#OdKulis: kampania „Smart Boy 2 (Smart Trick)” Resideo

#OdKulis: kampania „Smart Boy 2 (Smart Trick)” Resideo
Firma Resideo wprowadzała na rynek inteligentny termostat. Kampania otrzymała 4 międzynarodowe nagrody w tym Stevie Awards (złoto).
O autorze
4 min czytania 2023-09-06

TŁO

W wyniku pandemii COVID-19 rola naszych domów znacznie się poszerzyła. Ze stref wcześniej ograniczonych do odpoczynku stały się wielofunkcyjnymi przestrzeniami, w których nie tylko mieszkamy, lecz także pracujemy, uprawiamy sporty i bawimy się. Zmiana ta sprawiła, że zaczęliśmy poświęcać więcej czasu oraz uwagi zarządzaniu przestrzenią w swoich domach.

BADANIA

Przeprowadziliśmy badania, dzięki którym poznaliśmy nawyki grzewcze Polaków. Dowiedzieliśmy się, że 26% właścicieli domów jest niezadowolonych z temperatury w ich domu: dla 20% jest za zimno, podczas gdy dla 7% jest za gorąco. Ponadto, 38% właścicieli nie ma możliwości dostosowania temperatury osobno w każdym pomieszczeniu domu, natomiast 82% chciałoby mieć taką możliwość. Mniejsza grupa respondentów (15%), która mimo możliwości kontrolowania temperatury w miejscu zamieszkania, tego nie robi, argumentuje, że korzystanie z tej funkcji jest za trudne i zbyt czasochłonne. Prawie jedna trzecia (28%) właścicieli przyznała, że ma w miejscu zamieszkania do czynienia z konfliktami związanymi z temperaturą i należą one do najczęstszych przyczyn kłótni pomiędzy domownikami. Większość Polaków (70%) przekłada komfort rodziny nad wysokości wydatków na ogrzewanie, równocześnie jedna trzecia (30%) respondentów jest zmuszona do przedkładania wysokości rachunków nad komfort domowników.

WPROWADZENIE PRODUKTU NA RYNKI EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

Firma Resideo wprowadzała na rynek evohome evolved – inteligentny termostat, który pozwala na kontrolę ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach domu i chciała przypomnieć o całej portfolio inteligentnych termostatów marki Honeywell Home. CELE Głównym celem kampanii było zaprezentowanie serii inteligentnych termostatów z evohome na czele, pokazując użytkownikom końcowym, że technologie te są łatwe w użyciu i temperaturę można dostosować do planu dnia i potrzeb każdego z domowników oraz prezentując instalatorom, że montaż inteligentnych termostatów jest równie prosty.

STRATEGIA

Kampanii przyświecało hasło „KOMFORT DLA KAŻDEGO Z RESIDEO”. Za pomocą tych kilku słów przekazywaliśmy, że:

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
 • najważniejszym atutem inteligentnych termostatów jest ich intuicyjność (użytkowania i instalowania),
 • systemy inteligentnego ogrzewania dostosowują się do potrzeb domowników i ich stylu życia, czyli: komfort jest dla każdego. 

Celem strategicznym kampanii było pokazanie, że kontrolowanie temperatury dzięki termostatom jest dziecinnie proste. Dlatego też bohaterem kampanii jest 13-letni chłopiec, który uczy swoich dziadków, jak przy użyciu urządzenia mobilnego mogą dostosowywać temperaturę w swoim domu. Chcieliśmy również przekonać instalatorów, że inteligentne termostaty są łatwe w instalacji. Dlatego też w spocie pojawia instalator w dojrzałym wieku, obalając mit, że tylko bardzo młodzi instalatorzy radzą sobie z nowymi technologiami, który bez problemu dokonuje instalacji systemu evohome.

TAKTYKA

Na kampanię złożyły się działania:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

 • spot (tu w wersji polskiej) – realizujący wszystkie strategiczne założenia kampanii;
 • materiały marketingowe, wspierające kampanię, w których wykorzystane zostały zdjęcia z sesji zdjęciowej z bohaterami filmu;
 • digital marketing – Google search i display; 
 • social media marketing – Facebook i Instagram; 
 • media relations; 
 • newsletter; 
 • działania w punktach sprzedaży.

