Najnowszy raport FOB to podsumowanie praktyk firm w zakresie CSR i ESG realizowanych w 2022 roku oraz odpowiedź na pytanie o zmiany, jakie zachodzą w polskim biznesie w obliczu wyzwań współczesności. Mars Polska od kilku lat jest regularnie wyróżniany za działania realizowane w duchu zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
W tym roku w raporcie uwzględniono aż 10 CSR-owych praktyk firmy, takich jak np.:
Zobacz również
– wieloletnie działania w imię tworzenia „Lepszego świata dla zwierząt”,
– długofalowe wsparcie Federacji Polskich Banków Żywności,
– realizowany od blisko 10 lat program edukacyjny Orbit „Dziel się Uśmiechem”,
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
– współprowadzony z Fundacją Dr Clown ogólnopolski program dogoterapii,
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– program zachęcający do odpowiedzialnej adopcji „Pedigree Dla Dobra Psów”.
W dokumencie opisano także praktykę dotyczącą „Mars Marketing Code” – samoregulacji w kwestii odpowiedzialnego podejście do komunikacji marketingowej, „Tydzień świadomości zdrowia psychicznego” – inicjatywę mającą na celu podnoszenie wśród współpracowników świadomości istnienia, objawów i sposobów radzenia sobie z zaburzeniami psychicznymi, praktykę związaną z ekologią i dbałością o wellbeing współpracowników sił sprzedaży w terenie, rozwijanie kultury włączania i różnorodności poprzez uruchomienie innowacyjnych współpracowniczych grup projektowych ARG, a także wykorzystanie firmowych social mediów w integrowaniu rozproszonego zespołu.
– Kolejne wyróżnienia działań Mars Polska przez FOB pokazują, że nasze inicjatywy są skuteczne i warte naśladowania. Chcemy nie tylko kontynuować swoje wieloletnie dobre praktyki, ale też nieustannie wdrażać nowe i motywować zarówno siebie, jak i innych do pozytywnych zmian w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Ponieważ świat, jakiego pragniemy jutro, zaczyna się od tego, jak prowadzimy nasz biznes dzisiaj – komentuje Marzena Ignaczak, dyrektorka ds. korporacyjnych w Mars Polska.
10 praktyk Mars Polska w Raporcie Dobrych Praktyk FOB 2022
- Prawie 240 ton jedzenia dla bezdomnych psów i kotów w Polsce
Mars Polska wspiera schroniska i fundacje pomagające zwierzętom w potrzebie, a także psy pracujące na rzecz społeczności lokalnych, w których funkcjonuje firma m.in. w policji, Polskim Związku Osób Niewidomych czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Sochaczewie. W 2022 roku firma przekazała blisko 240 ton kompletnej i zbilansowanej karmy dla psów i kotów. Co więcej, w ramach wolontariatu (Mars Volunteer Program) współpracownicy, jak co roku mogli poświęcić 16 płatnych godzin na pracę na rzecz bezdomnych zwierząt w schroniskach.
- Strategiczna współpraca z Federacją Polskich Banków Żywności
Publikacja FOB zawiera również informację o współpracy z Bankami Żywności. Mars Polska co roku wdraża działania zgodne z ideami niemarnowania żywności i zapobiegania niedożywieniu. W związku z tym w ubiegłym roku firma przekazała łącznie ponad 1,6 mln sztuk przekąsek, z czego prawie 500 tys. na bieżące wsparcie potrzebujących w sytuacjach kryzysowych.
-
Blisko dekada troski o zdrowe uśmiechy polskich uczniów
Trzeci rok z rzędu wyróżnienie otrzymał program edukacyjny Orbit „Dziel się Uśmiechem”, realizowany od 2013 roku we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Dzięki lekcjom prowadzonym w ramach inicjatywy już blisko 800 000 uczniów mogło dowiedzieć się, jak dbać o higienę jamy ustnej i poznać 4 kroki do zdrowych zębów. Program jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród dzieci. Orbit „Dziel się Uśmiechem” wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, a jego ambasadorką jest Magdalena Różczka. Inicjatywa jest w całości finansowanych przez Mars Polska. Firma co roku przekazuje na jej realizację 1% ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit® we wrześniu i październiku.
-
Moc merdającego ogona czyli realizowany wraz z Fundacją Dr Clown ogólnopolski program dogoterapii
Już od 6 lat Mars Polska wspólnie z Fundacją Dr Clown prowadzi w szpitalach dla dzieci i młodzieży ogólnopolski program zajęć dogoterapii połączonej z ,,terapią śmiechem”. Od 2021 roku realizowany jest on także w Domach Pomocy Społecznej dla seniorów. W 2022 roku blisko 3 000 małych pacjentów oraz prawie 700 seniorów uczestniczyło w terapeutycznych spotkaniach z udziałem wyszkolonych psów i certyfikowanych opiekunów – terapeutów. Porównując efekty pierwszego i ostatniego roku programu dogoterapii, liczba dzieci i młodzieży wzrosła blisko czterokrotnie. Od 2017 roku z dobroczynnej interakcji z czworonogami mogło skorzystać łącznie 13 394 młodszych i starszych beneficjentów.
