Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Na ratunek gotyckiemu pięknu – Kärcher przywraca świetność kolejnemu budynkowi

Ma ponad 770 lat. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych budynków w Niemczech. O czym mowa? O katedrze w Kolonii. Na przestrzeni wieków na kamiennych ścianach tej monumentalnej budowli gromadziły się zanieczyszczenia. Firma Kärcher postanowiła więc przywrócić świetność słynnemu budynkowi.
O autorze
1 min czytania 2020-01-20

Zanim eksperci niemieckiej firmy przystąpili do właściwego czyszczenia, wykonali szereg testów, które miały za zadanie odpowiedzieć: jaka metoda okaże się jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla tej bezcennej budowli.

Zewnętrzne ściany średniowiecznej kaplicy, chóru oraz południowego transeptu zostały oczyszczane ze złogów, tworzących czarną skorupę na powierzchni. Wybrano technikę czyszczenia strumieniowego pod niskim ciśnieniem z użyciem mikrościerniwa.

Firma przekazała ekipie prowadzącej prace renowacyjne specjalistyczne pistolety do piaskowania, z pomocą których wykonano prace czyszczące.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jako ścierniwo posłużył drobny krzemian glinu (40–90 μm). Jest to ścierniwo, które usuwa osady pod ciśnieniem około 2 barów, nie uszkadzając czyszczonej powierzchni, co w tym przypadku miało ogromne znaczenie. Thorsten Möwes, ekspert Kärcher, przeszkolił konserwatorów i kamieniarzy pracujących podczas renowacji tego pięknego zabytku. Szkolenie pozwoliło im w sposób profesjonalny stosować tę zaawansowaną technologię.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Osiem wieków historii pozostawiło ślady

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Fasada strzelistej, gotyckiej katedry, pod budowę której kamień węgielny wbudowano w 1248 r. była silnie zabrudzona. Głównym przeciwnikiem, z którym eksperci musieli się zmierzyć były zanieczyszczenia emisyjne. Katedra była świadkiem rozwoju technologii i przemysłu jak również transportu. Przez wieki węglowe instalacje grzewcze, kominy fabryczne i lokomotywy parowe doprowadziły do pojawienia się czarnych przebarwień na pięknych kamiennych ścianach. Ponadto fasadę pokrywały mikroorganizmy, takie jak glony i mech, które sprawiały, że kamień wydawał się miejscami bardzo ciemny.

Sponsoring kultury w Kärcher

W ramach programu sponsorowania kultury globalny lider technologii czyszczenia – firma Kärcher od 1980 roku wyczyściła ponad 140 zabytków na całym świecie. Należą do nich, między innymi: kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, mający ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze, Pomnik przedstawiający prezydentów USA w Mount Rushmore, a także Katedra w Akwizgranie i Kościół Cesarza Wilhelma w Berlinie. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków, restauratorami i historykami sztuki.