Powstaje SPIM – Stowarzyszenie Profesjonalistów Influencer Marketingu

Powstaje SPIM – Stowarzyszenie Profesjonalistów Influencer Marketingu
SPIM – Stowarzyszenie Profesjonalistów Influencer Marketingu to inicjatywa przedstawicieli agencji, managementów twórców i ekspertów rynku, a także samych twórców, której nadrzędnym celem jest kształtowanie i standaryzacja profesjonalnego ekosystemu influencer marketingu.
O autorze
2 min czytania 2025-04-04

Strategiczne cele SPIM

SPIM powstał, aby wzmacniać pozycję influencer marketingu jako kluczowego elementu strategii komunikacyjnych i cyfrowych. Jego działania koncentrują się na pięciu strategicznych obszarach:

  • zmiana postrzegania influencer marketingu oraz budowanie wizerunku influencerów jako profesjonalnych twórców,
  • wzmocnienie pozycji influencer marketingu w branży marketingowej oraz promowanie influencer marketingu jako strategicznego narzędzia komunikacji,
  • liderstwo merytoryczne i edukacja rynku,
  • wsparcie influencerów i dbanie o ich interesy, w tym opracowanie modelu certyfikacji influencerów i agencji,
  • dbanie o bezpieczeństwo użytkowników social media poprzez współpracę z legislatorami i platformami w zakresie regulacji reklam i ochrony konsumentów a także walka z dezinformacją i nieetycznymi praktykami w influencer marketingu.

Zarząd SPIM i komisja rewizyjna

Stowarzyszenie tworzą przedstawiciele branży – liderzy i eksperci, którzy na co dzień kształtują polski rynek influencer marketingu.

W skład pierwszego zarządu SPIM wchodzą:

  • Marek Myślicki (Generation9),
  • Justyna Oracz (WE!RE Fantasy),
  • Zuzanna Śleszyńska (Lettly),
  • Marta Ślendak (DDOB),
  • Michał Hertel (BrandLift).

W skład Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia wchodzą:

  • Aleksandra Rutkowska (AR Managment),
  • Katarzyna Chocyk (LifeTube),
  • Roman Terelak (SpaceCat),
  • Kacper Zdunek (ClickInStory),
  • Łukasz Walczak (GetHero).

Co o SPIM mówi Zarząd

– Branża influencer marketingu jest nadal młodym i szybko rosnącym obszarem, a co za tym idzie generuje potrzebę regulację wielu kwestii, które pozostawały do tej pory bez odpowiedzi bądź odpowiednich przepisów. Są to kwestie związane zarówno z samymi twórcami, reklamodawcami ale też co bardzo istotne odbiorcami treści generowanych przez influencerów. Wierzymy że jedyną drogą do znalezienia odpowiedzi na powstające zagadnienia i wypracowania odpowiednich regulacji jest dialog. SPIM jako platforma ma dawać przestrzeń do dialogu z uwzględnieniem każdej ze stron ale także silnym naciskiem na samych twórców treści, influencerów oraz wszystkich profesjonalistów dla których influencer marketing stanowi źródło zarobku. Mamy nadzieję że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się wypracować zestaw narzędzi gwarantujący bezpieczeństwo każdej ze stron – mówi Marek Myślicki, Prezes Zarządu SPIM.

– Naszą rolą jest nie tylko definiowanie dobrych praktyk i budowanie transparentnych standardów, ale także aktywne włączanie wszystkich interesariuszy – w tym twórców – w dialog na temat przyszłości influencer marketingu. Tworzymy przestrzeń dla edukacji, wymiany wiedzy i współpracy, aby zapewnić etyczny i zrównoważony rozwój tego rynku – tłumaczy Justyna Oracz, Członkini Zarządu SPIM.

– Influencer marketing wywraca stolik w zakresie komunikacji marek, które chcą budować narrację głosem swoich ambasadorów, użytkowników i rzeczywistych konsumentów, zamiast wypracowanych haseł copywriterów i dopieszczonych wizualizacji art directorów. Powołaliśmy SPIM po to, żeby w tym dynamicznie zmieniającym się świecie marketingu, wyznaczać i dbać o standardy, dzięki którym wszyscy uczestnicy rynku będą mieli świadomość ram w których mogą się poruszać w trosce o brand safety, bezpieczeństwo konsumentów i jakość dyskusji w przestrzeni publicznej – mówi Michał Hertel, Członek Zarządu SPIM.

– Influencerzy kształtują opinie, tworzą treści, budują zasięgi – wykonują realną pracę, która wpływa na społeczeństwo i gospodarkę. W Polsce jest ich już niemal milion. Czas, by rynek pracy to zauważył i docenił. Powołując Stowarzyszenie Profesjonalistów Influencer Marketingu, chcemy nadać tej profesji należny jej status, a twórcom – narzędzia, wiedzę i wsparcie, których potrzebują, by działać odpowiedzialnie i w pełni legalnie – mówi Marta Ślendak, Członkini Zarządu SPIM.

– Słowo “influencer” niestety nie budzi najlepszych skojarzeń – jako czynni uczestnicy tej branży chcemy to zmienić. Influencerzy to twórcy, którzy na stałe wpisali się w plany mediowe reklamodawców. Kształtują ten rynek, wyznaczają nowe trendy w komunikacji i pozwalają marketerom być bliżej konsumentów. Zadaniem stowarzyszenia będzie zarówno edukowanie rynku jak i łączenie różnych uczestników świata influencer marketingu, tak aby on mógł się jeszcze bardziej profesjonalizować – dodaje Zuzanna Śleszyńska, Członkini Zarządu SPIM.

PS Playbook #1: Influencer marketing. Twórcy, marketerzy, agencje – gra o sukces