#PolskaPressGrupa: Marcin Mamoń został korespondentem wojennym na Ukrainie

Marcin Mamoń, zastępca redaktora naczelnego, Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej #PolskaPressGrupa, korespondentem wojennym na Ukrainie. Relacjonował konflikty wojenne m.in.: w Czeczenii, Afganistanie, Iraku, Syrii, Somalii i Kongo.
O autorze
1 min czytania 2022-02-22

Marcin Mamoń, posiada doświadczenie misji wojennych. W 2005 został aresztowany w Rosji (na Kaukazie), w 2013 był przetrzymywany w Egipcie, a w 2015 porwany wraz z operatorem Tomaszem Głowackim na terenie Syrii przez Dżabhat an-Nusra (Syryjska al-Kaida). Obaj zostali uwolnieni 25 grudnia 2015 roku. W sierpniu 2018 roku był korespondentem placówki Telewizji Polskiej w Tbilisi.

Absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w PWSTiF w Łodzi. Ukończył również Dokumentalny Kurs Mistrzowski Andrzeja Fidyka. Jest pomysłodawca i założycielem Duszpasterstwa Szkół Średnich „Przystań” O.O. Dominikanów w Krakowie. Był również działaczem organizacji antykomunistycznych: Ruch Wolność i Pokój, Federacji Młodzieży Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach 1986-1989. Po 1989 roku był m.in.: wielokrotnie zatrzymywany i skazywany przez Kolegia ds. Wykroczeń. Posiada również doświadczenie w roli organizatora i uczestnika demonstracji i pikiet przeciwko stacjonowaniu wojsk sowieckich w Polsce – w ramach Ruchu Wolność i Pokój. W styczniu 2022 roku został odznaczony przez prezydenta, Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w czasach PRL-u. Jest również współzałożyciele Ruchu Stu oraz działaczem Ligi Republikańskiej w latach 1995-1997.

Doświadczenie dziennikarskie zdobywał drukując i kolportując pisma podziemne. Był dziennikarzem gazety codziennej „Czas Krakowski” (1990-1992), reporterem TVP Kraków (1994-1996) oraz kierownikiem redakcji publicystyki w TVP2 (2006-2008). Autor książki „Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy”.

Od czerwca 2021 roku zastępca redaktora naczelnego, Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Słuchaj podcastu NowyMarketing