-
Edukacja w ramach programu „Pedigree Dla Dobra Psów”
Każdy pies zasługuje na kochający dom – to myśl, która przyświeca programowi zachęcającemu do odpowiedzialnej adopcji i opieki nad czworonogami. Pedigree wraz z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w 2021 roku rozpoczął inicjatywę, w ramach której marka wsparła schroniska m.in. w opiece behawioralnej, leczeniu czworonogów oraz edukacji w szkołach i przedszkolach. Działania programu w 2022 roku koncentrowały się wokół dzielenia się wiedzą z najmłodszymi. Dzieci i młodzież mogły dowiedzieć się, na czym polega odpowiedzialna opieka i adopcja, korzystając z kolorowanek i broszur edukacyjnych. Od początku trwania „Pedigree Dla Dobra Psów” rozdano tysiące pakietów powitalnych zawierających praktyczne informacje i produkty dla nowych opiekunów i ich pupili.
-
Odpowiedzialne podejście do komunikacji marketingowej
Mars Polska kontynuuje działania, które rozpoczął wprowadzając własny kodeks marketingowy – Mars Marketing Code. Określone w nim samoograniczenia dotyczą wszystkich kategorii food z portfolio firmy, a ich celem jest etyczne podejście do komunikacji do konsumenta, w tym szczególnie najmłodszego.
-
Kondycja mentalna jest równie ważna jak fizyczna
Nową inicjatywą uwzględnioną w raporcie jest projekt ,,Tydzień Świadomości Zdrowia Psychicznego”. Jego celem było zwiększenie wiedzy na temat zdrowia psychicznego wśród pracowników. W ramach kampanii, na wewnętrznych kanałach firmy, opublikowano szereg artykułów i wywiadów dotyczących: presji, zarówno w pracy i w życiu codziennym, prawidłowego snu, nadużywania Internetu, czy też potrzeby odpoczynku. Dodatkowo, kadra menadżerska w ramach rozwoju kompetencji, mogła wziąć udział w webinarze z psychologiem Hubertem Malinowskim, który wskazywał jak prawidłowo prowadzić rozmowę z osobami zmagającymi się z problemami natury psychicznej oraz jak oferować im pomoc.
-
Ekologia i dbałość o wellbeing współpracowników sił sprzedaży w terenie
Wdrożona w 2022 roku praktyka miała na celu zapewnić optymalną dbałość o dobre samopoczucie pracowników terenowych, zapewniając im dogodne warunki pracy oraz zwracając uwagę na wyzwania środowiskowe, z jakimi wiąże się specyfika ich obowiązków. Zapewniono im sprzęt wysokiej jakości oraz efektywnie podzielono terytoria, w jakich operują, tak aby ułatwić pracę przedstawicieli oraz wesprzeć ich w jakościowym jej wykonywaniu.
-
Rozwijanie kultury włączania i różnorodności
W ubiegłym roku rozpoczął działania zespół Associates Resource Groups, które wspierają kulturę organizacyjną w zakresie włączania i różnorodności (Inclusion&Diversity). Obecnie w firmie działa grupa nawigująca całością działań I&D w ramach kultury oraz 5 grup tematycznych, zajmujących się aspektami I&D, wskazanymi przez współpracowników jako priorytetowe: rodzicielstwo, pokolenia, zdrowie, płeć, narodowość, różnice kulturowe i religia. Misja firmy Mars opiera się na budowaniu przyszłości, w której każdy może być sobą i rozwijać swój pełny potencjał. Firma chce rozwinąć strategię grup ARG również w częściach fabrycznych. Współpracownicy zorganizowali już kilka wydarzeń i kampanii edukacyjnych.
-
MW Jesteśmy razem – budowanie jedności zespołu z pomocą mediów firmowych
Mars Polska prowadzi intensywne działania na rzecz angażowania, rozwijania oraz integrowania zespołu. W kontekście różnorodnego i rozproszonego zespołu oraz pracy w modelu hybrydowym jednym z nowowprowadzonych narzędzi w Mars Wrigley jest wewnętrzna platforma social media (grupa MW Jesteśmy razem), z której aktywnie korzysta ponad 93% współpracowników. Narzędzie uzupełniło paletę narzędzi komunikacji wewnętrznej, odpowiadając na potrzeby zespołu pracującego zarówno w biurze/hybrydowo, jak i w terenie (siły sprzedaży), tworząc przestrzeń na dzielenie się informacjami, wymianę doświadczeń i opinii między współpracownikami, a także tworząc wspólnoty wokół ważnych dla współpracowników tematów.
Link do raportu*: https://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2023/04/FOB_Raport2022.pdf
*O raporcie
„Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. Tegoroczna edycja to podsumowanie 2020 roku, czyli roku pandemii oraz ocena roli biznesu w walce z jej skutkami.