Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Polscy naukowcy łączą siły z twórcami internetowymi na Facebooku i Instagramie

O autorze
4 min czytania 2021-09-13

Facebook świętuje 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema i zachęca do zerknięcia w przyszłość nauki i technologii w nawiązaniu do twórczości polskiego mistrza fantastyki naukowej. W ramach zainicjowanej przez firmę akcji popularni twórcy oddadzą głos naukowcom, którzy przejmą ich kanały społecznościowe i porównają przyszłość, którą widział Lem z ich własnymi badaniami i refleksjami. Wizję przyszłości, którą tworzą polscy badacze, poznamy m.in. na kanałach Make Life HarderKasi GandorMichała Korkosza „Rozkosznego” Remigiusza Maciaszka „Rocka” i Patryka Mikiciuka


Dokładnie sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Lem – czołowy polski futurysta i autor fantastyki naukowej. W swojej twórczości zadawał pytania, które z czasem nabrały jeszcze znaczenia: o kierunek rozwoju społeczeństwa, granice między człowiekiem a maszyną czy nasze miejsce we wszechświecie. Wiele z jego śmiałych wizji stało się rzeczywistością na naszych oczach: optony opisane w „Powrocie z gwiazd” to dzisiejsze ebooki. W „Dialogach” Lem opisywał możliwość sieci komputerowej, którą dziś nazwalibyśmy Internetem. Wirtualna rzeczywistość, czyli lemowska fantomatyka to z kolei temat jednego z esejów zawartych w „Bombie Megabitowej”. 

Takich przykładów jest znacznie więcej –  wyobraźnia Stanisława Lema i celność jego projekcji zadziwia do dziś. A jakie wizje Lema wciąż czekają na spełnienie? Na to pytanie odpowiedzą polscy naukowcy i wynalazcy pracujący nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, biologii i wirtualnej rzeczywistości. W ramach akcji zainicjowanej przez Facebooka z okazji Roku Stanisława Lema zagoszczą oni na Instagramie i Facebooku popularnych polskich twórców.

Wśród nich są m.in. Petros Psyllos, elektronik i wynalazca uznany przez amerykańską edycję magazynu Forbes za jednego z 30 najlepszych młodych europejskich innowatorów. Petros bada sztuczną inteligencję, roboty społeczne, wirtualnych asystentów oraz interakcje na linii człowiek-maszyna. W ramach inicjatywy Facebooka za pośrednictwem kanału satyrycznego Make Life Harder opowie o tym czy maszyny mogą pisać poezję oraz jak technologia może nam pomóc pokonywać ograniczenia ludzkiego ciała. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Czy już wkrótce spotkania na księżycu, na dnie oceanu lub w środku puszczy amazońskiej będą naszą codziennością? Czy możliwe jest wykreowanie złudzenia doskonałego? O wirtualnej rzeczywistości i możliwościach jakie oferuje oraz o nowych pytaniach jakie rodzi opowie Jowita Guja, filozofka i kulturoznawczyni, która kieruje Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH. A gościć będzie ją weteran polskiej sceny gamingowej, Remigiusz Maciaszek “Rock”.

Na ziemię sprowadzi nas Marcin Popkiewicz, klimatolog, analityk megatrendów, który zna odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące powiązań między gospodarką, energią, zasobami naturalnymi a środowiskiem. Za pośrednictwem kanałów popularyzatorki nauki Kasi Gandor, Marcin opowie o najnowszych ustaleniach badaczy klimatu i o tym gdzie jesteśmy w walce z globalnym ociepleniem, a także co możemy zrobić by tę walkę wygrać. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Aleksandra Przegalińska to filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka, która w swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem nowych technologii, a zwłaszcza tych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. W ramach cyklu Facebooka poruszy kwestię transportu przyszłości – opowie o tym jak sztuczna inteligencja może ulepszyć życie w mieście oraz dlaczego ulice pełne autonomicznych pojazdów to wciąż sci-fi. O Stanisławie Lemie i wizjach przyszłości będzie rozmawiać z dziennikarzem motoryzacyjnym Patrykiem Mikiciukiem.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jak twierdzi Aleksandra Przegalińska, twórczość Lema miała dla niej duże znaczenie już od wczesnej młodości: 

– Czytałam Stanisława Lema jeszcze w liceum i myślę, że bardzo mnie zainspirował do tego, co robię dzisiaj. Wszyscy słyszeliśmy o Lemie, ale szczególnie dzisiaj powinniśmy bardziej słuchać jego samego. Miał niezwykle poważne podejście do technologii – zastanawiał się co może nam dać, jak urozmaicić nasze życie, ale też zwracał uwagę na ryzyko jakie może nieść. Jego twórczość jest prawdziwym, światowym diamentem science fiction. 

