Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie

Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie
W 2023 roku sprzedano ponad 24 miliony książek na Allegro – niemal 3,9 miliona klientów kupiło co najmniej jeden egzemplarz na platformie. Niezmiennie książki najchętniej kupujemy z urządzeń mobilnych w poniedziałkowe wieczory.
O autorze
2 min czytania 2024-04-23

Według badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową1, w 2023 r. 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Użytkownicy Allegro nie pozostają w tyle: w ubiegłym roku niemal 3,9 miliona osób zdecydowało się na zakup literatury na platformie, a łącznie sprzedano ponad 24 miliony książek – to średnio 46 egzemplarzy na minutę.

Trendy książkowe na Allegro

W zeszłym roku rekordzista zrobił zakupy za niemal 106 tys. zł na platformie Allegro. Jak pokazują dane, klienci najczęściej wybierali oferty z kategorii takich jak podręczniki szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży oraz beletrystyka. Widać również rosnące zainteresowanie czytelników książkami „Young Adults” czy komiksami dla dzieci.

Książki zdecydowanie częściej kupowały kobiety, ale zarówno wśród pań, jak i panów, najchętniej sięgano po tytuły dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku co trzecia książka sprzedana na Allegro pochodziła z tej kategorii. Obie grupy chętnie wybierały również literaturę piękną i podręczniki szkolne, choć to kobiety częściej dokonywały zakupów związanych z edukacją. Najchętniej czytanymi autorkami były Anita Głowińska, Weronika Marczak oraz Agnieszka Bator, za to w czołówce najpopularniejszych wydawnictw znalazły się Media Rodzina, Nasza Księgarnia i Egmont, a biorąc także pod uwagę segment podręczników i książek edukacyjnych (np. repetytoria, lektury) były to – Wydawnictwo Greg i Nowa Era.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Preferowanym urządzeniem dokonywania transakcji w 2023 roku wciąż pozostawały smartfony (63%), a dniem i porą – poniedziałek między 20:00 a 21:00. W 2023 roku peak zakupowy przypadł na 6 września (jest to także Dzień Czytania Książek, który wywodzi się ze Stanów), zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego – tego dnia sprzedano 193 247 egzemplarzy, czyli 134 książki na minutę! Użytkownicy wyraźnie stawiali na dostawy w ramach pakietu Smart! – aż ¾ zakupionych książek dostarczono właśnie za pomocą tej usługi.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Allegro stanowi doskonałe miejsce dla miłośników książek, oferując tysiące lektur w wielu kategoriach i formach. Czytelnicy chętnie sięgają również po literaturę z drugiej ręki, dostępnej w ramach Allegro Lokalnie i dają im również drugie życie, wystawiając oferty na platformie. Rekordzista sprzedał w 2023 roku aż 2103 książki. Zaś średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii Książki i komiksy wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King, Andrzej Sapkowski – to właśnie ich książki sprzedały się w największej liczbie egzemplarzy. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie sprzedano ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedanych ofert osiągnęła ponad 2,3 mln zł. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki – w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 zł. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął „Kapitan Żbik. Salto śmierci” – został sprzedany za 3490 zł na Allegro Lokalnie.

1Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 – Biblioteka Narodowa (bn.org.pl)

Zdjęcia: mat. pras.