10 powodów, dla których warto wziąć udział w festiwalu art+bits

1. Ekstraklasa wizualizacji danych - największe nazwiska ze świata wizualizacji danych w jednym panelu? Tylko podczas art+bits: autor podcastu Data Stories Moritz Stefaner, Stefanie Posavec znana z projektu Dear Data oraz Studio NAND z Berlina. Stefanie i NAND poprowadzą również warsztaty.
O autorze
2 min czytania 2015-10-27

2. Seminarium Lva Manovicha

Osoby wychowane na Języku nowych mediów mają niepowtarzalną okazję, by przedyskutować założenia analityki kulturowej bezpośrednio z pionierem tej dyscypliny, Lvem Manovichem, który oprócz wykładu przeprowadzi w Katowicach specjalne seminarium, odkrywając przed uczestnikami kuchnię cyfrowej humanistyki.

3. Czy idea smart cities umarła?

Tak twierdzi kolejny gość przygotowanego wraz z Magazynem Miasta cyklu spotkań z najważniejszymi badaczami inteligentnych miast. Tym razem Katowice odwiedzi Dietmar Offenhuber związany z MIT MediaLab i Northeastern University w Bostonie, który poprowadzi wykład i spotkanie dyskusyjne w formie seminarium.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

4. Klasyki sztuki nowych mediów

„Sztuka nowych mediów przypomina mitologicznego Feniksa: wszyscy wiedzą, że istnieje, ale nikt nie wie, gdzie się znajduje”. Inaczej jest w Katowicach, gdzie powstała pionierska publikacja nt. historii sztuki nowych mediów. Premierę tej unikatowej książki przygotowanej przez 25 czołowych polskich teoretyków mediów uświetni panel dyskusyjny z udziałem m.in. Ryszarda W. Kluszczyńskiego i Ewy Wójtowicz.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

5. Spotkania warsztatowe

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Warsztaty są świetną okazją, by uczyć się od najlepszych inżynierów i projektantów. Wśród prowadzących znajdują się m.in. Stefanie Posavec, Studio NAND, Szymon Kaliski. Poruszane tematy obejmują wizualizację danych, data storytelling, projektowanie interakcji, eksperymenty z generatorami dźwięków i kreowanie wirtualnej rzeczywistości.

6. Design spekulatywny

Niewiele w Polsce poświęca się miejsca designowi spekulatywnemu. Festiwal będzie świetną okazją do nadrobienia zaległości – do Katowic przyjedzie Anab Jain, dyrektorka londyńskiego studia Superflux, Simone Rebaudengo, projektant interakcji z Szanghaju oraz Jakub Koźniewski z polskiego kolektywu panGenerator.

7. 2 wystawy prezentujące eksperymenty technologiczne

Oprócz wystawy głównej prezentującej eksperymentalne prace twórców ze świata, pokazane zostaną najciekawsze dyplomy oraz realizacje z polskich uczelni artystycznych i projektowych.

8. Sculpture i afterparty Biura Dźwięku Katowice

Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie duet twórców audiowizualnych Sculpture: Dan Hayhurst (muzyka) i Reuben Sutherland (animacje). Ich performanse są amalgamatem wielu technik i nurtów: muzyki elektronicznej, sztuki kinetycznej, komiksowej, abstrakcyjnych animacji, technik manipulacji materiałem przez cięcia i montaż, samplingu, aleatoryzmu, programowania algorytmicznego i improwizacji na żywo.

9. Katowice i nowa siedziba Akademii Sztuk Pięknych

Pomiędzy wydarzeniami festiwalowymi warto znaleźć chwilę, żeby zobaczyć, jak zmieniły się w ostatnich latach Katowice. Festiwal odbędzie się w nowym obiekcie Akademii Sztuk Pięknych, można też odwiedzić strefę kultury, czyli Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i siedzibaę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

10. A wszystko to całkowicie za darmo…

Trudno byłoby w to uwierzyć uczestnikom festiwali i konferencji z innych krajów – we wszystkich wspomnianych wydarzeniach w Katowicach można wziąć udział, nie wydając złotówki (ani dolara).

 

autor: Karol Piekarski