Vtuber, czyli wirtualny influencer promuje wprowadzenie Pepsi Zero

Vtuber, czyli wirtualny influencer promuje wprowadzenie Pepsi Zero
W najnowszej kampanii marketingowej marka Pepsi oficjalnie żegna Pepsi Max i przedstawia Pepsi Zero graczom. W tym celu stworzono innowacyjną postać Vtubera – Zero, który został wirtualnym influencerem marki. Idea aktywacji związana jest z globalnym rebrandingiem, który przyniósł m.in. zmianę Pepsi Max na Pepsi Zero. Kampania prowadzona jest na najpopularniejszej platformie streamingowej. Do promocji zaangażowano topowych polskich streamerów.
O autorze
3 min czytania 2024-04-23

Marka Pepsi przechodzi największy od ponad 14 lat rebranding, którego efektem jest nowa identyfikacja wizualna, ale również przemiana Pepsi Max na Pepsi Zero Cukru. Choć zmieniono całkowicie branding produktu oraz jego nazwę, to napój zachował swoją kultową recepturę, która zdobyła uznanie konsumentów na całym świecie. 

– Wprowadzenie naszego produktu do świata gamingu było dla nas ważnym krokiem, spójnym z wartościami marki takimi jak otwartość czy promowanie nieograniczonej radości. W trakcie tworzenia projektu rozważaliśmy wiele pomysłów, ale to koncepcja oparta na rosnącym trendzie Vtubingu wyróżniała się swoją innowacyjnością. Tym samym Pepsi to pierwsza marka w Polsce, która zdecydowała się stworzyć Vtubera, będącego jednocześnie wirtualnym influencerem marki – mówi Zofia Kopczyńska, Senior Brand Manager Pepsi Zero.

Kim jest Vtuber? 

Vtuber to innowacyjny twórca treści online, korzystający z wygenerowanego komputerowo awatara. Dzięki połączeniu technologii rozpoznawania ruchu oraz animacji cyfrowej, są w stanie wcielać się w wirtualne postacie, często inspirowane kulturą anime. Ten trend ściśle związany jest z kulturą azjatycką, z której wywodzi się Vtubing. Vtuberzy działają głównie na znanych platformach internetowych, oferując różnorodne treści, od grania w popularne gry wideo po relacjonowanie rozgrywek innych graczy oraz inne formy rozrywki. Kluczową rolę w ich działalności odgrywa interakcja z widzami, która sprzyja budowaniu społeczności wokół ich kanałów. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Nowa era Zero 

Wraz z początkiem kwietnia na najpopularniejszej platformie streamingowej pojawił się nowy streamer – @max_zero98. Został on przedstawiony odbiorcom jako zagadkowy Vtuber 2D, czyli wirtualny pasjonat gier związany z marką Pepsi. Vtuber prowadził streamy zarówno ze znanymi gamerami takimi jak: Nieuczesna, Awizo, Slayproxx, BlackFireIce, jak i te samotne. Podczas rozgrywek w niespodziewanym momencie opuszczał grę. 

– Kiedy gracz wychodzi z gry, w  dole ekranu pojawia się informacja „Max opuścił grę”. Jest to jasny sygnał o zakończeniu rozgrywki. Zdecydowaliśmy się na wpisanie odejścia Maxa w mechanikę gier, ponieważ był to konkretny przekaz dla odbiorcy. W przypadku naszej aktywacji ma to również wymiar konsumencki, ponieważ Pepsi Max opuściło półki sklepowe. Pragnąc podkreślić tę zmianę w przestrzeni gamingowej, wymagało to od nas wprowadzenia Maxa do świata gier i streamingu – dodaje Kopczyńska.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Podczas jednego ze streamów, na który zaproszeni zostali zaangażowani w aktywację streamerzy i ich społeczności, pojawiło się tajemnicze odliczanie. Po upływie  20 minut i wybiciu godziny zero Vtuber przedstawił się odbiorcom w zupełnie nowej wersji. Jego awatar wszedł na wyższy level – 3D, a jego wirtualny wizerunek stał się spójny z nową identyfikacją marki. Graczom oficjalnie przedstawiono postać Zero – maxZERO_98. Działanie miało na celu podkreślenie, że Max opuścił grę, a teraz jego miejsce przejmuje Zero. Vtuber podczas streamu przeprosił odbiorców, że niespodziewanie zniknął zarówno z gry, jak i półek sklepowych. W trakcie wydarzenia Zero zagrał z innymi uczestnikami w Fortnite na dedykowanej mapie, powstałej we współpracy brandu Pepsi ze studiem odpowiedzialnym za tytuł. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Przywitanie Vtubera Zero jako wirtualnego ambasadora marki było punktem  kulminacyjnym dla całej kampanii. To moment, w którym wskazujemy realną zmianę: odejście Pepsi Max i pojawienie się Pepsi Zero. W pracy nad postacią Zero zależało nam, aby był to awatar atrakcyjny wizualnie dla odbiorców. Warto podkreślić, że awatary Maxa i Zero różnią się między sobą ilością szczegółów i technologią – pierwszy jest w 2D, zaś drugi w 3D. Dodatkowo awatar Zero na każdym etapie podkreśla swoją przynależność do brandu. Zarówno poprzez identyfikację wizualną, jak i komunikację na jego kanale –  mówi Zofia. 

Branding Pepsi w Fortnite 

W ramach globalnej współpracy Epic Games oraz PepsiCo powstała specjalna mapa w Fortnite, na której pojawił się nowy branding marki Pepsi. To właśnie w Fortnite odbyła się kluczowa rozgrywka Vtubera Zero z Nieuczesaną, Awizo, Slayproxxem i BlackFireIce. Plan rozgrywki podzielony był na 4 rundy, w trakcie których  prowadzącym był Zero, a pozostali streamerzy mieli za zadanie ukryć się na mapie. Po dwóch rozgrywkach do gry Zero ze streamerami dołączyli już widzowie. 

Kampania trwa do końca kwietnia. W tym czasie Vtuber Zero realizować będzie streamy zarówno samotne, jak i ze streamerami. Widzowie mają okazję dołączyć do spotkań i obserwować rozgrywki, ale również mają okazję wchodzić w interakcję z Vtuberem. 

Za przygotowanie strategii komunikacji oraz stworzenie idei kreatywnej odpowiada Feeders Agency. Realizacją, produkcją VTubera i komunikacją na kanałach twórców zajęło się CFA. Działania PR zostały powierzone Flywheel Public Relations.

PS Nowe badanie Pepsi wykazało, że wielkość marki wpływa na wyniki

Startup Amplified Intelligence, prowadzący pomiar uwagi odbiorców reklam, ogłosił nawiązanie partnerstwa z PepsiCo Europe. Firmy udostępniły wyniki wspólnych badań wpływu wielkości marki na zyski z reklam oraz skuteczności reklam wyświetlanych na największych platformach społecznościowych.

PS2 Pepsi z nową identyfikacją wizualną. Pepsi Max zmienia nazwę na Pepsi Zero Cukru

Z okazji 125 rocznicy powstania marki, Pepsi przedstawiła nową identyfikację wizualną, której wprowadzanie w punktach sprzedaży na terenie Polski rozpoczęło się tej jesieni. Produkty w opakowaniach z nową wizualizacją pojawią się na półkach już w pierwszym kwartale 2024 roku.