotkanie Sieci EuroPeers Polska organizowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Sieć EuroPeers Polska to grupa młodych ludzi, którzy uczestniczyli w europejskich programach młodzieżowych, takich jak Erasmus+ lub Europejski Korpus Solidarności i chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju aktywne działania.

  • Konferencja „Dzień Europejskich Perspektyw Młodych” organizowana przez Ambasadorów Karier Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie zorientowane jest na uzyskanie praktycznej wiedzy i inspiracji od osób związanych z UE, co jest szczególnie ważne w roku 2022 ogłoszonym jako Europejski Rok Młodzieży.

  • Warsztat „Katalizator Rozwoju Firmy” organizowany przez Youth Business Poland –kompleksowy i innowacyjny projekt rozwoju i wsparcia początkujących firm w Polsce.

Nowa platforma „Daj swojej wizji głos” będzie promować te wydarzenia i stanie się jednym ze znaków rozpoznawczych Europejskiego Roku Młodzieży 2022 po jego zakończeniu – głosy młodych ludzi staną się motorem zmian i zostaną uwzględnione w przyszłej polityce.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Czym jest Europejski Rok Młodzieży? | Europejski portal młodzieżowy (europa.eu)