#NMInsights: Najważniejsze nowości zapowiedziane podczas Google Marketing Live 2025 [OPINIE]

#NMInsights: Najważniejsze nowości zapowiedziane podczas Google Marketing Live 2025 [OPINIE]
W ramach konferencji Google Marketing Live zapowiedziano szereg nowości z obszaru marketingu. O te najważniejsze zapytaliśmy specjalistów marketingowych.
O autorze
4 min czytania 2025-05-26

Swoimi spostrzeżeniami na temat zapowiedzi z Google Marketing Live 2025 podzielili się: Michał Szydło – Managing Partner w That One Agency, Filip Biszczak Head of Google Ads w Sempai, Małgorzata Szulc Digital Growth Director w GroupM, Robert Głowacki Head of SEO & AI optimisation w Altavia Kamikaze + K2 i Karolina Szewczyczak Performance Marketing Coordinator w Performance Group.

Michał Szydło
Managing Partner, That One Agency

AI Overviews i AI Mode

  • Nowość: reklamy w Google’u pojawiają się teraz również w AI Overviews i AI Mode, czyli w odpowiedziach generowanych przez sztuczną inteligencję na pytania użytkowników. To znaczy, że promowane treści będą widoczne nie tylko w klasycznych wynikach, ale też w bardziej konwersacyjnych odpowiedziach. Nowość działa już w USA, a w planach są rozszerzenia na kolejne rynki.
  • Dlaczego to ważne: bo zmienia się nie tylko miejsce reklamy, ale też sposób, w jaki użytkownik ją odbiera – bardziej niczym pomocną podpowiedź niż klasyczny baner. Dla marketerów to szansa, żeby być bliżej decyzji zakupowej, w bardziej naturalnym i angażującym kontekście. Trzeba będzie jednak myśleć nie tylko o słowach kluczowych, ale i o intencjach – AI „widzi” więcej niż algorytmy z dawnych czasów. Liczy się nie tylko widoczność, ale i użyteczność.

Filip Biszczak
Head of Google Ads, Sempai

  • Nowość: udoskonalone raportowanie w kampaniach Performance Max. Od roku zauważamy, ile zmian jest pieczołowicie wprowadzanych do tego typu kampanii i to jak to ewoluuje, napawa optymizmem. Od momentu wprowadzenia kampanii Pmax do teraz, możliwości kontroli i analizy tych kampanii zmieniły się diametralnie. Dodanie nowych raportów na poziomie kanałów, raportu wyszukiwanych haseł z taką samą granularnością jak kampanie w sieci wyszukiwania oraz rozbudowanie raportów dotyczących zasobów jest kolejnym bardzo dużym krokiem naprzód.

    Szczerze mówiąc, była to funkcjonalność, której bardzo mocno brakowało podczas analizy skuteczność działań. Tak, jak wspomniałem, z optymizmem patrzymy na zmiany, które zachodzą w tym obszarze i z niecierpliwością czekamy na możliwości dostosowywania celów dla grup zasobów.
  • Dlaczego to ważne: jest to niezwykle ważne, ponieważ nowe raporty dostarczają nam niezbędnych danych, które pomogą dogłębnie zrozumieć, jak kampanie Performance Max osiągają wyniki oraz w jakich kanałach i obszarach można je usprawnić. Raporty same w sobie umożliwia identyfikację najlepiej działających kanałów i zasobów, co pozwoli na jeszcze skuteczniejszą optymalizację. Dodatkowo taki raport na poziomie kanałów uwidoczni, jak przebiega ścieżka zakupowa klienta oraz jaką rolę w niej pełnią często niedoceniane kanały, których wpływ na działanie nie jest bezpośredni. Pełne dane dotyczące wyszukiwanych haseł, również pomogą zidentyfikować najważniejsze hasła z perspektywy konwersji, a także, te, które warto byłoby wykluczyć. Podsumowując, te udoskonalenia, których nam brakowało, dają możliwości do lepszego zarządzania wydajnością w złożonym, wielokanałowym ekosystemie, jakim jest Google 

Raport Wydajności Kanałów

Dystrybucja kanałów w widoku tabeli z kolumnami dot. wyświetleń, kliknięć, konwersji i wartości konwersji oraz podziałem dot. reklam bez i z feedem produktowym.

Raport dot. wydajności zasobów, również z metrykami kliknięć, wyświetleń, kosztów itp.

Małgorzata Szulc
Digital Growth Director, GroupM

AI Max in Search

  • Nowość: AI Max aktywacja jednym kliknięciem, oparte na AI ulepszenie kampanii searchowych, rozszerzające targetowanie i optymalizacje kreacji.
  • Dlaczego to ważne: wprowadzenie inteligentnego targetowania do kampanii searchowych – rewolucyjne targetowanie bez wykorzystania słów kluczowych, jak również lepsze dopasowanie kreacji do odbiorcy. Kampanie mają być prostsze w implementacji i jednocześnie bardziej efektywne od standardowego set upu – Google obiecuje aż 14% wzrostu.