Na koniec o jedzeniu przyszłości i o tym, jak za pomocą komórek mięśniowych wyhodować mięso w liściach szpinaku opowie Stanisław Łoboziak, biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uprawia również rośliny owadożerne, zgłębia tajemnice hodowli świecących glonów morskich, bakterii i grzybów. Opowieści o przyszłości jaka czeka nasze talerze będzie można posłuchać na Facebooku i Instagramie blogera kulinarnego Michała Korkosza “Rozkosznego”.

– Nauka przenika twórczość Lema na wskroś: od opisu żmudnego, lecz fascynującego projektu badawczego zawartego w „Głosie Pana” czy też całkowicie nowej gałęzi nauki w „Solaris”, po postaci Trurla i Klapaucjusza – wielkich Konstruktorów, bohaterów błyskotliwej i tryskającej humorem „Cyberiady”. Jego twórczość fascynuje i przyciąga do nauki kolejne pokolenia i liczymy, że to samo uda się osiągnąć dzięki tej kampanii  – tłumaczy Robert Bednarski, Dyrektor Generalny Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Działania w ramach akcji można śledzić na kanałach twórców oraz na polskiej stronie Facebook App. Cały cykl poprzedzi transmisja na żywo z festiwalu Bomba Megabitowa, poświęconego twórczości Stanisława Lema. W jej trakcie usłyszymy dyskusje z udziałem ekspertów takich jak Natalia Hatalska, prof. Jerzy Bralczyk czy Karol Bielecki, którzy porozmawiają o przyszłości z punktu widzenia m.in. etyki, języka czy sportu.

Prowokowanie futurystycznych dyskusji to powracający motyw w działaniach Facebooka – są one również tematem drugiego sezonu podcastu Rozmowy Facebooka dostępnego na wszystkich największych platformach streamingowych. 

Naukowcy uczestniczący w inicjatywie

Petros Psyllos – elektronik, programista, innowator i przedsiębiorca, uznany przez amerykańską edycję magazynu Forbes za jednego z 30 najlepszych młodych europejskich innowatorów. W ramach swojej działalności zajmuje się m.in. wykorzystaniem sztucznej inteligencji i robotów społecznych. Szuka rozwiązań usprawniających życie wszystkim ludziom bez względu na ich ograniczenia. Jednym z wielu jego projektów jest laboratorium Dostepnosc.pl, którego głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu nowych technologii.

Jowita Guja – filozofka i kulturoznawczyni, a także badaczka wyobraźni futurystycznej i duchowości pozareligijnej. W swoich badaniach skupia się na człowieku – przemianach jego duchowości i tożsamości pod wpływem rozwijających się technologii. Wraz ze swoim zespołem w Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH pokazuje fascynujący świat VR, bada jego potencjał w szerokim zakresie zastosowań oraz to jak wpływa na społeczne funkcjonowanie ludzi.

Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, klimatolog i ekspert, który zna odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące powiązań między gospodarką, energią, zasobami naturalnymi a środowiskiem. Wraz z innymi ekspertami dzieli się swoją wiedzą na łamach portalu Naukaoklimacie.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Autor bestsellerów popularnonaukowych. Jego „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, w zajmujący i przystępny sposób objaśnia czytelnikom skomplikowane zagadnienia dotyczące energetyki i klimatu. 

Aleksandra Przegalińska – filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem nowych technologii, a zwłaszcza tych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Jest również twórczynią i badaczką botów, stających się nieodłączną częścią naszej codzienności. Szeroko komentuje zastosowania sztucznej inteligencji w m.in. biznesie, kulturze i transporcie.

Stanisław Łoboziak – biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik, w którym uprawia rośliny owadożerne, zgłębia tajemnice hodowli świecących glonów morskich, bakterii i grzybów. Wraz swoim zespołem pokazał, że nie musimy hodować zwierząt, by pozyskiwać mięso – wystarczą komórki mięśniowe i liście szpinaku, a dokładnie ich celulozowy szkielet. Swoją pasją zaraża dużych i małych eksperymentatorów jako współtwórca serii książek „Laboratorium w szufladzie”.