2. Seminarium Lva Manovicha
Osoby wychowane na Języku nowych mediów mają niepowtarzalną okazję, by przedyskutować założenia analityki kulturowej bezpośrednio z pionierem tej dyscypliny, Lvem Manovichem, który oprócz wykładu przeprowadzi w Katowicach specjalne seminarium, odkrywając przed uczestnikami kuchnię cyfrowej humanistyki.
Zobacz również
3. Czy idea smart cities umarła?
Tak twierdzi kolejny gość przygotowanego wraz z Magazynem Miasta cyklu spotkań z najważniejszymi badaczami inteligentnych miast. Tym razem Katowice odwiedzi Dietmar Offenhuber związany z MIT MediaLab i Northeastern University w Bostonie, który poprowadzi wykład i spotkanie dyskusyjne w formie seminarium.
4. Klasyki sztuki nowych mediów
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
„Sztuka nowych mediów przypomina mitologicznego Feniksa: wszyscy wiedzą, że istnieje, ale nikt nie wie, gdzie się znajduje”. Inaczej jest w Katowicach, gdzie powstała pionierska publikacja nt. historii sztuki nowych mediów. Premierę tej unikatowej książki przygotowanej przez 25 czołowych polskich teoretyków mediów uświetni panel dyskusyjny z udziałem m.in. Ryszarda W. Kluszczyńskiego i Ewy Wójtowicz.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
5. Spotkania warsztatowe
Warsztaty są świetną okazją, by uczyć się od najlepszych inżynierów i projektantów. Wśród prowadzących znajdują się m.in. Stefanie Posavec, Studio NAND, Szymon Kaliski. Poruszane tematy obejmują wizualizację danych, data storytelling, projektowanie interakcji, eksperymenty z generatorami dźwięków i kreowanie wirtualnej rzeczywistości.
6. Design spekulatywny
Niewiele w Polsce poświęca się miejsca designowi spekulatywnemu. Festiwal będzie świetną okazją do nadrobienia zaległości – do Katowic przyjedzie Anab Jain, dyrektorka londyńskiego studia Superflux, Simone Rebaudengo, projektant interakcji z Szanghaju oraz Jakub Koźniewski z polskiego kolektywu panGenerator.
7. 2 wystawy prezentujące eksperymenty technologiczne
Oprócz wystawy głównej prezentującej eksperymentalne prace twórców ze świata, pokazane zostaną najciekawsze dyplomy oraz realizacje z polskich uczelni artystycznych i projektowych.
8. Sculpture i afterparty Biura Dźwięku Katowice
Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie duet twórców audiowizualnych Sculpture: Dan Hayhurst (muzyka) i Reuben Sutherland (animacje). Ich performanse są amalgamatem wielu technik i nurtów: muzyki elektronicznej, sztuki kinetycznej, komiksowej, abstrakcyjnych animacji, technik manipulacji materiałem przez cięcia i montaż, samplingu, aleatoryzmu, programowania algorytmicznego i improwizacji na żywo.
9. Katowice i nowa siedziba Akademii Sztuk Pięknych
Pomiędzy wydarzeniami festiwalowymi warto znaleźć chwilę, żeby zobaczyć, jak zmieniły się w ostatnich latach Katowice. Festiwal odbędzie się w nowym obiekcie Akademii Sztuk Pięknych, można też odwiedzić strefę kultury, czyli Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i siedzibaę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
10. A wszystko to całkowicie za darmo…
Trudno byłoby w to uwierzyć uczestnikom festiwali i konferencji z innych krajów – we wszystkich wspomnianych wydarzeniach w Katowicach można wziąć udział, nie wydając złotówki (ani dolara).
autor: Karol Piekarski