Performance Max Enhancements

  • Nowość: nowe narzędzia wizualizacyjne, raporty wyszukiwanych haseł, nowe funkcje optymalizacji, tworzenie nowych zasobów tekstowych.
  • Dlaczego to ważne: po wielu miesiącach działania po omacku odzyskujemy pewne narzędzia kontroli w kampaniach PMax. Będziemy w stanie lepiej zrozumieć udział tych kampanii w ścieżce konwersji użytkownika, przeglądać listy wyszukiwanych haseł czy dodawać negatywne słowa kluczowe.

Smart Bidding Exploration

  • Nowość: Smart Bidding Exploration wykorzystuje AI do strategicznego bidowania w wyszukiwaniach, które w danym momencie mogą być poza naszym zasięgiem.
  • Dlaczego to ważne: funkcja pozwala reklamodawcom wyjść poza utarte schematy i dotrzeć do klientów, których wcześniej nie brali pod uwagę, zyskując jednocześnie więcej konwersji (według szacunków Google blisko 20%). To kolejna możliwość poprawy wyniku kampanii bez manualnej pracy buyera.

Robert Głowacki
Head of SEO & AI optimisation, Altavia Kamikaze + K2

  • Nowość: wprowadzenie trybu AI Mode w wyszukiwarce Google
  • Dlaczego to ważne: AI Mode to eksperymentalny tryb, w którym użytkownik rozmawia z wyszukiwarką w sposób konwersacyjny, a odpowiedzi generowane są przez AI z wykorzystaniem danych z indeksu Google.
  • Jak się przygotować: ważne jest monitorowanie, czy marka/strona pojawia się w podsumowaniach AI. Należy również pamiętać o tym, że zmiana ta jest jedynie zmianą interfejsu do procesu wyszukiwania. Dlatego konieczne jest zadbanie o klasyczne kwestie SEO, jak możliwości indeksacji i analizy naszych treści przez roboty Google.

Project Astra

  • Nowość: narzędzie AI od Google, które potrafi analizować treści multimodalnie: rozumie tekst, obraz, dźwięk i wideo w czasie rzeczywistym.
  • Dlaczego to ważne: Project Astra umożliwia użytkownikom zadawanie pytań nie tylko tekstowych, ale także na podstawie przesłanych zdjęć, nagrań czy filmów. W e-commerce oznacza to, że klienci będą mogli np. zapytać o produkt, pokazując jego zdjęcie lub fragment filmu, a AI rozpozna produkt, poda szczegóły, porówna ceny i zaproponuje zakup – wszystko bez tradycyjnego wpisywania fraz w wyszukiwarkę. To znacząco zmienia sposób wyszukiwania i odkrywania produktów.
  • Jak się przygotować: marketerzy i sklepy internetowe muszą zadbać o wysoką jakość oraz szczegółowe opisy i metadane przy grafikach, filmach oraz innych materiałach multimedialnych. Każde zdjęcie produktu powinno być dobrze opisane, a materiały wideo – opatrzone transkrypcją i szczegółowymi metadanymi. Co ważne rekomendacje te pokrywają się mocno z rekomendacjami WCAG.

Rozwój zero click journey i odpowiedzi AI w wyszukiwarce Google

  • Dlaczego to ważne: coraz więcej użytkowników uzyskuje odpowiedzi bezpośrednio w wyszukiwarce – dzięki AI Overviews i trybowi AI. Odpowiedzi generowane przez AI mogą zaspokajać potrzeby użytkownika bez przechodzenia na stronę internetową. To skraca i upraszcza ścieżkę klienta oraz utrudnia przypisanie źródeł ruchu i konwersji w klasycznej analityce (problemy z atrybucją).
  • Jak się przygotować: do czasu aż Google nie udostępni więcej danych w Search Console czy Analytics konieczne będzie monitorowanie widoczności marki w odpowiedziach AI z wykorzystaniem narzędzi zewnętrznych. Podobne funkcje wdrożyło wiele klasycznych narzędzi SEO, jak Ahrefs. Powstają też nowe rozwiązania, jak chociażby polski Chatbeat. Jeżeli wprowadzone przez Google rozwiązania zyskają uznanie wśród użytkowników, konieczna może być zmiana z myślenia o widoczności w wyszukiwarce w kierunku pójścia w stronę Share of Voice marki czy produktów.

Karolina Szewczyczak
Performance Marketing Coordinator, Performance Group

Rozszerzenie wyświetlania reklam w przeglądzie od AI na komputery stacjonarne oraz wprowadzenie ich do trybu AI

  • Nowość: ta zmiana może okazać się przełomowa i stanowić odpowiedź na spadek ruchu na stronach reklamodawców. Obecnie przegląd od AI pojawia się w wynikach Google zarówno przy zapytaniach produktowych (np. „najlepszy aparat”), jak i problemowych („jakie buty wybrać?”). Odpowiedzi generowane przez AI zwykle wyświetlane są na górze strony (choć od kilku dni zdarzają się odstępstwa od tej reguły), a zatem są pierwszym elementem zwracającym uwagę użytkownika.
  • Dlaczego to ważne: możliwość umieszczenia reklam bezpośrednio w odpowiedziach AI wydaje się być naturalną konsekwencją i szansą na wyróżnienie się na tle konkurencji.

PS #NMInsights: Najważniejsze nowości zapowiedziane podczas Google I/O 2025 [OPINIE]