Myśląc wizualnie szybciej rozwiązujemy problemy, jaśniej prezentujemy informacje i lepiej zapamiętujemy.
Zobacz również
Dlaczego to działa
Po prostu wykorzystujemy proces naturalnie zachodzący w naszych głowach i przekuwamy go na rysunki. Zgodnie z koncepcją podwójnego kodowania Allana Paivio przetwarzamy informacje na dwóch poziomach: werbalnie oraz wizualnie. Informacje są głębiej przetwarzane, a więc i lepiej zapamiętywane. Zatem rysując, wpływamy pozytywnie na jasność przekazu i efektywność zapamiętywania.
Ale ja nie umiem rysować!
Wszyscy specjaliści od myślenia wizualnego (m.in. Dan Roam, David Sibbet, Mike Rohde, Sunni Brown) podkreślają, że nie trzeba „umieć rysować”. Kwestia praktyki, tak samo jak przy jakiejkolwiek umiejętności. Cytując Dana Roama, rysunki te „(…) są tak proste, że może tworzyć je każdy, kto widzi na tyle dobrze, by bez problemu trafiać w drzwi.” Nie chodzi tu bowiem tworzenie sztuki, ale o nakreślenie idei (Mike Rohde twierdzi: ideas, not art).
Do czego jest przydatne
Zastosowania myślenia wizualnego są olbrzymie. Oto kilka przykładów, w których można z powodzeniem stosować rysunki:
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
- prywatnie – rysowanie notatek (sketchnoting), tworzenie wizji marzeń i celów, planowanie, organizowanie informacji;
- zawodowo – prowadzenie spotkań i wystąpień, prezentowanie idei, upraszczanie długich opisów, zastępowanie nudnych pokazów slajdów.
Dalej myślisz, że nie umiesz rysować?
Podczas JAZDY PO BRANDZIE w lipcu zachęciłam 100 os. do rysowania m.in. swoich marzeń i wizji siebie za 5-10 lat. Większość – jak to dorośli! – pewnie pomyślała krytycznie o swoich zdolnościach, ale po kilku chwilach wszyscy, jak za dziecięcych lat, rysowali swoje myśli. Skoro oni potrafili – Ty też umiesz (zobacz relację)!
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jak praktykować?
Ćwiczyć! Możesz narysować treść rozmowy telefonicznej, plany na nadchodzący tydzień, czy notatki z tego artykułu. Chcesz zgłębić temat? Oto kolejne pomysły:
- Przeczytaj bezpłatne 52 strony książki The Sketchnote Handbook;
- Rysuj 1 kreatywny rysunek dziennie z 1000 Things To Draw;
- Zapoznaj się z listą kilkunastu najciekawszych książek.