W Stambule i Surabaji w Indonezji za bilety na komunikację miejską przejazd płaci się plastikowymi butelkami i kubkami

W Stambule i Surabaji w Indonezji za bilety na komunikację miejską przejazd płaci się plastikowymi butelkami i kubkami
Władze indonezyjskiego miasta Surabaja i tureckiego Stambułu znalazły sposób na zaangażowanie mieszkańców w recykling – plastikowe butelki, kubki czy aluminiowe puszki po napojach można wymienić na darmowe bilety na komunikację miejską.
O autorze
1 min czytania 2018-11-06

zdjęcie główne: instagram.com/suroboyobus, twitter.com/istanbulbld

Plastikowe odpady stanowią aż 15% odpadów produkowanych dziennie w Surabaji, drugim największym mieście w Indonezji. To prawie 400 ton rocznie. Władze miasta wpadły na pomysł jak zachęcić mieszkańców do recyklingu i jednocześnie zwiększyć ich świadomość w związku z zanieczyszczeniem środowiska.

„Cena” za przejazd autobusem to 5 plastikowych butelek lub 10 kubków, w zależności od rozmiaru. Jeden autobus może zebrać 250 kg plastiku dziennie – czyli ok. 7 ton miesięcznie.

Zebrany w pojazdach plastik jest następnie sprzedawany firmom zajmującym się recyklingiem, zaś środki pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na sfinansowanie zielonych terenów miasta. Władze miasta Surabaja mają nadzieję, że ten program pomoże zrealizować ambitny cel, by być całkowicie wolnym od tworzyw sztucznych do 2020 roku.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Z kolei na stacji metra İTÜ-Ayazağa w Maslak, biznesowej dzielnicy Stambułu, postawiono niezwykłe automaty, w których można doładować swoją kartę miejską w zamian za plastikową butelkę lub aluminiową puszkę po napoju.

Im więcej butelek odda podróżny, tym więcej może podróżować za darmo – np. butelka 0,33l daje 2 kursy, zaś dzięki butelce półlitrowej można zrobić 3 kursy komunikacją miejską.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Do końca 2018 roku ma pojawić się ok. 100 takich automatów w Stambule, m.in. na uniwersytetach i w szkołach.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS

W Warszawie nad Wisłą w ramach programu „Dzielnica Wisła” stanęły dwa automaty, w których można wymienić plastikowe butelki typu PET i puszki po napojach na butelkę wody Żywiec Zdrój.

PS2

Coraz więcej firm angażuje się w ochronę środowiska i decyduje na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu. Największe światowe marki dążą do ograniczenia wytwarzania plastiku i poliestru poprzez szereg podejmowanych działań. O ciekawych przykładach takich działań możecie przeczytać w materiale 5 światowych marek, które rozpoczęły ekologiczną rewolucję.