WYNIKI

 • blisko 1,5 mln wyświetleń na YouTube w Polsce oraz Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech
 • ponad 18 mln wyświetleń w Google we wszystkich 6 krajach; 
 • ponad 1,7 mln wyświetleń w mediach społecznościowych w Polsce; 
 • ponad 1,5 tys. publikacji w Europie Wschodniej, o łącznym zasięgu ponad 3 mln; 
 • 5000 wyświetleń kampanii, dzięki współpracy z wydawcami B2B; 
 • ponad 1,6 tys. przeszkolonych instalatorów.

NAGRODY

Kampania otrzymała 4 międzynarodowe nagrody:

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
 • Stevie Awards (złoto); 
 • MarCom Awards (platyna); 
 • Spotlight (złoto); 
 • Global Digital PR Awards (za najefektywniejsze wykorzystanie YouTube’a). 

Kampania Smart Boy 2 (Smart Trick) przewyższyła pod względem wyników swojego poprzednika – kampanię Smart Boy, która promowała inteligentne rozwiązania dla domu.

Smart Boy został obejrzany ponad 1 mln razy i zdobył srebrną nagrodę w konkursie Spotlight. Spoty z kampanii z 2020 roku można obejrzeć tutaj: polski oraz bułgarski, czeski, rumuński, słowacki i węgierski.


O NATALII DŁUGOSZ

Nad projektem czuwała Natalia Długosz – od 15 lat odpowiada za strategię, marketing i komunikację w międzynarodowych korporacjach, wprowadzając produkty na rynek, uruchamiając kampanie znacząco zwiększające sprzedaż i rozpoznawalność marek oraz zdobywające międzynarodowe nagrody (w tym 3x Stevies). W 2019 roku otrzymała tytuł Dyrektora Marketingu Roku w kategorii „Master of International Marketing” (MediaRun). W 2023 roku została nagrodzona tytułem „Woman of the Year” (Stevies).

Obecnie, od października 2018 roku – manager ds. marketingu i komunikacji globalnej firmy Resideo, odpowiada za region Europy Środkowo-Wschodniej i wspiera działania w regionie EMEA. Wcześniej, od lutego 2013 roku – manager ds. marketingu i komunikacji na Europę Wschodnią w koncernie Honeywell (100 Fortune). Poprzednio, od listopada 2009 roku, odpowiadała za działania marketingowe na rynku polskim dla marki Devi w Danfoss. Współpracowała również z wydawnictwem Agora jako redaktor. Karierę zawodową rozpoczęła od badań rynkowych oraz firmy Millward Brown SMG/KRC.

Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych: zarządzanie marką w Szkole Głównej Handlowej, business english w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, psychologia biznesu na Akademii Leona Koźmińskiego oraz coaching na Akademii Leona Koźmińskiego.

Od 2021 roku – członkini jury „Złotych Spinaczy” – największego konkursu PR w Polsce.

Od 2022 roku należy do klubu dyrektorek i dyrektorów PR – zrzeszającego ekspertów PR razem działających na rzecz branży. Od 2023 roku wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

O RESIDEO

Resideo jest wiodącym producentem zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które zapewniają komfort, bezpieczeństwo i ochronę oraz pomagają zarządzać energią w ponad 150 milionach domów na całym świecie. Historia innowacji jest zapisana w naszym DNA – posiadamy 2300 patentów na urządzenia i oprogramowanie. Stosujemy się do najwyższych standardów ESG (Environmental, Social, Governance) i jesteśmy dumni z tego, że uzyskaliśmy srebrną ocenę od EcoVadis, która potwierdza nasze zaangażowanie w ochronę środowiska i praw człowieka. W regionie EMEA mamy szerokie portfolio produktów z dziedzin bezpieczeństwa, wody (w tym rodzinę produktów Braukmann) i komfortu (np. nasze marki Honeywell Home i Centra) – z około 110 różnymi grupami produktów. Ponad 87% naszej oferty jest wytwarzanych w jednym z sześciu zakładów produkcyjnych Resideo w Europie. Resideo jest globalną firmą o wartości 6.4 miliarda USD (2022).