Redefinicja standardów w branży nieruchomości: Jak kompleksowe oceny techniczne wpływają na kreatywność marketingową deweloperów

Redefinicja standardów w branży nieruchomości: Jak kompleksowe oceny techniczne wpływają na kreatywność marketingową deweloperów
Przy tak dużym wydatku, jakim jest zakup domu czy mieszkania, kupujący chciałby mieć 100% pewność, że to, co tak zachęcająco wygląda w ogłoszeniu dewelopera jest faktycznie tym, co kupuje. Niestety marketing to jedno, a rzeczywistość to drugie. Na szczęście istnieją na rynku mieszkaniowym narzędzia, które ograniczają kreatywność marketingową deweloperów i są solidnym wsparciem dla kupującego. Mowa tu o świadectwie energetycznym oraz profesjonalnych odbiorach technicznych. 
O autorze
1 min czytania 2024-01-25

Świadectwo energetyczne zmieniło rynek ogłoszeń 

Świadectwo energetyczne jest certyfikatem potwierdzającym zapotrzebowanie lokalu (bądź całego domu) na energię elektryczną i cieplną. Można się z niego dowiedzieć, jakie będzie faktyczne zbiorcze zużycie energii na oświetlenie, ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy klimatyzację. 

Choć posiadanie takiego dokumentu było wymogiem już od 2014 roku, na podstawie dyrektywy unijnej, dopiero w 2023 roku znowelizowane zostały przepisy zwiększające egzekwowanie świadectw i obecnie są niezbędne, aby móc sprzedać lub wynająć mieszkanie albo dom.

Fakt ten urealnia informacje, jakie deweloperzy umieszczają w ogłoszeniach, biuletynach sprzedażowych czy broszurach informacyjnych dotyczących sprzedawanych nieruchomości. 

Kupujący z kolei ma możliwość zweryfikowania, czy obiekt, którym się interesuje i którego cena wydaje mu się korzystna, nie będzie dla niego zbyt dużym obciążeniem w formie miesięcznych rachunków za prąd. Dzięki temu określenie „energooszczędny”, które tak często pojawiało się w treściach marketingowych deweloperów i zachęca klientów do zakupu, nie może już być używane bez solidnych dowodów w postaci świadectwa. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Profesjonalne odbiory domów i mieszkań – jak sprawdzić faktyczny stan techniczny lokalu 

Celem materiałów reklamowych jest zachęcenie klienta do zakupu, prezentując mu dom czy mieszkanie jako obiekt idealny. Jeśli istniały jakieś widoczne usterki, były na ogół prezentowane jako mało istotne i łatwe do usunięcia. 

Dzięki popularyzacji usługi profesjonalnych odbiorów technicznych, które oferują firmy takie jak Pewny Lokal, nabywca może jeszcze przed zakupem uzyskać rzetelną ocenę domu lub mieszkania. Niewielu klientów jest w stanie samodzielnie ocenić, czy oglądany przez nich lokal faktycznie jest bez wad.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wstępna wizyta w towarzystwie inżyniera to znakomity sposób na to, aby przedmiot zakupu ujawnił wszystkie swoje wady i zalety, a deweloper usunął ewentualne niezgodności przed sfinalizowaniem transakcji. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Coraz popularniejsza usługa profesjonalnych odbiorów technicznych wraz z obowiązkiem posiadania przez sprzedającego świadectwa energetycznego zaczynają wywierać wpływ na działania marketingowe sprzedających domy i mieszkania. Rośnie wśród nich świadomość, że kupujący łatwo może zweryfikować ich obietnice i stracić zaufanie. Spowodowało to prawdziwą redefinicję standardów reklamowych w branży nieruchomości. 

artykuł reklamowy