Według danych ZPAV, polski przemysł muzyczny radzi sobie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej – w 2024 roku przychody wzrosły o 26%. Głównym motorem tego wzrostu był streaming, który odpowiadał za 31% całkowitego wzrostu przychodów w branży.
Ile polscy artyści zarobili na Spotify
Jako jedyna platforma udostępniająca dane dotyczące wypłat w Polsce, Spotify podtrzymuje swoje zobowiązanie do transparentności i ujawnia ile polscy artyści zarobili w ubiegłym roku.
- Znaczący wzrost: Polscy artyści wygenerowali niemal 190 milionów złotych ze Spotify – to o 22% więcej niż w 2023 roku, kiedy ta kwota wyniosła 150 milionów złotych.

- Większe kwoty na różnych poziomach: Liczba polskich artystów, którzy zarobili ponad 500 000 zł, podwoiła się od 2021 roku, notując wzrost o 23% względem 2023.

- Muzyka na eksport: Prawie 40% przychodów z tytułu tantiem wygenerowanych przez polskich artystów w 2024 roku pochodziło od słuchaczy spoza Polski, co wskazuje na globalny zasięg polskiej muzyki.

- Niezależni na prowadzeniu: Prawie 60% tantiem wygenerowanych przez polskich artystów w 2024 roku pochodziło od niezależnych twórców lub wytwórni, co wskazuje na coraz większą różnorodność i decentralizację polskiej sceny muzycznej.

- Język polski na topie: Tantiemy z utworów wykonywanych po polsku wzrosły globalnie o 36% w porównaniu z rokiem poprzednim, co czyni język polski jednym z najszybciej rosnących na Spotify. 73% wszystkich tantiem wygenerowanych przez polskich artystów na Spotify pochodziło z utworów śpiewanych w ich ojczystym języku.

– Polski rynek muzyczny rozwija się jak nigdy dotąd. Widzimy to w wypłatach, na listach przebojów i w rosnącym zainteresowaniu polską muzyką za granicą. Co istotne, muzyka w języku polskim była jednym z najszybciej rosnących segmentów na Spotify w 2024 roku. To wyraźny sygnał, że polscy artyści są na właściwej ścieżce, a naszą misją jest dalej ich wspierać – mówi Melanie Parejo, Head of Music for Southern Eastern Europe w Spotify.
Jak działają wypłaty tantiem na Spotify
- Spotify generuje przychody z subskrypcji Premium i reklam.
- Odliczane są koszty – podatki, opłaty transakcyjne, koszty obsługi płatności i inne.
- Obliczany jest przychód netto, czyli kwota po odliczeniach.
- Podział na podstawie udziału w strumieniach: Spotify liczy wszystkie odtworzenia w danym miesiącu i ustala, jaki procent przypada poszczególnym właścicielom praw.
- Wypłaty: właściciele praw otrzymują swoją część przychodu netto proporcjonalnie do udziału w całości.
- Brak stałej stawki za stream: kwoty wypłacane artystom zależą od sposobu, w jaki odtwarzana jest ich muzyka, i od zawartych umów.
Więcej informacji na stronie Loud & Clear.