Na niebiesko dla autyzmu 2014

Organizacje niosące pomoc osobom z autyzmem zachęcają do włączenia się w kwietniowe obchody Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Inauguracja obchodów będzie miała miejsce 2 kwietnia w ramach ogólnoświatowej akcji „Na niebiesko dla autyzmu". Więcej na www.naniebiesko.org.pl.
O autorze
2 min czytania 2014-04-02

Fundacja SYNAPSIS od 25 lat stara się zmieniać świat dla ludzi z autyzmem. We współpracy z Porozumieniem AUTYZM-POLSKA i Parlamentarną Grupą ds. Autyzmu udało nam się m.in. doprowadzić w 2007 roku do wprowadzenia wysokiej subwencji oświatowej dla przedszkolaków z autyzmem, czy do przyjęcia w 2013 roku Karty Praw Osób z Autyzmem. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia m.in. w obszarze wczesnego wykrywania autyzmu, czy opieki nad dorosłymi. Niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na temat autyzmu, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do włączenia się w kwietniowe obchody Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu – mówi Michał Wroniszewski, prezes Zarządu Fundacji SYNAPSIS i Przewodniczący Porozumienia AUTYZM-POLSKA.

– 2 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem biorąc udział w wieczornej niebieskiej iluminacji, ubierając się na niebiesko, dodając do garderoby niebieski element albo zmieniając na niebieskie zdjęcie profilowe na profilu społecznościowym. Zachęcamy także do organizowania przez cały kwiecień inicjatyw zwiększających wiedzę na temat autyzmu oraz wspierania organizacji pozarządowych niosących pomoc osobom z autyzmem – mówi Łukasz Kościuczuk z Fundacji SYNAPSIS.

Joanna Grochowska, terapeutka i wiceprezes Fundacji SYNAPSIS, podkreśla, że akcje uświadamiające i gesty solidarności z osobami z autyzmem są dla nich niezwykle cenne: – Po ubiegłorocznej grudniowej kampanii „Dziecko Ci nie powie, że ma autyzm” jedna z matek mojego wieloletniego pacjenta powiedziała mi „Pani Joanno, po raz pierwszy od dawna poczułam, że komuś na nas zależy. I to nie specjaliście, ale takim zwykłym ludziom” – wspomina Grochowska.

Szacuje się, że w 2014 roku w Polsce urodzi się ok 400 000 dzieci. 15 000 maluchów z tego rocznika będzie w grupie ryzyka wystąpienia autyzmu. Dlatego ambicją Fundacji SYNAPSIS, która w tym roku rozpoczęła tworzenie programu wczesnego wykrywania autyzmu, jest zaangażowanie w kwietniowe obchody co najmniej 15 tys. osób. – Nadzieja ma kolor niebieski. Zapalmy więc w kwietniu niebieskie światło nadziei dla dzieci zagrożonych autyzmem, aby dać im szanse na samodzielne życie w przyszłości – zachęca do udziału w akcji Łukasz Kościuczuk.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W ubiegłym roku, w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniło swoje oświetlenie 7000 budowli na całym świecie, w tym w Polsce. W tegorocznej niebieskiej iluminacji wezmą udział m.in. Empire State Building, Opera w Sydney, wodospad Niagara, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a w Polsce dołączą do nich budynki Sejmu RP, Pałacu Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz Miejski w Białymstoku. W całej Polsce organizowane będą spotkania, warsztaty, konferencje i inne wydarzenia zwiększające świadomość autyzmu. Ich lista dostępna jest na stronie kwietniowych obchodów www.naniebiesko.org.pl/aktywnosci

Słuchaj podcastu NowyMarketing

W tegoroczne obchody akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zaangażowała się także Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska udzielając swojego patronatu honorowego inicjatywom organizowanym przez organizacje zrzeszone w Porozumieniu AUTYZM-POLSKA. Pierwsza Dama przygotowała także list do uczestników Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Jego treść zostanie upubliczniona na stronach www.prezydent.pl oraz www.naniebiesko.org.pl

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem mają poważne problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe, a ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS, to świadomość specyfiki autyzmu w społeczeństwie jest nadal bardzo niska. Pomóż innym zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, aby ułatwić osobom dotkniętym autyzmem życie wśród nas.