Superbet Rapid & Blitz Poland – światowe gwiazdy szachów wkrótce w Polsce

Po ogromnym sukcesie ubiegłorocznych mistrzostw świata w szachach szybkich i błyskawicznych, tym razem światowa szachowa czołówka przyjedzie w maju do Warszawy, by zagrać w zawodach cyklu Superbet Grand Chess Tour Rapid & Blitz. Rywalizacja toczyć się będzie w niezwykłym miejscu – Muzeum Polin.
O autorze
2 min czytania 2022-04-26

Na liście startowej imprezy, która odbędzie się w dniach 18-23 maja, jest dziesięciu wybitnych szachistów, a wśród nich dwóch polskich arcymistrzów: Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. Oprócz nich wiele światowych gwiazd, choćby z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So czy Węgrem Richardem Rapportem. Do Warszawy przyjedzie także były lider tego rankingu Viswanathan Anand z Indii oraz dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko, a także Rumun Constantin Lupulescu. 

To jest ścisła czołówka światowa, bardzo silni zawodnicy. Ale to bardzo dobrze, bo lubię takie wyzwania i lubię grać z silnymi zawodnikami. Szachy błyskawiczne to mój ulubiony format i grając mam wielką frajdę. Bardzo się cieszę, że tak silny turniej będzie odbywał się w Polsce. Szachy w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne, co też przekłada się na coraz większą liczbę bardzo prestiżowych turniejów. Jesteśmy wielokrotnym organizatorem mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, w grudniu w Warszawie mieliśmy mistrzostwa świata. To bardzo cieszy – mówi Jan-Krzysztof Duda.

Nasz największy arcymistrz nie ukrywa, że w tym roku celuje przede wszystkim w przygotowania do turnieju pretendentów. W drugiej połowie roku ośmiu czołowych zawodników świata będzie rywalizowało o możliwość zagrania z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata.

Tak, ten turniej traktuję też po części jako rozgrzewkę przed turniejem pretendentów, który będzie dla mnie najważniejszym wydarzeniem w dotychczasowej karierze. Gra w takim prestiżowym turnieju, jak Superbet Grand Chess w Polsce, to jest idealny trening. Ale oczywiście będę chciał wygrać ten turniej, bo po to się gra, żeby wygrywać – wyjaśnia Duda.
LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Sponsorem turnieju jest Fundacja Superbet, a w puli nagród znajdzie się 175 tysięcy dolarów.

W zeszłym roku mieliśmy przyjemność organizować turnieje Superbet Grand Chess Tour w Rumunii i Chorwacji, a teraz debiutujemy z turniejem w Polsce. Społeczność szachowa to ponad sześćset milionów ludzi na całym świecie, a szachy są najbardziej popularną grą planszową na naszym globie. W Polsce ten sport rozwija się w świetnym tempie i jest w tym wielka zasługa naszych szachistów, bo jeżeli są sukcesy, to idzie za tym zaangażowanie i zainteresowanie młodzieży – mówi Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Gościem specjalnym turnieju będzie jeden z najwybitniejszych szachistów w historii Garri Kasparow, którego fundacja jest współorganizatorem turnieju.

Jest bardzo trudno o miejsce w kalendarzu Garriego Kasparowa i szczerze mówiąc dość nieśmiało patrzyliśmy na to, czy uda się w nim zmieścić wyjazd do Polski. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zawita do nas w trakcie tego turnieju. Na pewno sytuacja geopolityczna jest trudna i antyputinowskie poglądy Kasparowa, który przewidywał szereg wydarzeń w swojej książce „Nadchodzi zima”, są dość symboliczne. Ale Kasparow jest przede wszystkim symbolem szachów i wielkim ambasadorem tej gry – dodaje Lamentowicz.

Adam Lamentowicz zapowiada też, że cykl turniejów Superbet Grand Chess Tour będzie się rozrastał.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku nie będzie to Rumunia, Chorwacja i Polska, tylko również kolejne kraje, które są na mapie zainteresowania naszej grupy gamingowej. Chcemy, żeby ten turniej w Polsce odniósł jak największy sukces i odbił się jak największym echem. Organizujemy go w wyjątkowym miejscu, w muzeum Polin, a wokół tego zadbamy o bardzo fajną rozrywkę przybliżającą szachy zwykłym osobom, które może dzisiaj jeszcze dość nieśmiało dotykają tego sportu – mówi prezes Superbet.
Turniej w Muzeum Polin w Warszawie rozpocznie się 18 maja. Dziesięciu graczy rywalizować będzie tzw. systemem kołowym. Zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów.